Коментар на Синхуа: Антикитайската истерия може да се окаже саморазрушителна за САЩ
Истинското благородство е да превъзхождаш предишното си аз. Този известен цитат от Ърнест Хемингуей може да послужи като сигнал за събуждане и ценен съвет за политиците във Вашингтон днес. Разпалената антикитайска реторика беше подчертана от така наречената „Седмица на Китай“ в Конгреса на САЩ по-рано този месец, подчертава в коментар агенция Синхуа. Законодателите в Камарата на представителите приеха масово 25 законопроекта, насочени към китайските биотехнологии, дронове, електрически превозни средства, батерии и др. Съвсем очевидно е, че тези законодатели са забелязали факта, че Китай догонва или дори изпреварва САЩ в определени области и в резултат на това изпитват повишено чувство на безпокойство. За съжаление, в техния отчаян опит да запазят „американското превъзходство“, те не са опитали нищо конкретно, за да превърнат Америка в „по-добро аз“, а вместо това са избрали безмилостни усилия да забавят и дори да задушат напредъка на Китай, посочва Синхуа.
Предлагането на антикитайски законопроекти и настояването за приемането им изглежда се превърна в популярна тенденция в Конгреса на САЩ през последните години. Броят на законопроектите, свързани с Китай, внесени от 116-ия и 117-ия конгрес, беше повече от два пъти повече от представения от 115-ия конгрес. Обхватът на тези законопроекти също е безпрецедентен, като обхваща икономика, търговия и инвестиции, политика, технологии и сигурност.
Електрическите превозни средства (EV) са пример за тази тенденция. Последният законопроект, приет от Камарата на представителите, затяга правилата, ограничаващи китайското съдържание в превозните средства, отговарящи на изискванията за данъчни кредити за електромобили в САЩ, показвайки ясното намерение да се отреже Китай от американската верига за доставки на електромобили. Въпреки това, според експерти от индустрията, преднината на Китай в батериите за електромобили и някои други технологии е толкова голяма, че всеки опит за изграждане на верига за доставки без Китай ще има разходи „отвъд границите“ и значително ще забави модернизацията на американската автомобилна индустрия и зелената трансформация .
Всъщност, въпреки натиска и заплахите от страна на политици, Ford Motor и някои други американски компании търсят сътрудничество с водещия производител на батерии в Китай, CATL, за производството на батерии в САЩ.
Освен че нанася вреда на собствените си индустрии и икономика, действията на САЩ да издигнат бариери пред търговията и сътрудничеството с Китай по безсмислен и дори истеричен начин, могат да доведат до самоизолация.
Сред най-новата група от законодателства, свързано с Китай, BiosecureAct има за цел да забрани договорите с големи китайски биотехнологични компании. Въпреки че американски изследователи и бизнесмени смятат, че този закон може да навреди както на индустрията, така и на научните изследвания, и предупреждават, че САЩ също рискуват да изостанат и да бъдат изолирани от международното сътрудничество в тази област.
На фона на бързите и драматични промени в глобалния икономически и технологичен пейзаж някои САЩ индустрии и сектори, като желязо и стомана, автомобили и нова енергия, наистина са изправени пред тежки предизвикателства и имат остра нужда от помощ и подкрепа. Но като винаги сочат с пръст Китай или като прибягват до търговски и технологичен изолационизъм, политиците във Вашингтон не помагат, а влошават нещата.
Така че вероятно е дошъл моментът тези политици да се вслушат в мъдрите думи на Хемингуей, което означава, че трябва да направят това, от което американският народ наистина се нуждае от тях – да се съсредоточат върху решаването на собствените проблеми на Америка, вместо да търсят външни изкупителни жертви, които да покриват тяхната некомпетентност и бездействие, заключава Синхуа.