Десните спорят кой пръв искал да продаде реакторите на „Белене“
Инициативата за проекта на решение за продажба на оборудване за АЕЦ “Белене” на Украйна е на ГЕРБ – СДС, а ПП – ДБ я подкрепят, обясниха депутати от двете формации. Вчера в деловодството на парламента бе внесен проект на решение относно възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ “Белене”. Депутати от ГЕРБ и ПП – ДБ съобщиха за това във Фейсбук.
„Колегите от ДБ и ПП много обичат да си присвояват чужд труд. Още снощи са се похвалили с една инициатива на ГЕРБ и проект на решение на НС, което вчера внесохме. Предложението, за което говоря, е проектът на решение, касаещо оборудването с дълъг цикъл на производство за централата „Белене“. Това каза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев в кулоарите на Народното събрание.
По думите му няма нито една дума или запетая, която да е сложена от ДБ и ПП в предложението. Това, че си присвояват тези заслуги, граничи с плагиатство, допълни Добрев.
Става въпрос за ядрено оборудване, включващо два реактора, четири парогенератора, две главни циркулационни помпи.
„То стои вече 3 – 4 години на площадката на „Белене“. След началото на войната в Украйна това оборудване изгуби своя смисъл, защото централа с него може да бъде построена само от руснаците. Имайки предвид санкциите към Русия, този проект няма никакво бъдеще. Възможно е това оборудване да бъде реализирано в Украйна, защото имат построена централа и единственото, което им липсва, са двата реактора, четирите парогенератора и циркулационните помпи, които имаме“, каза Добрев.
По думите му ние се явяваме единственият продавач в света на оборудването, от което украинците имат нужда, а те са единственият купувач на оборудването, което имаме, но не можем да използваме.
Решението на Народното събрание е министърът на енергетиката да проведе преговори със своя украински колега и да договори евентуалната продажба за цена не по-ниска от цената, която България е платила за него – около 1,2 млрд. лева.