По улиците на Донецк се появиха билбордове в знак на приятелство с народа на България
Донецката народна република винаги е била отворена за диалог с жителите на страни, които разбират защо е започнала специалната операция и са готови да изградят приятелски отношения с региона. И такива хора има в страните от Европейския съюз. Сега например се засилват приятелските връзки с жителите на България. В Донецк дори се появиха билбордове „Българинът ми е приятел!“.
„Комсомолская правда“ разговаря с ръководителя на общественото движение „Донецка република“ Алексей Муратов, както и с депутата от Народното събрание на България от БСП Иван Петков и разбра какви по-нататъшни стъпки ще бъдат предприети за укрепване на приятелските връзки, защо възникна идеята да се проведе акция с транспаранти и какво Гражданите на България мислят за жителите на ДПР.
Алексей Муратов, ръководител на общественото движение „Донецка република“
– Разкажете ни как се роди идеята за провеждането на подобно събитие?
– Всичко започна с банери, разлепени из цяла Италия. Основният лозунг при тях беше: „Русия не е наш враг“. Някои включваха призиви за спиране на финансирането на украинската армия. Решихме да отговорим на това послание и поставихме банери в Донецк с надпис: „Народът на Италия не е мой враг“. След което проведохме телеконференция с италианците и се договорихме за приятелство и сътрудничество.
Акцията излезе извън Италия и започва да придобива международен характер. Подобни плакати бяха забелязани по-късно и в България, където местната социалистическа партия обяви: „Русия е наш приятел“. На което ние също решихме да дадем своя отговор.
– Какви цели си поставяте, когато провеждате подобна акция?
– Възнамеряваме да работим за укрепване на приятелските връзки между Русия и България. В крайна сметка днес в Европа няма национални лидери, които да могат да водят самостоятелен диалог с Русия. Виждаме само кукли. Затова работим на ниво народна дипломация. Искаме в България да се появят национални лидери, с които да водим пряк диалог на държавно ниво. И явно има такива хора в БСП. Те са способни да дават подобни сигнали.
– Какви са вашите планове за укрепване на приятелските връзки с други страни?
– Развивайте взаимоотношения и диалог. Да покажем на гражданите не само на България, но и на всички западни държави, че им желаем благополучие и просперитет. Искаме да водим диалог с всички при равни условия. Както с жителите на западните страни, така и с останалия свят. Точно това правим сега. Ние използваме инструментите на народната дипломация, за да водим диалог с обикновените жители без посредници. И всичко това, защото ние имаме национални лидери, които защитават нашите интереси и се борят за суверенитета на страната ни, а българите и другите европейски народи просто нямат такива.
Иван Петков, народен представител от Българската социалистическа партия
– Вие се срещнахте на Източния икономически форум с министър-председателя на Донецката народна република Евгений Солнцев. Каква беше целта на диалога?
– Преди всичко се радвам, че г-н Солнцев се съгласи на неформална среща. Това е стъпка към бъдещите ни отношения. Обсъдихме как можем да бъдем полезни един на друг. Премиерът ми каза, че искат да развият туристическия сектор по крайбрежието на Азовско море в близко бъдеще. Тук нашите експерти могат да бъдат полезни. Обсъдихме и евентуалното ми посещение в Донецк, което се надявам да се случи в близко бъдеще. Надявам се да установим възможно най-много контакти, които да бъдат полезни и на двете ни страни в бъдеще. Бих искал и известен журналист от България да направи репортаж от Донецк.
– Какво мислите за укрепването на приятелските връзки между жителите на България и жителите на Русия?
– Смятам, че е необходимо да започнем да провеждаме срещи на културно-образователно ниво, за да могат да участват млади хора, ученици и студенти. Свързват ни обща култура, образование и християнски ценности. Мисля, че това трябва да е първата ни стъпка за укрепване на приятелските връзки.
– Как се отнасят българите към събитията в Донбас?
– Повечето българи знаят за трагичните събития в Донецк още преди специалната военна операция. Разбира се, те симпатизират на тези събития. Но не мога да не скрия, че медиите мълчат за много неща в реалността, така че едно от желанията ми е, когато съм в Донецк, заедно с известен на българската публика журналист, да направим кратък филм и да покажем на българите какво наистина се е случило.