ДА СЕ ЗАВЪРНЕШ НА РОДНА ЗЕМЯ
Разселените от арменската окупация преди 29 години азербайджанци се завръщат в освободените земи,където правителството на Илхам Алиев застроява модерни жилищни комплекси
Физули (Фузули на азербайджански) е град,който отстои на около 400 км. от азербайджанската столица Баку. Модерни жилищни блокове, асфалтирани улици, детски площадки, беседки, магазини и ателиета за услуги,болница и поликлиника оформят новата панорама на градчето. Около 500 подрастващи от 1 до 11 клас учат в новопостроеното училище, което носи името на Мирза Улугбай, геройски загинал в борбата срещу етническите арменски сили, които през 1990-те г.окупират тези земи.
Подобна е картината в съседното селище Джебраил (Джабраил на азербайджански) където са построени нови жилищни блокове за около 10 000 жители. Новите стопани, между които е семейство Хасанови разказаха,че домовете се отопляват с газ,топла вода,правителството е отпуснало финансова помощ за настаняване.
“Щастливи сме, че благодарение на грижите на държавата, на нашето правителство доживяхме да се завърнем по родните места,да имаме собствено жилище,и всичко необходимо, за да живеем добре”, каза най-възрастният от фамилията, който е бил ранен, докато бил военнослужещ в азербайджанската армия.
Семейството в продължение на дълги години живяло далеч от родния край, в едно от хилядите социални жилища, които държавата осигурявала за бежанците и разселените. Затова е неописуема радостта им, че най-сетне са под собствен покрив и без страх. Подобна е съдбата на стотици хиляди бежанци след арменското нашествие през 1990-те години,които са разселени в различни селища в Азербайджан.
Новозастроените Физули и Джебраил са в контраст с пустеещите земи,опожарени и разрушени къщи в освободените от аремнската окупация територии в Нагорни Карабах, свидетели на жестоките погроми, които извършили арменските сили.
“Само за една нощ през 1993 г. в моето родно село, което е на няколко километра арменските окупатори избиха стотици невинни мъже,жени и деца, опожариха къщите,нивите. Със семейството ми, което по чудо оцеля заедно с други семейства бяхме принудени да бягаме.Близо четвърт век не бях идвал в родното си село, чак до ноември 2020 г., когато азербайджанските сили освободиха родните места”, разказа Афган Гафарлъ, който по него време бил 29 годишен.
Той е един от стотиците хиляди азербайджанци, бежанци от родните си места, които в продължение на повече от четвърт век са мечтали един ден да се завърнат в домовете си в районите около Нагорни Карабах, окупирани от арменските сили през 1990 г. Мечта, която сега е реализирана,макар и не напълно…
„Бих искал сега да ви заведа там, казва, показвайки с ръка в далечината, но е опасно, понеже пътят е осеян с наземни мини. Но не е далеч денят, когато и това ще стане”, добавя той.
Пътят до освободените селища в Нагорни Карабах минава покрай пусти полета, които арменските сили са застлали с мини, многобройни знаци предупреждават за реалната опасност от ”килимите от наземни мини“,както ги наричат местните хора.На контролния пост, униформени служители проверяват документите на всички цивилни, които пристигат в региона.
“Правителството на Илхам Алиев стартира мащабна програма, в която са включени големи инфраструктурни проекти,насочени към подпомагане на завръщането на бежанците и разселените лица в освободените от арменските нашественици наши територии,заяви Ровшан Рзаев, председател на Държавния комитет за бежанците и разселените лица в Република Азербайджан,с когото разговаряхме специално за „Земя“.
Програмата, наречена “Голямото завръщане” включва строеж на жилища, производствени съоръжения, социални услуги, селскостопанска инфраструктура, електроцентрали и железопътни връзки, изграждане на градове по модела ”умни селища“. Програмата предвижда завръщането на около 700 хиляди души в освободените територии.
По думите му, в Азербайджан разселените лица се ползват със същите права като останалите граждани и не изпитват дискриминация. На всеки разселен от Нагорни Карабах азербайджански гражданин, независимо от възрастта, се осигурява всеки месец помощ в размер на 60 азербайджански манати (около 30 евро), отделно от заплатата или от пенсията. Собствеността върху новите жилища в освободените територии се предоставя безвъзмездно.
БИСЕРЪТ НА КАВКАЗ,
както наричат международните анализатори богатия на петрол и газ Азербайджан,от началото на 2000 г.се отличава със съществен икономически растеж. Като резултат от този растеж, правителството реализира програмата за подобряването на жизнените условия на вътрешноразселените от арменската окупация стотици хиляди азербайджанци,като същевременно насърчава ангажимента на международните организации.
Азербайджан е една от впечатляващите страни в света, която благодарение на благоразумната си политика се превърна от получател на хуманитарна помощ в държава – донор, посочват коментатори.
В същото време, важно място в програмата на правителството заема осигуряване на безопасността на завръщащите се разселени лица,акцентът в която е обезвреждането на мините в освободените райони около Нагорни Карабах.
Азербайджански военен експерт, който пожела анонимност заяви, че се предвижда от три до пет години да бъдат премахнати достатъчно експлозиви, за да се позволи безопасното завръщане на стотици хиляди азербайджанци по родните им места. Но пълното обезвреждане от невзривени боеприпаси може да отнеме 10 години.
Прогонените и оцеляли от арменското нашествие в Нагорни Карабах хиляди азербайджанци след 30 години се завръщат по родните места, за да ги възродят с общи сили за нов живот, в условия на мир и спокойствие.