БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА: Липсата на отстъпчивост в 51-вото НС ще доведе само до задънена улица
ПП-ДБ подкрепи подписката на левицата за частично касиране на изборите
„Важно е да има диалог. Няма как да имаме покриваемост по всички теми и въпроси, но е важна посоката на нашите отношенията и крайната цел. Тази, която ние сме си поставили, е възстановяване на държавността и връщане на доверието на гражданите в институциите“. Това заяви по време на среща с ПП-ДБ председателят на коалиция „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Атанас Зафиров. По думите му целта на срешите не е ПР, разчистване на сметки с фиксация в определени теми или имена и е важно да имат има ясна цел.
Според него законодателната програма на ПП-ДБ е амбициозна, фиксирана върху съдебната реформа, но според левицата акцентът трябва да бъде и върху други, не по-малко важни въпроси. „Преди всичко, за да се реализира всичко това, трябва да има работещо Народно събрание. Имате ли планове като втора политическа сила за излизане от тази политическа криза, в която попаднахме в момента, още с избора на председател на НС“, попита социалистът. Той коментира, че не е като да не сме наблюдавали в последно време зацикляне, поради липса на отстъпчивост от страна на политическите сили и стигане до задънена улица. „Това може да доведе до разпадане на Народното събрание, още преди то да е започнало своята работа“, категоричен бе Зафиров.
Председателят на левицата припомни, че голяма част от причината за ситуацията, в която се намираме в момента и съмненията в честността на вота, са промените в Конституцията, които са направени от ПП-ДБ. Той заяви, че ПП-ДБ също така са имали време да извършат необходимите промени в Изборния кодекс през последните месеци.
Съпредседателят на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Борислав Гуцанов заяви, че провеждането на тези срещи говори, че се връща парламентаризмът. По повод записаното в декларацията на ПП-ДБ желание за кордон около Пеевски, Гуцанов припомни, че БСП има решение относно управлението с ДПС от преди доста години, преди още ПП да съществува като партия. „Голяма част от акцентите във вашата декларация са приемливи за нас. Например, ВСС с изтекъл мандат няма как да взема решения“, каза той.
Социалистът коментира, че държавността е в разпад и има нужда Конституцията да бъде върната към началния ѝ вариант. „Ако се провеждат нови избори при тези условия, ще е безсмислено“, обясни той и подчерта, че БСП събра подписи за сезиране на КС заедно с „Възраждане“ за връщане на старите положения в Конституцията.
Гуцанов заяви, че борбата с корупцията е кауза и за левицата, защото има крещящ дефицит на справедливост. По думите му има и други важни теми – как ще бъдат гарантирани социалните плащания, които хората очакват; гарантиране на енергийната и икономическа сигурност на България, здравеопазване, справяне с водната криза.
Социалистът коментира, че трябва да се преразгледат промените в НПВУ. „Ние ще защитим мините, ТЕЦ-овете и работните места в Маришкия басейн и не само. Надяваме се на подкрепа и за проектите “Белене” и АЕЦ “Козлодуй”, заяви Гуцанов. По думите му левицата няма да приеме ултиматуми и да отстъпи от приоритетите си.
Драгомир Стойнев заяви, че ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ е внесла законопроект за отлагане за две години на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители. Той подчерта, че е нужно правителството, когато бъде сформирано, да приеме ангажимент за изготвяне на модел за справяне с произтичащите от либерализацията на пазара последствия за енергийно бедните българи и не само. „Можем да предоговорим условията по НПВУ без да търпим последствия. Вече има и други гласове в тази посока“, подчерта Стойнев.
Той призова и да се даде шанс на проекта “Белене”, към който има голям интерес от европейски инвеститор, да бъде реализиран. „За нас ще бъде престъпление ако подарим това оборудване. България има нужда от нови базови мощности“, каза още Драгомир Стойнев.
Лидерът на АБВ Румен Петков постави акцент на нуждата от данък върху концесиите. „Ние като държава взимаме 100 млн. лв. Първите 4 концесионера взимат всеки по 170-180 млн. лв. всеки отделно“, заяви той. Не на последно място Петков заяви и нуждата от сериозно внимание върху мандатността на регулаторите. „Последните четири Народни събрания са съучастници в просрочения режим на работа на регулаторите. Защо не намерихме решение? Има регулатори, които вече са с двоен мандат”, заяви Румен Петков.
Лидерът на „Изправи се, България“ Мая Манолова коментира нуждата от антимонополно и антикартелно законодателство. „Либерализацията на цената на електроенергията би засегнала всички, не само бедните българи. Никой не може да си позволи да плаща 5 пъти по-високи сметки. Банковите такси, които растат необосновано и неконтролирано“, даде като примери тя. Манолова заяви, че левицата има готовност със Закон за таван на банковите такси, Закон за фалита на физическите лица, Закон за колекторските фирми, както и законодателство, което забранява на мобилните оператори да покачват едностранно цените си.
„Парламентът не трябва да допуска едни следващи избори да се проведат от това правителство, при тези правила“, категорична бе тя. По думите ѝ има нужда от промени в Изборния кодекс – изчистване на избирателните списъци с активна регистрация и спирането на краденето на гласове с преброителни центрове, където да се броят бюлетините пред очите на българските граждани“, каза още Манолова.
По време на срещата ПП-ДБ заяви подкрепа за подписката на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ за частично касиране на предсрочните парламентарни избори.
КИРИЛ ПЕТКОВ: СРЕЩАТА С БСП БЕШЕ МНОГО КОНСТРУКТИВНА
Имахме много конструктивна среща с „БСП-Обединена левица”. Ние показахме нашите приоритети в декларацията, те посочиха техните приоритети. Това коментира пред журналисти Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната” и един от лидерите в коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) след среща с представителите на „БСП-Обединена левица”. В края на срещата от ПП-ДБ дадоха подкрепа на жалбата на „БСП – Обединена левица” пред Конституционния съд за частично касиране на вота и за промените в Конституцията. Подписите бяха предоставени от Кирил Петков в края на срещата, съобщи БТА.
Петков уточни, че общите им приоритети ще бъдат сложени в потенциална хронограма, която може да бъде основа за работата на 51-вото народно събрание. Започваме да окрупняваме законодателните инициативи, по които имаме съгласие и едновременно с това набелязахме теми, по които да се сформират по-специфични групи за намиране на консенсус, добави той.
Относно ГЕРБ-СДС и изпратеното от тях писмо, Петков коментира: „Ние ги поканихме вчера на среща, не дойдоха и след това получихме само едно писмо. Нормално е като първа политическа сила те да поемат инициативата и да ни поканят на среща”. Той добави, че избягвайки тези срещи, остават с впечатлението, че има нещо, което да крият.
За избора на председател на 51-вото народно събрание, Петков каза, че не искат да са отново в ситуация, в която има избран председател, който не допуска за разглеждане важните закони за Българя и затова приоритет е законодателната програма.