Основни тезиси на Казанската декларация от срещата на върха на БРИКС
Лидерите на БРИКС подкрепиха цялостна реформа на Организацията на обединените нации (ООН), включително нейния Съвет за сигурност, за да го направят по-демократичен, представителен и ефективен. Съответната позиция е отразена в Казанската декларация, приета в края на срещата на върха на БРИКС. Документът съдържа 134 точки на 43 страници. Сред основните теми са по-нататъшното развитие на асоциацията, позиция по различни глобални проблеми, санкции, уреждане на регионални кризи, включително в Украйна и Близкия изток.
ТАСС събра основните тезиси.
Страните от БРИКС подкрепиха предотвратяването на надпревара във въоръжаването в космоса и също така се застъпиха за разработването на документ за сигурността в космоса.
Държавите призоваха за укрепване на режима за неразпространение на оръжия и безядрена зона в Близкия изток.
Те също така са загрижени за ескалацията в Близкия изток и осъдиха израелската атака срещу иранското посолство и бомбардирането на пейджъри в Ливан.
Лидерите подчертаха необходимостта всички страни да подновят ядреното споразумение с Иран.
Страните от БРИКС припомниха националните си позиции по конфликта в Украйна и отбелязаха предложения за посредничество.
Държавите оценяват високо председателството на Руската федерация в асоциацията.
Страните от БРИКС се съгласиха да опростят търговските процедури между държавите.
Лидерите призовават за бързо завършване и приемане в рамките на ООН на всеобхватна конвенция за борба с международния тероризъм.
Те отбелязаха напредък в изпълнението на общи проекти в областта на биомедицината, зелената енергия, космическите науки и полярните изследвания.
Страните от БРИКС призоваха за реформа на институциите на Бретън Уудс чрез увеличаване на приноса на развиващите се страни в глобалната икономика.
Лидерите се договориха да обменят добри практики в областта на защитата на правата върху интелектуалната собственост.
Страните от БРИКС са дълбоко загрижени за отрицателното въздействие на едностранните санкции върху световната икономика и други области. Те са загрижени за конфликтите в различни региони на света и се ангажират с тяхното мирно разрешаване и премахване на техните първопричини.
Страните от БРИКС очакват по-нататъшно укрепване на практическото сътрудничество в борбата срещу тероризма.
Лидерите отбелязаха със задоволство предложенията за „добри услуги“ по отношение на украинското уреждане.
Страните от БРИКС приветстват създаването на нова инвестиционна платформа, която ще използва инфраструктурата на Новата банка за развитие. Лидерите също подкрепят увеличаване на броя на страните, които са акционери на Новата банка за развитие и ускоряване на разглеждането на заявления от страните от асоциацията.
Те признават легитимните и добре обосновани опасения за сигурността на всички държави.
Страните от БРИКС подкрепят отворена многостранна търговска система с централна роля на СТО, със специално отношение към развиващите се страни.
Те се споразумяха съвместно да се противопоставят на едностранните протекционистични мерки, които не отговарят на изискванията на СТО.
Те ще увеличат оборота на благородни метали според стандартите на Кимбърлийския процес.
Лидерите се противопоставят на политизирането на сътрудничеството в борбата с транснационалната престъпност. Страните от БРИКС признават огромния потенциал на ИКТ за преодоляване на цифровото разделение за социално-икономически растеж и развитие. Те призовават за балансиран подход към разработването и сигурността на ИКТ продукти и системи. Лидерите възнамеряват да разширят диалога в областта на контрола върху износа на технологии.
Страните от БРИКС призоваха за незабавно прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на всички заложници без предварителни условия. Лидерите предупредиха, че ескалацията в Газа е изпълнена с глобално посредничество и призоваха страните в конфликта да проявят сдържаност. Те също така осъдиха израелските атаки срещу станции за хуманитарна помощ и инфраструктура в Палестина.
БРИКС ще проучи създаването на единна транспортна платформа за осигуряване на мултимодална логистика между страните от асоциацията.
Лидерите се обявиха за безусловно зачитане на суверенитета на Сирия и защита на нейната териториална цялост.
Страните от БРИКС ще разширят сътрудничеството си в областта на сателитите за дистанционно наблюдение. Те възнамеряват да разширят сътрудничеството в областта на конкурентното право.
Страните от БРИКС категорично се противопоставят на всяка форма на дискриминация при провеждането на спортни състезания.
Държавите подкрепиха „модалностите на категорията партньорски страни“ и приветстваха интереса на други страни към обединение.
Страните от БРИКС подкрепят инициативата на Руската федерация за създаване на Зърнена борса, която в бъдеще ще обхваща и други селскостопански сектори.
Лидерите подкрепиха приемането на държавата Палестина в границите от 1967 г. в ООН.
Страните от БРИКС ще продължат да развиват междупарламентарното взаимодействие; лидерите също признаха важността на диалога между политическите партии в асоциацията.
Държавите се споразумяха да трансформират Новата банка за развитие в многостранна банка за развитие за страните с нововъзникващи пазари.
Страните от БРИКС се договориха да засилят финансовото сътрудничество на фона на геополитическите рискове.
Държавите подкрепиха използването на алтернативни валути в рамките на пула от валутни резерви на асоциацията.
Страните от БРИКС подчертават важността на гарантирането на целостта на информацията, нейния свободен поток и открития достъп до надеждни факти.
Страните от БРИКС осъждат терористичните атаки срещу трансгранични обекти на енергийната инфраструктура и призовават за безпристрастно разследване на тях.
Лидерите на БРИКС подкрепиха цялостна реформа на ООН, за да я направят по-демократична, представителна и ефективна.
Страните от БРИКС подкрепят по-нататъшното развитие на климатичната инициатива BRICS Clean Rivers.
Държавите се противопоставят на дискриминационните протекционистични мерки, предприети под прикритието на загриженост за околната среда.
Страните от БРИКС се застъпиха за многополюсен световен ред.
Държавите считат за необходимо да засилят сътрудничеството в разработването на ваксини и в проекти за ядрена медицина; това има значителен принос за развитието на медицината в света като цяло.
Страните от БРИКС отбелязаха решаващата роля на жените в политическото и социално-икономическото развитие на държавите.
Те призоваха за спешни финансови ресурси и политики за справяне с проблемите на опустиняването и сушата.
Лидерите призоваха развитите страни да изпълнят задълженията си да помогнат на нуждаещите се страни.