В проекта за бюджет на НЗОК за следващата година са предвидени 13% повече средства
В проекта за бюджет на НЗОК за следващата година са предвидени 13% повече средства от 2024 г. Това каза пред журналисти Станимир Михайлов, управител на НЗОК, след заседание на Надзорния съвет. В бюджета на Касата за тази година има 8 168 353,1 хил. лв.
Готови сме с проекта, но има промяна в сроковете за бюджетната процедура, каза още той. На въпрос дали промяната в сроковете ще се отрази на рамката на бюджета за 2025 г. Михайлов каза, че засега няма такива индикации.
Конкретни числа не можем все още да обявим докато не представим проекта пред Надзорния съвет на НЗОК, каза Ганка Аврамова, директор на дирекция „Бюджет и финансови параметри“ в НЗОК. По думите ѝ нищо не е окончателно, предстоят срещи с ръководствата на Министерството на здравеопазването и с Министерството на финансите, съобразявайки се с политиките, въведени миналата година в нормативната база. Продължаваме и стъпваме върху тях, отчитайки положителните им ефекти, добави тя. По думите ѝ предстоят преценки дали има промени в нормативната база, които дават основание за повишаване на средствата за някои плащания, а за други, в които имат икономии, да се намалят.
В бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ноември има недостиг от над 306 млн. лв. за болниците, каза пред журналисти Ганка Аврамова, директор на дирекцията „Бюджет и финансови параметри“ в НЗОК, след заседание на Надзорния съвет на касата.
Отчита се недостиг на средствата и за лекарствата за домашно лечение – малко над 36 млн. лв, и за медицинските изделия, прилагани в болниците – близо 12 млн. лева. По думите ѝ заради недостига за лекарства за домашно лечение и за медицинските изделия в болничната помощ ще се вземат пари от резерва на НЗОК. От него вече са взети над 21 млн. лв., като с тези пари е платено на аптеките за изпълнение на рецептите, на които се изписват напълно платени от здравната каса лекарства.
Решение за очертаващия се недостиг за болниците през ноември ще бъде взето в края на октомври, каза още Аврамова. По думите ѝ тези 306 млн. лв. ще бъдат взети от резерва на НЗОК, от преизпълнение на събрани здравноосигурителни вноски и евентуално от средства, останали от перото за разплащане с фондове в други държави, от което може да се вземат 45 млн. лева.
При съпоставки спрямо същия период на миналата година се вижда, че се увеличава броят на хоспитализациите, каза Аврамова в отговор на въпрос на какво се дължи недостигът на средствата за болниците. По думите ѝ при съпоставяне на периода 1-30 септември 2023 г. и 1-30 септември 2024 г. се отчитат около 116 хиляди хоспитализации повече, както и по-голям обем дейности, извършени от болниците, но в амбулаторни условия.
Предстоят срещи между Надзорния съвет и Българския лекарски съюз, на които ще се обсъди преразходът в болничната помощ. Според Националния рамков договор 2023-2025 г. при преразход от над 3 процента двете страни трябва да предприемат действия за анекс за намаляване на цените на клиничните пътеки, припомни Аврамова. След срещите би трябвало Надзорният съвет да вземе решение за компенсиране на средствата за болнична помощ, тъй като при неплащане за девет месеца на обемите, изработени над прогнозните им бюджети, болниците могат да заведат съдебни дела. По думите ѝ, за да не изпадне НЗОК в ситуация на едновременно заведени съдебни дела за голяма стойност, Надзорният съвет днес е приел принципно решение, че до края на годината ще започне поетапно заплащане на надлимитните стойности.
В първичната и в специализирана извънболнична помощ за момента не се очертава недостиг на средства, а от медико-диагностични дейности вероятно ще останат около 10 млн. лв. неизползвани, посочи още тя. По думите ѝ това са средства, които са били предназначени за детско и майчино здравеопазване и ще трябва да се направи анализ защо не са използвани. Десетте милиона лева вероятно ще бъдат прехвърлени за авансови заплащания за следващата година за някои високоспециализирани изследвания, но това ще бъде обсъдено с лекарския съюз, допълни Аврамова.