В Русия създадоха ИИ-помощник за сценаристи
Студенти от Физико-техническата школа по приложна математика и информатика на Московския институт по физика и технологии (МФТИ) разработиха програма за генериране на сценарии за игрални филми и телевизионни сериали, използвайки голям езиков модел (от областта на изкуствения интелект). Това съобщи пресслужбата на МФТИ, цитирана от ТАСС.
„Асистентът с изкуствен интелект трябва да поеме рутинни (според разработчиците) задачи, като генериране на идеи, редактиране на готови скриптове и също така да действа като посредник (дигитална дъска) в случаите, когато няколко автори работят върху текст едновременно. Използването на програмата значително ще намали времето и ще опрости процеса на подготовка на сценарии за киното и телевизиите. Например, за да генерира текст за 40-минутен епизод от телевизионен сериал, невронната мрежа ще изисква само 20 минути“, отбеляза пресслужбата.
Разработчиците разделят творческия процес на три етапа: подготовка на данни за лицата или събитията, на които ще бъде посветен литературният текст; форматиране на заявка (подкана) за изпращането й за влизане в големия езиков модел (LLM); комуникация с LLM агента в режим на Chat completion. Според авторите техният продукт е лесно приспособим към генерирането на разнообразни текстове: разкази, телевизионни сериали, документални филми и др.
„Достатъчно е да посочите стила, формата, съответните примери за текстове и други изисквания за сценария в заявката до агента“, отбеляза Владислав Смирнов един от разработчиците на технологията.
„Форматирането и структурирането на заявка въз основа на информацията от базата данни става за част от секундата, а за да намерим сайт с биография и да подчертаем ключовите факти за отразяване, ни отнема повече от 5 минути за един човек“, разказа колегата му Сергей Кунин-Богоявленский.
В същото време самите разработчици признават, че генерираните текстове страдат от шаблонност и схематичност. Благодарение на това, според тях, сценаристите не трябва да се страхуват, че ще останат без работа заради ИИ.