Приказната пещера Тръстикова флейта
Град Гуейлин със своте очарователни карстови планини и живописна природа е сред най-популярните туристически дестинации в Китай. Приказната пещера Тръстикова флейта е една от неговите колоритни природни забележителности само на 5 километра от центъра на града, леснодостъпна чрез градския автобусен транспорт.
Тръстикова флейта е истинско геоложко чудо, оформило се преди около 180 милиона години на дълбочина 240 м. Всъщност представлява поредица от пещери, свързани с множество тунели, които са обсипани със сталактити и сталагмити. Според учените там е било океан и вследствие на природни действия водата се оттегля и на повърхността на океанското дъно се образуват планини с уникални природни образувания – пещери и пукнатини. В Южен Китай има много такива пещери, но Тръстиковата флейта е една от най-зашеметяващите и привлича посетителите от над 1000 години.
Според една от легендите уникалното име Тръстикова флейта й е дадено заради интересните форми в нея. Според друга името й произлиза от бамбука, който покрива хълмовете наоколо и расте около самия й вход и от който местните жители някога правели музикални инструменти, наподобяващи флейта.
Тя носи още името Дворец на природното изкуство, тъй като събира в себе си емоцията на отминалите времена, пречупена през цветни нюанси и светлосенки на фона на странни звуци.
Веднага след влизането в пещерата маршрутът преминава в U-образна форма и развежда до всички нейни точки дори и до най-труднодостъпните. Всяко от скалните образувания има свое поетично име – Кристален дворец, Девствната гора, Цветна планина и др. по древна китайска традиция. Различните сталактити и сталагмити са наречени според причудливия си вид и според легендите, които ги обкръжават, например Пиковиден връх и Драконова пагода. Един гигантски сталактит, оприличен с магическото копие на Драконовия крал, е използван от маймунския крал Сун У Кун в китайската будистка класика „Пътуване на запад“.
Историите и осветлението, което във всяка точка е различно, придават особена мистичност на всичко тук. Разкрива се един прекрасен свят на грандиозни сталактити, каменни колони и скални образувания, създадени от карбонатно отлагане. Озарени от цветно осветление, формите образуват фантастичен спектакъл за сетивата, на който туристите могат да се наслаждават по протежението на цялата пещера. Разходката по малките каменни стъпала създава усещането, че човек е попаднал на някакво божествено място.
В пещерата има обособени няколко уникални зали. В една от тях се намира приказно подземно езеро – едно от най-красивите по света.
Тук с подходящо осветление сенките на сталактитите във водата рисуват картини и застинали живописни сюжети, които китайците дарили с поетичните имена – „Кулата на дракона”, „Бор в снега”, „Червената шапчица”, „Кристалният дворец” и др.
Нещо повече, стените на пещерата имат калиграфски надписи, най-вече стихотворения и пътеписи от 8-и век, династията Тан от 792 г. Посетителите даже могат да видят една средновековна китайска версия на графити. В най-новата история пещерата е ключово място по време на китайско-японската война, когато местните хора я използват като скривалище и убежище при въздушни атаки. Болници и вестници работят от вътрешността й, недосегаеми за японските агресори.