Какво представлява руската ваксина срещу рак
Завършиха предклиничните проучвания на противораковата ваксина и в близко бъдеще, след издаване на разрешение от Министерството на здравеопазването на Руската федерация, ще започне първата фаза на клинични изпитвания с участието на пациенти доброволци.
Това наскоро обяви главния онколог на свободна практика на отдела, генерален директор на Националния медицински изследователски център по радиология, академик на Руската академия на науките (РАН) Андрей Каприн, цитиран от bezformata.com.
„Веднага щом разрешат, ще публикуваме на сайта, че сме готови да набираме доброволци с медицински показания“, обясни акад. Каприн. За тази ваксина, в чието разработване участват специалисти от Центъра „Гамалея“, се говори от няколко месеца, а нейната поява чакат онкоболните.
Кое е новото лекарство, какво може да се очаква от него и има ли вече нещо подобно в света, разказа Анча Баранова, известен биолог и професор в университета „Джордж Мейсън“.
Ето и основните точки:
– Не говорим за „ваксина“ в обичайния смисъл на термина, а за персонализирано (т.е. направено за всеки пациент индивидуално) лекарство, принадлежащо към класа на „имунотерапията“. Такива лекарства не предпазват от рак, но помагат на тялото да се справи с вече развил се тумор, като активират собствените защитни сили на тялото.
– Тази ваксина е направена на базата на иРНК и не се различава принципно от разработените на Запад ваксини срещу коронавирус (Pfizer и Moderna).
– Подобни лекарства вече се тестват от Moderna срещу солидни тумори, като недребноклетъчен рак на белия дроб, но все още не са въведени в широката практика. „Чудесно е, че Русия ще се присъедини към изпитанията на лекарства от този клас“, отбеляза Анча Баранова в своя канал в Telegram.
– Не се очаква универсален ефект (ще победим всички тумори при всички пациенти). По-имуногенните тумори ще се лекуват по-лесно с иРНК ваксина. По-малко имуногенни – по-трудно.
– Всички са загрижени за разходите за лечение. Но априори не може да има евтина нова ваксина, тъй като тя се произвежда „на бройка” за всеки пациент.
„Крайната цена на лекарството се определя не от цената на реагентите и разходите за труд за производството му, а от размера на регулаторната и бюрократична надстройка над биофармацевтичната индустрия. В Русия тя все още е значително по-ниска от тази в САЩ и Европа, така че има надежди за разумни цифри за цената на терапията“, отбелязва професор Баранова.
Тя предполага, че курсът на лечение в Русия ще струва около един и половина до два милиона рубли за един пациент, докато в САЩ цената му може да варира от 200 до 400 хиляди долара.