Китай за първи път прехвърля данни от сателит към Земята с помощта на лазерен лъч
Китайската компания Chang Guang Satellite Technology (CGST), водещ разработчик и оператор на сателити в страната, успешно изпробва технология за създаване на стабилна лазерна връзка между сателит в орбита и Земята. Заедно с експерти от Института за изследване на аерокосмическата информация (AIR) към Китайската академия на науките инженерите на компанията постигнаха стабилна лазерна връзка между апарата за дистанционно наблюдение на Земята Jilin-1 и наземната станция за проследяване. Скоростта на връзката достигна 10 Gbps.
Според Чен Шанбао, главен конструктор на сондата, компанията е успяла да проведе първия за Китай успешен тест на свръхвисокоскоростна технология за пренос на данни. Този пробив ще преодолее проблема със закъсненията при изпращането на данни от сателитното наблюдение обратно на Земята и ще допринесе за развитието на редица ключови индустрии.
Скоростта на връзката по време на тестовете достигна 10 Gbit/s. Предишният рекорд за радиочестотно предаване на CGST беше 1 Gbit/s. През месец май НАСА се справи много по-добре с 200 Gbit/s.
Това постижение ще позволи на Китай да увеличи скоростта си на трансфер на данни. Като се има предвид тенденцията за увеличаване на броя на сателитните съзвездия в околоземна орбита, това значително ще подобри ефективността на дистанционното наблюдение. Особено ако станат достъпни допълнителни лазерните комуникации между сателитите, пише Space News.
При подготовката за теста на сондата са разработени редица нови технологии, включително прогнозиране на атмосферните канали, планиране и разпределение на задачите, бързо улавяне, верижно свързване на сигналите, адаптивна оптична корекция на лазерните сигнали и безпогрешно прехвърляне на данни в сложни атмосферни условия.