Китай заема челно място сред партньорите на България извън Европейския съюз
Международна конференция на тема „История и перспективи на българо-китайските отношения – политика и икономика: двустранни и регионални аспекти“ събра в София известни учени и експерти от България и Китай, представители на държавните, политическите и обществените среди в България
Конференцията бе под патронажа на българския президент Румен Радев и бе посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Китайската народна република. В поздравление до форума българският президент подчерта, че през последните 75 години Китай се е утвърдил като важен и надежден партньор на България. Той се ползва с голямо уважение със забележителната си история, култура и традиции, както и с постиженията си в икономическото и научно-техническото развитие, посочи президентът Радев и изтъкна, че през 2019 г. българо-китайските отношения са издигнати до стратегическо партньорство, стъпвайки на базата на взаимното уважение и сътрудничеството. Китай днес заема челно място сред партньорите на България извън ЕС и е най-големият ни азиатски партньор. Радев изрази надежда, че има благоприятни перспективи за развитието в бъдеще на партньорското сътрудничество с Китай в икономическата и други области.
Приветствия до форума изпратиха българският министър на външните работи Иван Кондов и зам.-министърът на външните работи на Китай Дън Ли.
Днес Китай е втора икономика в света, постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, влиятелен фактор в международната общност, водеща сила в редица направления на науката, технологиите и иновациите, напомни българският външен министър Иван Кондов. Отбелязваме успехите на Китай по пътя на реформите и включването на националната икономиката в глобалните търговски вериги, успехите в елиминиране на бедността и много други, отбеляза той и изтъкна, че България високо цени отношенията си с Китай, които днес обхващат всички сфери на сътрудничество. Виждаме голям потенциал за развитие както в традиционните области на търговия, икономика, култура, образование, така и в нови като иновации, зелен преход, дигитална икономка, нова енергия. България се стреми към прагматични и реципрочни отношения с КНР, които да отчитат националните ни приоритети и интереси, както и общата политика на ЕС, заяви министърът.
В поздравителна телеграма заместник-министърът на външните работи на Китай г-н Дън Ли отправя сърдечни поздравления от името на Министерството на външните работи на Китай до форума и участниците в него. През тези 75 години двете държави винаги са се отнасяли с взаимно уважение една към друга и с равнопоставеност, като в същото време подкрепят твърдо основните си интереси и загрижености, заяви Дън Ли. Той посочи, че в момента, когато светът навлиза в нов период на нестабилност, съпътстван от задълбочаването на промените в световен мащаб, Китай и България трябва да насърчават здравословното и стабилно развитие на отношенията между двете страни от стратегическа и дългосрочна перспектива. Дън Ли заяви, че очаква двете страни да използват настоящата конференция като платформа за задълбочен обмен, за постигане на консенсус и за разработване на идеи и препоръки, които да допринесат за развитието на китайско-българските и китайско-европейските отношения, създавайки по-добро бъдеще за тях.
Китай гледа на България като на важен партньор в Централна и Източна Европа и значим участник и съзидател на отношенията между Китай и Европа, заяви в словото си на конференцията Н. Пр. посланик Дай Цинли. Тя посочи, че 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения е начална страница от нова глава в българо-китайските отношения. Китай е готов да работи съвместно с всички сфери в България за развиване на традиционното приятелство, разкриване на потенциала за сътрудничество и неотстъпното прилагане на постигнатите значими споразумения между държавните ръководители.
По този начин искаме да реализираме и развием стратегическото ни партньорство, допринасяйки за благоденствието на нашите два народа. Първо, трябва да изградим основата за развитието на нашите отношения чрез затвърждаване на взаимното политическо доверие.
Една от важните причини за дългогодишното, здравословно и стабилно развитие на отношенията между Китай и България е, че двете страни винаги взаимно са уважавали изборите си за политическа система и път на развитие. България дълго време твърдо подкрепя политиката за „Единен Китай“.
Двете страни винаги са се отнасяли равноправно една към друга, без да се намесват във вътрешните си политики, като по този начин взаимното политическо доверие неизменно се задълбочава и страните трябва да работят заедно за облекчаване на визовите режими и да ускорят откриването на директен полет между Китай и България, за да се създадат по-благоприятни условия за развитие на туризма, обмена на кадри и свободното пътуване на граждани. Двете страни трябва да продължат да насърчават обмена и сътрудничеството в областта на образованието, културата, науката, медиите и регионалното сътрудничество, като трябва да бъде поставен специален акцент върху обмена на млади хора, което е от ключово значение за дългосрочното развитие на отношенията между Китай и България.
Научните кадри от мозъчните тръстове също са движеща сила за насърчаване на приятелството между Китай и България, посочи посланик Дай. Тя изрази надежда, че участниците в конференцията ще се възползват от платформата на този форум, ще извлекат най-ценното от досегашния си опит и ще погледнат напред към бъдещето, допринасяйки за развитието на двустранните отношения и отношенията между Китай и Европа.
С изказвания и научни доклади в конференцията участваха двадесетина видни български и китайски учени и експерти. Те анализираха историята, сегашното състояние и потенциала за развитие на българо-китайските отношения. В мненията им се откроиха конструктивни идеи за реализиране в бъдеще в интерес на двете страни и развитието на плодотворното сътрудничество.
Сред докладчиците бяха проф. Искра Баева, директорът на Центъра за комуникационни стратегии към Института Синхуа, посланик Ангел Орбецов, доц. Джан Дан от Китайската академия за социални науки, член.-кор. на БАН проф. Васил Проданов, г-н Ту Дзян от Китайския институт за международни изследвания, министърът на икономиката през 2021 година Даниела Везивиева, проф. д-р Боян Дуранкиев, проф. д-р Динко Динков (НАМО) и др.
Организатори на конференцията в хотел „Интер континентал“ в София бяха Стратегическият институт за национални политики и идеи (СИНПИ), Посолството на Китайската народна република в България, Гражданското сдружение „Отечествен съюз“, Националната асоциация за международни отношения (НАМО), Българското дипломатическо дружество (БДД) и Институтът за икономика и международни отношения (ИИМО). Събитието се организира и с любезното съдействие на „Хуауей“.
Любомир МИХАЙЛОВ