Сателитът TUSUR GO е изстрелян в Космоса за експерименти
Сателитът с комуникационен модул TUSUR GO, разработен от учени от Томския държавен университет по системи за управление и радиоелектроника (ТУСУР), беше изведен в орбита за провеждане на експерименти, съобщи сайтът на вуза tusur.ru.
По време на планираните експерименти се предвижда да се провери стабилността на комуникационния канал, неговият обхват и скоростта при обмена на информацията.
Комуникационният модул е разработен от ТУСУР като част от държавната програма „Приоритет 2030“. Той ще позволи да се провеждат няколко експеримента наведнъж: предаване на данни между спътниците, както и комуникацията им с наземен терминал. Уникалността на разработения руски модул е способността му да приема слаби сигнали от наземни устройства, което е свързано със специален тип модулация на радиосигнала.
Сателитите, изстреляни като част от руския проект Space-π, изпълняват различни задачи, включително: идентифициране на магнитни аномалии, прогнозиране на стихийни събития и провеждане на проучвания на Земята.
Space-π е научен и образователен проект, в който участват ученици, студенти, университети и местни компании от цяла Русия. Проектът позволява на учениците да научат как се проектират малки космически кораби, как се създава полезен товар и как с негова помощ се осъществява космически експеримент. Те изучават системи за получаване на космическа информация и възможностите за управление на сателит в орбита.
При реализирането на своите идеи учениците получават професионална подкрепа от университетски преподаватели, дизайнери, програмисти – всички, които изграждат сателитни платформи, полезни товари и наземни приемни станции.
Целта на Space-π е да сформира флотилия от 100 малки космически кораба във формат CubeSat в рамките на няколко години за масовото въвличане на младежи в училищна възраст в космическите технологии. Към днешна дата в рамките на проекта Space-π са изстреляни 45 сателита.