Системата VS. Народа и в Румъния – властта впрегна всички средства, за да пречи на Калин Джорджеску да стане президент
Действащият президент свиква Съвета по отбрана, двама претенденти с под 1% пък искат отмяна на изборния резултат – обвиняват фаворита, че е “агитирал”измамил” електората с…агитация в Тик Ток
Президентът на Румъния Клаус Йоханис свика Върховния съвет за национална отбрана утре в 14:00 ч., предаде агенция Аджерпрес, като се позова на администрацията на президента.
На заседанието ще бъде направен анализ на възможните рискове за националната сигурност, породени от действия в киберпространството на държавни и недържавни фигури и/или организации върху изборния процес.
Заседанието се свиква след неочакваната победа на независимия кандидат Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори на 24 ноември.
За много румънци името на Калин Джорджеску бе непознато преди той да постигне този резултат. Подкрепата за него в социологическите анкети бе слаба и нарасна до едва пет процента преди вота. Румънските медии отбелязаха, че Джорджеску е успял да постигне победа благодарение на кампания, водена основно в ТикТок и Фейсбук. Специално в ТикТок през последния месец бе забелязана масирана кампания в негова подкрепа. Неизвестни в обществото лица, но с много последователи – от порядъка на стотици хиляди и дори над милион, започнаха да публикуват послания, в които пряко или косвено рекламираха Калин Джорджеску, писа информационният сайт Спотмедия.
Няколко дни преди първия тур Централното избирателно бюро взе решение, че всички публикации на Джорджеску в ТикТок в рамките на предизборната кампания трябва да бъдат изтрити, защото не съдържат задължително обозначение съгласно изборния кодекс.
Националната дирекция за киберсигурност съобщи днес, че миналата година по искане на Оперативния съвет по киберсигурност официално е препоръчала на публичните институции да забранят приложението ТикТок поради значителни рискове за киберсигурността и манипулирането на данни, особено в контекста на рисковете от оказване на влияние върху общественото мнение и процесите на вземане на решения чрез социалните мрежи.
Дирекцията също така съобщи, че наблюдението на акаунти в социалните мрежи и разследването на тактики и техники за разпространение на публикации в социалните мрежи чрез манипулиране на алгоритми не попадат в компетенциите на институцията.
Представителите на Дирекцията заявиха, че през целия изборен период е имало активно сътрудничество със специализираните национални органи – Постоянния изборен орган, Специалната телекомуникационна служба и Националния орган за администриране и регулиране на съобщенията – за предотвратяване на кибератаки срещу изборната инфраструктура и за осигуряване на прозрачен и сигурен изборен процес.
Двама от кандидатите, участвали в първия кръг на президентските избори в Румъния, внесоха днес жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите, съобщава телевизия Диджи 24.
Става въпрос за Себастиан Константин Попеску, кандидат на партия Нова Румъния, и Кристиан Терхеш, кандидат на Румънската национално-консервативна партия, се посочва в сайта на Конституционния съд.
В контестацията, внесена от Себастиан Попеску, се твърди, че резултатът от изборите на 24 ноември е бил определен чрез “измама”, извършена от кандидата Калин Джорджеску, който “измами електората чрез масирана кампания в онлайн средата, в която се представяше като месия, който се бори с голи ръце и без никакви пари за кампания”, посочва Диджи 24.
В жалбата се посочва, че независимият кандидат Калин Джорджеску е нарушил закона за финансирането на предизборната кампания, като е скрил източниците си на финансиране и е подвел електората. “Представяше се за коректен и честен кандидат (…), докато нарушаваше изборния закон чрез нелегално финансиране на цялата предизборна кампания, като получаваше подкрепа извън границите на страната – от държавни единици, целящи дестабилизация на Румъния”, пише Себастиан Попеску в жалбата.
Той подчертава, че според официалния доклад на Постоянния изборен орган Джорджеску е отчел “нула леи” разходи за цялата кампания, въпреки че е осъществил “широкомащабна кампания чрез онлайн материали, успявайки да събере над 2,1 милиона гласа, което очевидно включва значителни логистични и финансови ресурси”. Попеску твърди също, че независимият кандидат е прибегнал към “манипулация на румънците чрез използване на техники за дезинфромация” и използване на ферми за ботове/тролове, изкуствен интелект и други средства”.
В жалбата му се посочва още, че “мащабите на гледаемостта на видеоклиповете в ТикТок на Калин Джорджеску не може да бъдат постигнати само чрез инфлуенсъри и чрез платени и необявени реклами, а става дума за пряка подкрепа от компанията ТикТок със седалище в Китай”. “Това означава, че този индивид има масивна външна подкрепа, което означава сериозна намеса на чужда сила във вътрешните избори на Румъния – един атентат срещу националната сигурност”, подчертава Попеску.
Конституционният съд на Румъния не може да потвърди като валидни изборите от 24 ноември 2024 г. при тези условия, тъй като би участвал в изборната измама, която би засегнала по непоправим начин териториалната цялост на Румъния и националната сигурност, се посочва още в жалбата.
Що се отнася до жалбата на Кристиан Терхеш, в нея се посочва, че представителите на опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР) са продължили агитацията и след като това е било забранено от закона, както и че са регистрирани редица нередности по отношение на гласовете, дадени за Лудовик Орбан – кандидатът на партия “Силата на десницата”, който се оттегли от надпреварата около седмица преди вота, но името му остана в бюлетините, предаде Аджерпрес.
Терхеш смята, че това е повлияло на начина на подреждане на кандидатите, класирани на второ и трето място – председателката на ССР Елена Ласкони и премиерът социалдемократ Марчел Чолаку. При оттеглянето си Орбан призова своите поддръжници да подкрепят Елена Ласкони, а гласовете на онези, които са посочили неговото име в бюлетината, се смятат за невалидни. Според Терхеш в редица протоколи гласовете за Орбан са били прехвърляни “с химикалка” към кандидатката Елена Ласкони.
Според съобщение на съда двете контестации ще бъдат разгледани от Конституционния съд утре, информира Диджи 24.
Терхеш и Попеску участваха в първия тур на президентските избори на 24 ноември, като и двамата получиха под 1 процент от гласовете, отбелязва румънската редакция на Свободна Европа.
Според резултатите, обявени в понеделник от Постоянния изборен орган след обработката на всички протоколи от изборите, независимият кандидат Калин Джорджеску получава 22,94 процента от действителните гласове, а на второ място се класира председателката на Съюза за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони с 19,18 процента от гласовете.
Същевременно Националният съвет за аудиовизия поиска днес от Европейската комисия да започне официално разследване на ТикТок заради това, че мрежата е позволила политическата кампания на Калин Джорджеску, информира Диджи 24. Заместник-председателят на Националния съвет за аудиовизия Валентин Жукан каза, че относно кампанията на Джорджеску има подозрения за манипулиране на общественото мнение чрез неадекватно използване на платформата.
Представителят на медийния регулатор припомни за доклад на неправителствената организация Експерт форум, в който се посочва, че подкрепата за Калин Джорджеску е нараснала бързо от 2 на 22 процента. Според Валентин Жукан този скок се обяснява до голяма степен с кампания в ТикТок, основана на координирането на акаунти, които активно популяризират предизборно съдържание без съответното обозначение, и изкуствено усилване на посланията чрез алгоритми, използвайки хаштагове, които водят до милиони гледания.
ОТГОВОРЪТ НА ДЖОРДЖЕСКУ: ОБИЖДАТЕ 2 МИЛИОНА РУМЪНЦИ, ГЛАСУВАЛИ ЗА МЕН! НАТО ИСКА ОТ НАС ВОЙНА, А ДАЖЕ НЕ НИ ПОПИТАХА!
В изявлението пред журналисти днес Джорджеску отрече успехът му да се дължи на тролове.
„Бях обвинен, че имам тролове. Нямам тролове“, каза Джорджеску и допълни, че това е обида за над двата милиона румънци, които са гласували за него.
„Искам да бъда президент, който поставя на първо място народа, страната си“, каза Джорджеску и подчерта, че за него „националният интерес е на първо място“.
„Обвиняват ме, че искам да извадя Румъния от НАТО и Европейския съюз – невярно, никога не съм казвал това. Но съм казвал, че искам да преговарям и че искам да поставям националния интерес на първо място, защото не можем да приемем всичко. За всичко трябва да се преговаря в полза на румънския народ“, заяви Джорджеску.
По думите му председателят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер „е поискал от всички бизнесмени от страните от НАТО да се подготвят за сценарий на война“, но не е имало консултации със съюзническите държави. Това „е позор и обида за всички страни членки на НАТО“, каза Джорджеску, цитиран от Аджерпрес.
Той посочи, че подкрепя „стратегията на мира, а не стратегията на войната“.
Джорджеску каза още, че е поискал публичен медиен дебат с Елена Ласкони, която ще е неговият съперник на втория тур на президентските избори, но Ласкони е отказала.