Традиционното приятелство остава непреходно
Н. Пр. г-жа посланикът на КНР Дай Цинли произнесе слово на Българо-китайския бизнес форум в София, организиран от Посолството на Китай и Българската национална асоциация „Един пояс, един път“ по повод 75-годишнината от създаването на КНР и 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай
Преди всичко от името на Посолството на Китай в България бих искала да приветствам топло г-н президента Румен Радев, който отдели време за днешното събитие, и да изкажа сърдечните си благодарности за неизменната му подкрепа за китайско-българското сътрудничество! Бих искала също така сърдечно да приветствам министър Николов и всички ръководители и представители на българското правителство на днешното събитие, да изразя искрените си благодарности към Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал и Българската стопанска камара за силната им подкрепа, както и ентусиазираното участие на всички гости от индустриалните и търговските среди на Китай и България!
Няма да забравим, че България е втората страна в света, която установи дипломатически отношения с нов Китай. През изминалите 75 години от установяването на дипломатическите отношения двете страни винаги са се отнасяли една към друга с взаимно уважение, равнопоставеност и съвместна изгода, а традиционното приятелство остава непреходно. През 2015 г. България стана една от първите страни, които се присъединиха към съвместното изграждане на инициативата „Един пояс, един път“, а през 2019 г. председателят Си Дзинпин и президентът Румен Радев единодушно решиха да издигнат двустранните отношения до нивото на стратегическо партньорство, като по този начин отвориха нова глава в приятелския обмен и прагматичното сътрудничество между двете страни.
От 2015 г. до 2023 г. обемът на двустранната търговия между Китай и България нарасна от 1,8 млрд. долара до 4,2 млрд. долара. България измести Полша и стана най-големият партньор на Китай в търговията със селскостопански продукти в Централна и Източна Европа. Китайските инвестиции в България са постигнали обещаващ напредък в областта на автомобилите и резервните части, възобновяемата енергия, информацията и комуникациите, селското стопанство, финансите и други. Уверени сме, че в бъдеще може да очакваме още плодотворни резултати.
В областта на търговското и инвестиционното сътрудничество Китай ще продължи да либерализира достъпа до пазара, ще се отваря проактивно към света и ще разширява вноса, така че огромният китайски пазар да се превърне в привлекателна възможност за всички страни по света, включително и за България. През 2023 г. БВП на Китай нарасна с 5,2% и този темп на растеж остава водещ сред големите икономики, допринасяйки с 32% за глобалния растеж. През първата половина на тази година БВП на Китай нарасна с 5% на годишна база, а общият внос и износ се увеличи с 6,1%. Имаме увереността и способността да постигнем поставената цел за икономически растеж от около 5% тази година и да продължим да даваме силен тласък на световната икономика.
Що се отнася до зелената и нисковъглеродната трансформация, в съответствие с духа на Третата пленарната сесия на ЦК на ККП, Китай ще ускори всеобхватната зелена трансформация на икономическото и социалното развитие, като постоянно ще насърчава достигането на пик на въглеродните емисии и постигане на въглероден неутралитет. Китай разполага с най-големия в света инсталиран капацитет за производство на вятърна и слънчева енергия и други възобновяеми енергийни източници, като изнася продукти за повече от 200 страни и региони по света. По обем на производството и продажбите на електрически превозни средства Китай заема първото място в света вече девет последователни години. Китайските предприятия участват в инвестирането и изграждането на фотоволтаични проекти в България, а българските предприятия проучват възможностите за внасяне на китайски електромобили. Ако сътрудничеството върви добре, се надяваме, че китайските предприятия в сферата ще обмислят активно да инвестират в България и да изграждат заводи тук.
По отношение на взаимосвързаността, Китай ще подобри механизма за висококачествено съвместно изграждане на „Един пояс, един път“ и ще изгради триизмерна мрежа за свързаност. Със задоволство отбелязваме, че китайски финансови институции допринасят за развитието и растежа на морското корабоплаване в България; директният маршрут за карго полети между Китай и България е одобрен и има условия за откриването на първия полет, а пускането на директни пътнически полети се придвижва активно; България, със своите изключителни географски предимства, насърчава плана за модернизиране на инфраструктурата, а двете страни са изправени пред благоприятни условия за сътрудничество в областта на взаимосвързаност.
Сегашното изложение с бизнес срещи е един от акцентите в поредицата от дейности, посветени на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. То предоставя платформа за личен обмен между бизнес общностите на двете страни и създава възможност за българските граждани да се запознаят отблизо с китайските продукти и услуги. Надявам се, че приятелите от бизнес средите на двете страни ще проведат задълбочен обмен и преговори чрез това събитие, за да засилят взаимното разбирателство и да насърчат взаимноизгодното сътрудничество. Приканваме ви да организирате ваши колеги, приятели и роднини, които да посетят изложението. Също така искрено приветстваме бизнес общността и приятелите от всички сфери на обществения живот да посещават по-често страните и да се стремят да превърнат възможностите и потенциала за сътрудничество в реалност. Посолството на Китай в България ще поддържа тясна комуникация и сътрудничество с нашите колеги от българска страна и ще направи всичко възможно, за да ви окаже съдействие.
И накрая, пожелавам пълен успех на събитието!
Нека приятелството между Китай и България бъде вечно!