Младежкият лидер на БСП Габриел Вълков пред ЗЕМЯ: Лявото е борба за справедливост, да го изкараме от клишетата!
Трябва да обложим свръхпечалбите, не е нормално банките да имат 3 милиарда печалба и да плащат 10% данък, колкото един обикновен човек. Бих работил за промяна на здравната система така, че да осигури равен и качествен достъп до здравеопазване на всички българи, декларира водачът на листата на “БСП-Обединена левица” за 23-и МИП-София
–Господин Вълков, преди дни описахте листата в столичния 23-и МИР като „най-младата и цветната, но пък и експертна“. Опишете предимствата на отбора, чиито лидер ще сте на предстоящите избори? Защо за столичани ще е добре и полезно да гласуват за Вас и екипа?
-Ние наистина сме много млада листа. Не че и преди не е имало млади хора в листите, но сега на първите 6 места имаме 5 членове на Младежкото ни обединение. Тези млади хора са специалисти в областите, в които работят и имат уважението и приятелството на връстниците си. А те работят в различни области. Имаме ветеринарни лекари, икономисти и представители на гражданския сектор. На трето място в листата ни е доц. Наталия Киселова, изтъкнат конституционалист, на която ние много разчитаме да внася опит и разум в младежкия ни ентусиазъм. Режисьорът Борис Панкин е важен не само за хората от сферата на културата, но и за цялостната ни политика в тази област. Доц. Атанас Мангъров има професионален поглед върху дефицитите на здравната система. Или иначе казано, в нашата листа младостта реално е поставена напред, но има много изявени авторитети, с които ние ще работим и след изборите и през следващите години.
–Вече 35 години София е определяна като „дясна“ и „синя“, и изборните резултати го потвърждават. С какви леви решения на национално ниво на местните проблеми на София ще опитате да промените тази тенденция?
-За мен лявото е борба за справедливост и солидарност. Ние се опитваме да изкараме лявото от клишетата на идеологията и да намерим неговите реални измерения по улиците на днешна България. Разбира се, че няма как да не споменем на първо място най-важния ориентир на лявото – прогресивното данъчно облагане, което е факт вече в почти цяла Европа, но не и в България. Прогресивното облагане десетилетия наред беше предния фронт на левите партии в Европа. Днес то е преобладаващо за европейските данъчни системи и показа правотата на левите ценности. Аз съм сигурен, че през този мандат ще пробием и в България, защото не е справедливо едни хора да нямат възможност да си купят нови дрешки на децата, докато други си купуват пореден частен самолет или яхта. София има огромни, натрупани през годините на десни управления дефицити. Като се започне от недостига на места в детските градини. Като минем през ниските за Европа заплати, но със значителни цени на недвижимите имоти и критично недостатъчния брой общински жилища, които да компенсират социалната функция на общината. Като добавим окаяния вид на повечето студентски общежития и цената на живота на студентите, които реално не могат сами да си осигурят място за живеене в София и т.н. Това е само част от критичните проблеми, които искаме да разрешим през предстоящия мандат, ако получим достатъчно доверие.
–Вие сте на 27 години, може би най-младият водач на листа от всички партии. Как ще убедите избирателите, че имате опита и знанията да бъдете техен народен представител? И какви ще са Вашите лични законодателни приоритети и инициативи?
-Младостта не е порок и се лекува. Шегувам се, разбира се! Но нека да сме наясно, че дори в българската история имаме политици, оставили имената си поколения наред. Не смея да се сравнявам със Стефан Стамболов, а и не харесвам някои от политиките, които е защитавал, но нека имаме предвид, че той става депутат реално на моята възраст, на 31 години вече е председател на Парламента, а на 35 – Министър-председател. За съжаление го убиват на 41 години, но той далеч не е изолиран пример за млад политик в България. Сергей Станишев стана Министър-председател на 39 години. Последните няколко мандата показаха, че младите хора в България не винаги са достатъчно подготвени, за да провеждат последователна и смислена политика, което донякъде разколебава подкрепата за младите. Но аз, като председател на Младежкото обединение на БСП, искам да ви уверя, че в системните партии имаме изградена политика за подготовка на млади кадри и се гордея с това, че сред моите колеги в Младежкото обединение има десетки изградени политици, които имат и опита и морала да работят уверено за една съвременна България. Трябва просто партията и обществото да ни дадат шанс. Ние ще се справим. Ние, младите учим, работим и отглеждаме семействата си и не чакаме социални помощи. Ние искаме държавата да инвестира в собственото си бъдеще, в бъдещето на нашите деца.
Ако говорим конкретно за този мандат, аз бих посветил усилия за промяна в Конституцията, която да отмени абсурдните поправки, които Пеевски, Борисов, Кирил Петков и Христо Иванов безочливо направиха, въпреки очевидната им вредност за държавата. Бих се постарал да въведем прогресивно данъчно облагане, което да доведе до повече социални инвестиции в образование и здравеопазване. Трябва да обложим свръх печалбите, не е нормално банките да имат 3 милиарда печалба и да плащат 10% данък, колкото един обикновен човек. Бих работил за промяна на здравната система така, че да осигури равен и качествен достъп до здравеопазване на всички българи. Бих работил за отстояване на българските интереси в рамките на Европейския съюз. И не на последно място, смятам, че външната ни политика трябва отстоява мира по света. В Близкия изток и в Украйна искам да постигаме резултати с дипломация, а не на бойното поле. Няма политически цели, които да оправдават смъртта на цивилни хора, а и на военни. Ако искаме да изградим стабилна и хуманна цивилизация, трябва незабавно да се пристъпи към преговори и дипломация. Горещите конфликти трябва да се спрат възможно най-бързо. Всеки човек, загинал на фронта е загуба за своите близки, но и за човечеството. Нека напомня думите на Джон Дън от началото на седемнадесети век. „Всяка човешка смърт ме намалява. Аз съм част от цялото човечество. Затова, не питай за кого бие камбаната. Камбаната бие за теб!“
–Младежкото обединение на БСП, чиито председател сте, е автор на една интересна инициатива „Първа работа! Първи дом! Първо дете!“. Бихте ли очертали конкретните действия, за да стане тя факт?
-Малко са младите, които биха рискували да гледат деца, ако нямат сигурна работа и базово жилище. Няма как да се противопоставим на основния проблем на нашето общество – демографската криза, без да инвестираме в бъдещето на нашите деца. 60% от младите българи живеят с родителите си до повече от 30 годишна възраст. Повече от година е необходима средно на младите висшисти за да си намерят работа по специалността. Стотици хиляди млади семейства се нуждаят от инвитро процедури, за които не могат да платят. Затова ние искаме подкрепа от държавата с конкретни мерки, които да решават тези проблеми. Мерките, които предвиждаме са десетки и са напълно финансово изпълними. Това не са социални помощи, а инвестиции в бъдещето на България. Тези мерки са част от бъдещите ми конкретни действия като народен представител.
–Това са чудесни идеи и инициативи, но как да защитим младия човек и младото семейство от социалните проблеми, от диктата на монополите, от заробващите кредити и „ситния шрифт“ в договорите, от неравенствата в доходите, от ежедневната несправедливост, от негарантираните трудови и осигурителни права, от дивия пещерен безконтролен пазар, който ни заобикаля? Не е ли време за наистина смели леви политики, и ще имате ли смелостта да ги формулирате и отстоявате?
-Всичко, което описвате е резултат от лошо проведения либерален преход. Държавата в България е длъжник на гражданите. Няма време за губене. Голяма част от дефектите на прехода отдавна са опровергани в развитите европейски държави. Очевидно обществото се нуждае от работещи регулации и реални социални политики. Европейските модели дават достатъчно механизми за контрол, въпреки че корпоративните безобразия са част от цялото съвременно западно общество. Борбата с корпоративните практики е война, която ще продължи дълго и наистина изисква смелост. Аз наистина вярвам, че друга България е възможна, защото хората имат нужда от нея и постепенно разбират лъжите на либералните тръстове. Няма да е лесно, но отвоюването на държавата ни от корпорациите и подвластните им политически елити е кауза, която си струва.
–Иска ми се да поговорим за младите и образованието като шанс за равен старт. Какви са основните идеи на БСП-Обединена левица в областта на образованието?
-Образованието днес е гордиевият възел на обществото. Вече десетилетия нивото се срива, а държавата плахо констатира че сме пред пропаст. А има много, което може да се направи. Да започнем с обвързването на образованието с нуждите на бизнеса. Всички бизнеси повтарят, че няма работна ръка, а училищата бълват абитуриенти, които не могат да си намерят работа. Разрушихме техникумите и сега няма кой да подготвя нужните професии. Средното, а и висшето образование трябва да се обвърже с нуждите на бизнеса и да осигурява подготвени специалисти. Говорим за дуалната система на обучение, а тя все още не работи на практика. Трябват практика и стажове, не е непостижимо, но не се прави. Трябва да се повишат доходите на преподавателите, както в средното образование, така и в университетите и научните институти. Учители, асистенти, доценти и професори, на всяко ниво следва да се осигури достатъчно престижно заплащане, за да гарантираме възможностите за подбор на кадрите. Трябва да се финансират адекватни научни и развойни центрове, които съвместно с бизнеса да продуцират високи технологии на световно ниво. В програмата на БСП са записани десетки конкретни политики в подкрепа на доброто образование, които вярвам, че ще успеем да осъществим, защото са необходими.
-В БСП и лявото от повече от 15-20 години се поставя темата да се даде път на младостта, но все не се случваше. Промени ли се това със създаването на „БСП-Обединена левица“? И трайна тенденция ли ще е това?
-Пътят на младежта не е новост за никоя партия, която иска да има бъдеще. Въпросът е младите, на които се дава път, да могат и знаят, за да бъдат полезни не само с енергията си, но и с експертиза. Кадрите трябва да се подготвят, за да могат когато стигнат до властта, да са адекватни. Гордея се с това, че в Младежкото обединение имаме наистина качествени и подготвени политици, които познават механизмите на политиката и които могат да управляват процеси на високи нива. В същото време работим, за да им се дава шанс за развитие. И това е тенденция, която се надявам да се ускорява. Широката лява коалиция е катализатор на този процес и се надявам от там да видим нови попълнения.
–Как можем да преодолеем тежката апатия към участие в избори, към обществения живот въобще? Питам Ви за погледа Ви на млад човек, но и вече на политик?
-Според мен апатията е резултат от усещането за безизходица – форма на протестен вот. За да я преодолеем трябва да покажем на хората, които искат да учат, работят и гледат своите деца, че друга България е възможна. Завладяната държава обезсърчава гражданите. Вероятно затова напоследък толкова надежди се отправят към младите, за които се предполага, че не са попаднали в зависимости. Трябва да приключим със зависимостите на прехода, с неработещата съдебна система, с бездейната прокуратура, с бизнесите, които се хранят от източване на държавата, а не от реална продукция. Трябва да си изчистим и подредим къщата. Да формулираме ясно позитивната визия за България и да започнем да я реализираме пунктуално, точка по точка.
–Как и къде може да ви срещнат избирателите по време на предстоящата кампания? Каква кампания ще водите? Кои ще са основните събития? И най-вече – как ще гарантирате на избирателите, че ще могат да Ви срещнат лице в лице и след изборите, когато ще сте народен представител?
-По време на кампанията всеки ден ще бъдем на терен, по улиците, не само аз, в 23 МИР, но и всички кандидати на БСП. Но сте прави, че по-важното е хората да стигат до нас не само сега, когато ние ги търсим, но и след това, за да отговаряме на проблемите им. Публикуваме всичко в социалните мрежи, за да бъде прозрачно и достъпно за всеки. Аз, вероятно, няма да мога да реша всички проблеми, които са поставени пред мен, но съм твърдо решен да изслушам всеки човек, който има нужда от съдействие и да предприема конкретни мерките, които закона ми позволява. Ще се постарая да свърша колкото мога повече работа. Оставам на разположение, убеден че България заслужава модерни и честни политици.