ШОС – платформа за по-стабилен свят
На 4 юли се състоя заседание на Съвета на държавните глави на страните от Шанхайската организация за сътрудничество. То протече в режим на видеовръзка под председателството на индийския премиер Нарендра Моди. В срещата участваха Владимир Путин, китайският лидер Си Дзинпин, премиерът на Пакистан Шахбаз Шариф, президентите на четирите средноазиатски републики – от региона в ШОС не членува само Туркменистан.
На това заседание като девети редовен член на организацията бе приет Иран. Подписан бе меморандум за членството на Беларус, а догодина се очаква и тя да попълни семейството на страните, готови на истински равноправни отношения, привърженици на идеята за изграждане на многополюсен свят. Значимостта на ШОС се усилва от факта, че в нея влизат четири ядрени държави, а две от тях – Русия и Китай, са членове на Съвета за сигурност на ООН. Вече няма никакви съмнения –харесва ли се това или не на Запада, че в съвременните сложни международни условия ШОС се превръща във важен и влиятелен център на многостранното икономическо сътрудничество.
Заедно с Евразийския икономически съюз, с обединението БРИКС, чиято роля в световната икономика също расте, ШОС безусловно дава категоричен отговор на предизвикателствата, хвърлени от Запада и водещи към разрушаване на изградената система за многостранна търговия и партньорство. Нещо повече, сътрудничеството между ШОС, БРИКС и ЕАИС дава възможност на членуващите в тях страни съвместно да решават сложните задачи и проблеми на социално-икономическото развитие и стимулиране на устойчива международна търговия.
На заседанието лидерите подписаха заключителна декларация, в която категорично се заявява, че дейността на организацията не е насочена против която и да е друга страна или обединение, а е открита и готова за широко сътрудничество с тях. В документа се подчертава „правото на народите на самостоятелен и суверенен избор на пътя за своето политическо и социално-икономическо развитие”. За недопустими се обявяват опитите на някои държави да гарантират собствената си сигурност за сметка на други. Така беше потвърдена подкрепата за принципа на „равната и неделима сигурност”. Категорично се отхвърлят опитите за намеса във вътрешните работи на други страни и организирането на „цветни революции”.
Не може да не се признае фактът, че ШОС вече е широка площадка за поддържане на доверителни отношения, на която страните имат възможност откровено да обсъждат и да решават най-сложни и дори противоречиви въпроси, без да стигат до конфликти.
От в. “Русия днес-Россия сегодня”