Русия замрази милиарди долари на западни инвеститори
Огромни суми остават на разположение на Москва и недосегаеми за западните си собственици. Става дума за средствата, предвидени за изплащане на дивиденти, на проценти по облигации, акции и всичко останало, което чужденци от неприятелски страни са владели до началото на специалната военна операция. Днес това са милиарди долари, които се оказват замразени на територията на Русия като следствие от санкциите, съобщава Bloomberg.
До началото на конфликта в Украйна обемът на чуждестранните инвестиции е бил по думите на шефа на Централната банка Елвира Набиулина „значителен” – около 150 млрд. долара. Средствата са били вложени главно в ценни книжа и облигации от федералния заем. Тя отбеляза, че те се съхраняват на специални сметки за чужди вложители – тип С, и ще продължат да се увеличават.
От юридическа гледна точка тези суми принадлежат на едни от най-големите западни инвестиционни компании – такива като JPMorgan Asset Management и Schroders Plc. Повечето от тях признават, че вече не се надяват да си върнат парите, коментира Bloomberg. „Днес и в Европа, и в САЩ, независимо от факта, че подобни действия са неправомерни, непрекъснато призовават да се изземат замразените на Запад руски активи и да бъдат предадени на Киев. На този фон самата възможност да бъдат предадени на техните собственици замразените в Русия западни активи изглежда илюзорна”, отбелязва агенцията.
„Вие трябва просто да ги задраскате и да забравите за тях”, покрусено споделя Тим Лав от GAM Investment Management. От началото на военната операция в Украйна той е притежавал руски акции чрез инвестиционен фонд. „Руският пазар никъде не е изчезнал, но ако говорим за репатриацията на дивидентите или възстановяването на достъпа до ценните книжа, всичко опира в стената на наложените от Запада върху Русия санкции”, обяснява инвеститорът.
При закрити врата финансовите мениджъри говорят по проблема с голямо разочарование. Докато продължава конфликтът, представителите на редица западни компании не искат публично да признаят какви активи владеят в Русия. Страхуват се да не бъдат обвинени в нелоялност към „западните ценности”, да не попаднат под ударите на медиите. Същевременно в условията на санкции те нямат възможност да продадат руските си активи.
Въпреки това някои западни компании все още пресмятат теоретичната стойност на активите си, като се надяват, че някога ще могат да се възползват поне от част от замразените суми. С тази цел някои дори наемат юридически консултанти. „Смятаме, че голяма част от тези активи представляват интерес за нас, защото знаем, че те гарантират свободен паричен поток и по тях се начисляват лихви”, се казва в отчета на компанията East Capital за декември 2022 г. Не толкова оптимистично обаче и съвсем неутешително звучат думите на Григорий Мариничев от юридическата консултантска форма Morgan Lewis & Bockius в Ню Йорк: „Всички възможни варианти за инвеститорите отново да получат достъп до активите си предвиждат значителни загуби”.