Лавров: Глобалният баланс на силите претърпява революционни промени
Днес е трудно да си представим, че в началото на 1990-те на мнозина изглеждаше, че „краят на историята“ е настъпил и еднополярността ще царува вечно. Глобалният Pax Americana, когато всички дела във всяка част на света трябва да бъдат под „надзора“ на Вашингтон. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на Международния научнофантастичен симпозиум „Създавайки бъдещето“ на 4 ноември, предаде mid.ru.
„Именно през този период изключителният държавник Евгени Примаков формулира и започва да популяризира новаторската по онова време концепция за многополярност. Малко наши чуждестранни партньори (честно казано, дори и в нашата страна) бяха готови да я подкрепят и да я възприемат сериозно. Идеите на Примаков обаче бяха споделени от нашите китайски приятели. През 1997 г. е подписана Съвместната декларация за многополярен свят и формиране на нов международен ред. Това беше първият в историята външнополитически документ на тази тема. Днес виждаме, че прогнозите на Евгени Примаков и неговите съмишленици се оказаха верни“, каза Лавров.
По думите му глобалният баланс на силите претърпява революционни промени. Това се дължи на обективните тенденции в развитието на световната икономика, където се засилват позициите на държавите от Глобалния Юг и Изток и Световното мнозинство като цяло. Делът на страните от БРИКС в световния БВП по паритет на покупателната способност след края на 2024 г. ще бъде около 37%. Той уверено надвишава дела на Групата на седемте (което е 30% за 2023 г.).
Икономическият растеж позволява на все по-голям брой незападни държави последователно да укрепват своя суверенитет и на практика да прилагат национално ориентиран курс както във външната, така и във вътрешната политика.
„Точно като Русия, тези страни все по-енергично се застъпват за демократизация на международните отношения и многополярния свят и стават все по-устойчиви на външна намеса, заяви министърът на външните работи на Русия.