Люк Бесон, Оливър Стоун и Емир Кустурица участваха във форум в Москва
В Москва се проведе първият международен форум „Култура. Медия. Цифра“. В рамките на два дни в него са участвали над 5 хиляди души, включително медийни мениджъри, режисьори, продуценти и други представители на творческите индустрии от 16 страни, предаде ТАСС.
Програмата на форума беше разделена на пет направления: „Кино и нови медии“, „ИИ като съавтор“, „Виртуални пространства“, „Видеоигри и електронни спортове“, „Нови комуникационни платформи“ и „Цифрова икономика на креативни индустрии”.
Проведени са общо 31 сесии с участието на 100 руски и 28 чуждестранни специалисти.
Сред руските експерти бяха зам.-генералният директор на „Газпром медия холдинг“ и управляващ директор на „Газпром-медиа Развлекателна телевизия“ Тинатин Канделаки, основателят на екипа Didenok Team Кирил Диденок, руският програмист, медиен мениджър, предприемач, създател и съсобственик на MDK Роберто Панчвидзе и генералният продуцент на Okko Гавриил Гордеев.
Сред чуждестранните гости бяха директорът на програмата „Филмови анализи” на държавната телевизия на Иран Амир Реза, генералният директор на компанията „Безмета”, специалистът във филмовата индустрия с Al технология, Кон Севон (Южна Корея), продуцентът, дистрибутор и режисьор Лианг Ду (Китай), главният изпълнителен директор на Ikoi Studio и експерт по дигитална култура Себастиен Коте (Франция).
Почетен председател на форум „Култура. Медия. Цифра” стана световноизвестният сръбски режисьор Емир Кустурица. Той сподели впечатленията си от Москва, като каза, че в този град с население колкото „две Сърбии“ има много добра енергия и оживена комуникация, а хората „говорят открито за преживяванията си, за това, което ги вълнува“.
Френският режисьор Люк Бесон се включи чрез видеовръзка в дискусията за перспективите за развитие на киното и ролята му в творческите индустрии. „Всяка страна може да предложи нещо невероятно и е важно хората да поддържат връзка чрез изкуството. Тарковски направи невероятни филми – наскоро показах „Сталкер“ на сина ми и той също се впечатли. Това е, което обичам в киното – можем да останем свързани, независимо какво се случва по света. Когато правя нови филми, винаги взимам по малко от различни култури. Снимах една седмица в Москва. Това е просто фантастично красив град! За мен е голяма радост да се срещам с руснаци“, каза режисьорът.
Носителят на „Оскар“ американският режисьор Оливър Стоун участва в централната сесия на първия ден от форума „Бъдещето на комуникацията/Комуникация заради бъдещето“ „Киното е изкуството да се повтарят вечни теми, да се намират нови значения в тях. Никога не ни омръзва да слушаме една и съща история, защото киното знае как да я разкрие по нов начин. За критиците е важно да поддържат възприятията си свежи и да не губят хватката си. Някога самият аз бях безпощаден в преценките си, вярвах, че всеки филм трябва да стане класика. Но това е невъзможно. Не всички киноленти са предназначени да останат вечни и това е добре, защото това е целта на изкуството“, каза Стоун.
В първия ден на форума се обсъдиха въпросите как новите медии формират глобалните тенденции в културата, политиката и общественото мнение, как се регулират въпросите за надеждността и прозрачността на информацията и какви промени очакват медиите предвид бързото внедряване на AI технологиите и разрастването на медийната платформизация.
През втория ден се проведе пленарната сесия „Медийният пейзаж на бъдещето: Перспективи и предизвикателства пред новите медии“. На нея присъстваха директорът по стратегията на Националната медийна група Дмитрий Пашутин, главният изпълнителен директор на Ikoi Studio, експертът в областта на дигиталната култура Себастиен Кот, а също партньорът на агенция A2 Виктор Леванов и маркетинг директорът на Astrum Entertainment Тимофей Бутирин.
Сесията „На Москва с любов“ с участието на Люк Бесон беше посветена на възможностите на творческите индустрии на Русия и перспективите за международно сътрудничество. Режисьорът сподели своята визия за киното и мислите си защо руската душа е толкова ценена в чужбина и как изглежда Русия в киното през очите на един чуждестранен режисьор.
Програмата на първия международен форум „Култура. Медия. Цифра” включваше и дискусии за икономиката на новите медии, взаимното влияние на новите медии и киното, новите комуникационни тенденции и свързаните с тях рискове, развитието на игралната индустрия и нейната роля в новия медиен пейзаж, както и за технологиите с изкуствен интелект, човешкия капитал и задържането му в индустрията. Форумът „Култура. Медия. Цифра“ се проведе на 13 и 14 ноември в Москва и се превърна в първото мащабно събитие на площадката на TAU на територията на филмовата фабрика „Москино“.