Браншовик: Украинските яйца разбиват пазара – време е за тотална забрана
България ще поиска спиране на вноса на яйца с произход от Украйна на предстоящото заседание днес на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. Родните производители отдавна искат тази забрана, тъй като украинските яйца подбиват цената на българската продукция.
“Това наше искане е малко закъсняло. Министър Тахов предприе поредица от действия срещу нелоялната конкуренция на яйцата, които се внасят от Украйна. Украинските производители са принудени от обстоятелствата да продават на занижени цени. Действително при тях и основните разходи са малко по-ниски. Те успяват да произвеждат малко по-евтино, но не чак толкова по-евтино, че да могат да конкурират и на транспорта. Случващото се на европейския пазар с украинските яйца е следствие на войната”, заяви председателят на Асоциацията на птицепроизводителите Ивайло Гълъбов.
“Министър Тахов предприе първо действие да се изключи Украйна от регламент, който позволяваше безмитно търгуване. Това беше през април, след наше настояване. Тогава за две седмици успяхме да ограничим почти до нула вноса на яйца от Украйна. Тогава ЕК веднага реагира с преференция и намали митата за украински стоки на 5%. Мярката, която поиска тогава министър Тахов, се оказа без никакъв възпиращ ефект. От май до днес търсим варианти. Най-сериозният вариант е тотално да спрем вноса”, подчерта Гълъбов.
Нидерландия, Полша, Италия, Румъния също внасят яйца от Украйна, но ги внасят за индустрия, изтъкна още той.
“Ние сме несъизмерими като обем производство. Имаме почти еднакъв внос с Полша, но Полша има 50 млн. кокошки, а ние имаме само 5 млн. Подобно е положението с Нидерландия. В България тези яйца се внасят основно за директна консумация”, уточни Гълъбов.
“Не се разпознават трудно, защото те идват маркирани, голяма част от тях са бели. Внасят се и кафяви яйца. В момента вносът е доста голям и той надхвърля 10% от общото потребление. Толкова се отразява и на цената. В момента ние имаме 10% по-ниска цена от всички европейски страни, с малки изключения като Белгия. ЕК ще се запознае с фактите, които министър Тахов ще им предостави. 1000 тона сме внесли само за януари и февруари. Горе-долу това е бил вносът за цялата предходна година. Надяваме се за един 6-месечен период да си отдъхнем малко”, обясни председателят на Асоциацията на птицепроизводителите в ефира на Bulgaria ON AIR, цитиран от “Фокус”.
Според госта, ако се забранят украинските яйца, няма да последват сериозни изменения на пазара.
“Голяма надежда е, че ще спрат понижаването на цените. Повишаване е възможно да има, ще отчете ръста при зърнените култури. В момента цените на зърното се запазват сравнително ниски. Ако имаме пълна забрана, тенденцията е яйцата да поевтиняват”, допълни Гълъбов.
По отношение на птичия грип в България, той посочи, че през лятото винаги ситуацията е спокойно, но не е така през по-студените месеци.
“Когато застудее, тръпнем в очакване. Полагат се усилия, и от страна на бизнеса, и от страна на Агенцията, но сякаш не сме толкова решителни. Франция предприе мерки миналата година и те вече дават резултат. Без ваксинация трудно бихме могли да се справим със ситуацията”, допълни Гълъбов.