Ваня Григорова: Бизнесът иска замразяване на минималната заплата и пенсиите! Вие, сериозно ли!?
Тече последната седмица от предизборната кампания, сега е времето работещите хора да упражнят натиск върху избраниците си да гарантират, че няма да правят промени, които ще доведат до по-ниска минимална заплата
Работодателски организации обявиха, че минималната работна заплата трябва да бъде между 680 и 800 лв. Настояват тя, както и пенсиите, да се замразят, защото трудовите възнаграждения вече са толкова високи, че фирми фалират.
Не знам дали някой приема тези твърдения на сериозно. Да, фирми затварят производства – основно такива, които са тук, за да се ползват от ниските ни възнаграждения. Дори не смятам, че има нужда за пореден път да се публикуват графики къде е България по нива на МРЗ в сравнение с другите държави членки на ЕС. Прилагам само данни за компенсацията на наетите лица като дял от БВП в България и ЕС. Въпреки флуктуациите, е видно, че у нас компенсацията на работещите е традиционно под средната за Европейския съюз.
Основният ни проблем е в това, че икономиката ни е функция от немската такава, а Германия е в рецесия. Защото загуби евтината енергия и ресурси от Русия. Защото прилага убийствената за цялата европейска икономика зелена политика.
И вместо да се съсредоточат върху генералните политики, които задушават и българската икономика, работодателите продължават да искат Националният план за възстановяване и устойчивост да се приложи безкритично. Това е късогледство – да вземем едни пари от проектите по ПВУ, а как това ще се отрази дългосрочно на конкурентоспособността ни, няма значение. Те мълчаха активно и през 2022 г., когато коалиционното правителство, оглавявано от „Продължаваме промяната“ прекрати договора с Газпром. Едва 7-8 месеца по-късно се включиха в дебатите, когато вече нямаше значение кой какво говори.
Сега цепят стотинката на две:
– средната брутна заплата, оповестена от НСИ, не била точно толкова, била значително по-ниска. Защото договорите за управление не били трудови, значи не трябва да се включват в изчисленията;
– с повишаването на МРЗ щели да се повишат и плащанията за социални помощи. Ще се радвам да посочат кои са тези социални плащания, които се изчисляват въз основа на МРЗ;
– данъчната система била такава, че давала възможност на работодателите да “оптимизират” данъчно-осигурителните плащания – евфемизъм за укриване на данъци. Ами да не ги крият.
Минималната заплата, разбира се, ще се увеличи сега, в това няма никакво съмнение. Изчисляването ѝ е законово определено и ще стане 1077 лв. Целта на поредния работодателски щурм е да покажат надмощие и следващият парламент да ревизира чл. 244 на Кодекса на труда, за да спре да расте МРЗ.
Тече последната седмица от предизборната кампания, сега е времето работещите хора да упражнят натиск върху избраниците си да гарантират, че няма да правят промени, които ще доведат до по-ниска минимална заплата. Защото изобщо не става дума за МРЗ – ако тя не се увеличава, темпът на увеличение и на останалите заплати ще е по-нисък.