Проектите на Русия и КНР допринасят за развитието на космонавтиката
Съвместните руско-китайски проекти могат да помогнат за развитието на космонавтиката в двете страни. Тази гледна точка изрази руският космонавт Олег Новицки в разговор с ТАСС, който се състоя преди церемонията по откриването на международния научен фестивал „Наука 0+“ на базата на съвместния руско-китайски университет МГУ-ППИ в град Шънджън (провинция Гуандун) в Южен Китай.
„Надявам се, че в бъдеще Русия и Китай ще имат добри съвместни проекти, които несъмнено ще помогнат за развитието на космонавтиката както в едната, така и в другата държава. Китай създава добра авионика и компютърно оборудване, докато Русия е известна със своите двигатели и животоподдържащи системи. Ако разделим тези зони, със сигурност ще постигнем големи резултати“, отбеляза руският космонавт. Коментирайки съвместния университетски проект, Олег Новицки отбеляза, че той е насочен предимно към бъдещите поколения.
„Когато студентите, които са учили в този университет, пораснат и станат изключителни хора, способни да повлияят на съдбата на държавата, те ще пренесат това приятелство в зряла възраст и по този начин ще подкрепят нашите приятелски отношения“, добави космонавтът.
Руско-китайски университет МГУ-ППИ е проект на правителството на Шънджън, Пекинския политехнически институт и Московския държавен университет „Ломоносов“. Това е първият съвместен университет, създаден от Китай и Русия. През май 2014 г. в рамките на официалното посещение на руския президент Владимир Путин в КНР бе подписан меморандум за спогодба между министерствата на образованието на двете страни и за сътрудничество при реализиране на инициативата.
През септември 2017 г. се проведоха първите занятия в университета. Постоянният кампус на университета е открит през 2019 г. и обхваща площ от 35 хектара. Един от елементите на комплекса е сграда, която повтаря външния вид на главната сграда на Московския държавен университет в Москва.
Основната задача на съвместния университет е да обучава в Китай на базата на най-добрите руски образователни програми млади специалисти, необходими за осъществяването на икономическите проекти на двете страни в Азиатско-тихоокеанския регион, развивайки диалога на културите и взаимното разбирателство между страните.
Днес в МГУ-ППИ са открити 14 учебни звена, изпълняват се 52 бакалавърски, магистърски и следдипломни програми (47 от тях са програми на МГУ). Тук се обучават 3 хиляди студенти, а през 2025 г. броят им трябва да нарасне до 5 хиляди.