Проф. Светлана Шаренкова: Разрушителният дух на Нинова сякаш се е вселил в ръководството на БСП, повечето българи и европейци не подкрепят Зеленски!
Кримските и запорожките българи разказаха, че произведени в България куршуми и снаряди разрушават домовете им и ги убиват. Нека войнолюбците като Тагарев, Пеевски, Нинова и целият политически слугинаж да бъдат закарани в тези български села и да чуят присъдата на нашите сънародници
– Проф. Шаренкова, наскоро бяхте в Крим, какво се случва с българската общност там?
-Да, с колеги бяхме поканени от председателят на българската общност в Крим Иван Абажер. Той иекипът му събраха десетки сънародници на празници, посветени на 30 години от основаването на българската организация “Паисий Хилендарски” и 220 години от заселването на българите на полуострова. Кримските българи, които от столетия живеят в Русия, са запазили своята национална идентичност, език, традиции и памет. Бяха много емоционални и зареждащи срещи. Посрещнаха ни с хляб и сол, облечени в български носии и един много красив български език с думи, които вече са изчезнали, но събуждат дълбоко вълнение в душата на всеки българин. Българите в Крим са около 2 хил., а в Запорожието има 35 села с етнически българи, където живеят десетки хиляди наши сънародници – те знаят своето родословие 5 – 10 поколения назад! Много тежък беше моментът, в който заговориха за това, че български куршуми,снаряди, произведени в Казанлък и нашите заводи, разрушават домовете им и ги убиват. За това смятам, че войнолюбците като Тагарев, Пеевски, Нинова и целият политически слугинаж трябва да бъдат закарани в тези български села и да чуят присъдата на нашите сънародници.
– Според Вас има ли драматично разделение в българското общество, между онези, които подкрепят Украйна, и хората, които разбират аргументите на Русия?
-Според мен има значително разминаване между официалните новини и внушенията, които се правят по централните телевизии, и нагласите в обществото, в различните професионални и социални групи. Повечето от българите и европейците не споделят позициите на колективния Запад за всеобхватна подкрепа на Зеленски, смятат, че тя вече е излишна. Ходът на военните действия в Украйна ясно показва предимството на Русия. От друга страна, разочарованието от повтарянето на едни и същи клишета от Зеленски и неговите покровители вече е толкова голямо, че хората не вярват дори и когато кажат нещо, което се доближава до истината. Все повече хора са разочаровани от голямата корупция и безсмислено похарчените пари – над 200 милиарда долара са налети от САЩ и колективния Запад, а разрушенията от войната са в пъти повече. Това показва, че самолетът на Зеленски, метафорично казано, няма писта за кацане и най-вероятно ще катастрофира в близките няколко месеца.
– Какъв би бил Вашият коментар за случилото се през последната седмица, в която САЩ и Великобритания разрешиха удари с ракети в дълбочина по руската територия и последвалия отговор от Москва?
-Да не надценяваме тази новина, тъй като тя не би могла да промени хода на Специалната военна операция в Украйна. Този тип ракети до 500 км обхват бяха доставени отдавна от САЩ и Великобритания на украинска територия, просто се чакаше официално разрешение да бъдат изстреляни. Засега те нямат конкретен смисъл и пряк ефект върху бойните действия и върху съотношението на силите на фронта. От друга страна, отговорът на Русия беше по-впечатляващ. Ракетата “Орешник” показа решителност и сила и предизвика тежък психологически проблем върху западното обществено мнение, което не е подготвено във военно отношение, а по-скоро изпитва панически страх от разрастване на военния конфликт. С две думи, тази операция на украинците с далекобойни ракети беше удар в празно пространство.
– Мнозина наблюдатели смятат, че след влизането на Тръмп в Белия дом, външната политика на САЩ драматично ще се промени по отношение на войната в Украйна и Близкия изток, докато други пък предполагат, че няма да има резки промени във външната политика на САЩ по тези въпроси. Какво е Вашето мнение?
-Промени ще има. Разбира се, те няма да бъдат драматични, но ще бъдат решителни към сядане на масата за преговори. И това е логично, защото всяко забавяне на преговорите и на спиране на бойните действия увеличава шансовете на Русия за крайна победа, за постигане на целите и задачите на Специалната военна операция и увеличава загубите на Украйна в жива сила, в техника, в инфраструктура и не по-маловажно в моралното състояние на украинското общество, което се влошава все повече. Тръмп ще покаже нова посока в световната политика, това е негова амбиция и тази посока ще се различава от сегашната.
– Как бихте коментирали последните реакции и поведението на българските политически партии по отношение конфликта в Украйна?
-Няма какво толкова да се коментира, тъй като фактите са очевидни. А те са обърканост, слугинажи липса на самостоятелно мислене у българскитеводещи политици. По-скоро позицията им е изчаквателна каква ще бъде новата посока на вятъра, а да се нагласят към нея. А тя се съдържа в отговора на предишния въпрос, нова посока в развитието на световната политика, която ще дойде от Вашингтон. И тогава всички ще разберат колко трагикомична е сценката от миналата седмица с награждаването на Пеевски с украински орден.
– Предстои официално да съобщят, че България ще влезе в Шенген, като в същото време обаче, отново според анализатори, тепърва предстои да разберем за куп ограничения, които съпътстват това официално влизане. Какъв е Вашият коментар по темата?
-Неясен е крайният резултат от тази повече от десетгодишна сага за влизането на България в Шенген. И вероятно ще се получи, както и друг път е ставало в нашата история. Ние се присъединяваме към някакъв блок или съюз, който отива към своя залез и неуспех. Резултатът, обявен от срещата в Будапеща с участието на няколко вътрешни министри, не е такъв, какъвто искаме. Може да е просто една стъпка на място. Защото още преди да сме влезли в Шенген, вече девет европейски държави започнаха да връщат граничните си проверки и пунктове.
– Мислите ли, че 51-вият парламент би могъл да стигне до съставянето на редовно правителство и какво би било то според Вас в контекста на външната ни политика?
-Ситуацията е толкова объркана, че с всеки изминал ден шансовете за съставяне на редовно правителство намаляват. Струва ми се, че то не може да бъде съставено, ако не се изолират ГЕРБ и Пеевски. Вижда се как и парламент, и държава са в ступор, защото са заложници на тандема Борисов – Пеевски, на техните лични, корпоративни, тяснопартийни интереси и зависимости. Но шансът за съставяне на такова правителство е не повече от 10%.
– Какво се случва в БСП след края на управлението на Нинова? В правилна посока ли вярват днес социалистите според Вас?
-Не. Не вървят в правилна посока, защото сегашното временно ръководство не знае накъде иска да отиде и накъде води партията. А подозренията за тежки зависимости и обвързаности на ръководството ерозират и малката надежда, която се появи след отстраняването на Нинова. Сякаш нейният разрушителен дух се е вселил във временното ръководство и то без нея продължава нейната линия. Все пак трудно е да се доразруши такава организация, каквато е БСП – с история и авторитет в обществото. А логото на социалистическата партия е бранд, които е най-тежък сред политическите брандове в днешния политически живот.
– Всички чакат нова партия да разреши политическата криза и гледат към президента. Мислите ли, че Румен Радев ще оглави политически проект?
-Ситуацията ме кара да мисля, че ще възникнат няколко нови политически партии без прякото участие на президента Радев. Пример беше последната, която създадоха няколко млади и необвързани политолози, икономисти и технократи. Визирам “България може” на Кузман Илиев. Ще възникнат още няколко такива проекта и ще се засили социалната, социалистическата и националната и патриотична тенденция, които ще се успоредят в близкото бъдеще. Колкото до Радев – той ще продължи да бъде психологически и морален център на новите движения към обновление в държавата.Възможно е в даден момент, след края на мандата си, би могъл да оглави едно широко обществено движение, в което да се включат и нови, и стари политически партии, които ще се стремят за връщане на нормалността в държавата, а именно България да стане реално демократична, социална и правова – така както е записано в конституцията.
Интервю: Васил Петев