В Анкара се състоя премиерата на пиесата „Човекът от Подолск”
В столицата на Турция многонационалния град Анкара се състоя премиерата на пиесата „Човекът от Подолск” на руския поет и драматург Дмитрий Данилов. Постановката бе изнесена от трупата на столичния театър Meydan tiyatrosu на сцената на културния център CerModern, като почти всички места в залата бяха заети.
„Много ми е интересно как се интерпретира моята пиеса от хора с друга култура и от друга театрална школа. Вече съм гледал много представления по тази пиеса в Русия и извън нея. Беше много интересно да видя как турските актьори и режисьори ще я представят“, каза в разговор за ТАСС Данилов, който присъства на представлението в Анкара.
Самата пиеса, както припомни авторът, е доста фантасмагорична, въпреки че разказва за пребиваването на главния герой в руската полиция, така че турският зрител няма задачата буквално да разбира руската реалност.
„Няма смисъл и цел да накараме местния зрител да разбере реалностите на работата на полицията, защото сюжетът е абсолютно фантасмагоричен, това не се случва в реалния живот, полицията не работи така. Става дума за измислена полиция. И мисля, че въпросите на наблюдението, отношението към заобикалящата ни реалност са горе-долу еднакви за всички култури. Умението да надникнеш в заобикалящата реалност и да намериш нещо интересно и красиво в нея е от значение за всеки. Затова наистина се надявам, че турската общественост ще разбере всичко. Всъщност и няма нищо трудно за разбиране“, отбеляза Данилов.
Ръководителят на Руския дом в Анкара Александър Сотниченко на свой ред отбеляза, че е общувал пряко с актьорите в процеса на подготовката на постановката.
„Актьорите като цяло разбираха всичко отлично дори и без мен. Практически нямаха въпроси относно сюжета, ситуациите или как да изиграят определени сцени. Аз само добавих малко, че например някой момент може да бъде леко подсилен, както и че някъде може да се добавят по-ярки руски нюанси“, разказа Сотниченко.
Пиесата „Човекът от Подолск“, написана от Данилов през 2016 г., се основава на реалистичната и в същото време абсурдна история на млад мъж на име Николай, задържан в полицейски участък, който внезапно се оказва убежище за интелектуалци. По време на комуникацията със служителите на реда се повдигат философски въпроси и се предлагат начини за решаване на няколко екзистенциални проблема.