Под патронажа на вицепрезидента се проведе конференция за ролята на жените в дипломацията
Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова на „Дондуков“ 2 се проведе конференция за ролята на жените в дипломацията. Организатор на събитието беше Специализираният институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт, а специален гост – проф. Лоранс Бадел от Сорбоната. В конференцията се включиха представители на дипломатическия корпус в България, на българското Министерство на външните работи, на Министерството на образованието и науката, на научните среди.
В изказването си вицепрезидентът подчерта необходимостта от повече жени в политиката, в преговорните процеси. „Вярвам във вродените качества на жените, които са ключови при вземането на важни решения – напр. за спиране на военни конфликти. Никой не може да ме убеди, че приоритет за една жена може да бъдат оръжия и още оръжия, а не диалог и повече диалог в опит за постигане на мир и сигурност, стабилност. Никой не може да ме убеди, че приоритет за една жена може да бъдат печалбите преди всичко, преди човешкия живот, преди живота на децата“, заяви Йотова. Тя изрази своята увереност, че повече жени на лидерски позиции е и гаранция за успех. „Жените имаме безпогрешно чувство за справедливост и свобода – понятия, които с времето много се обезцениха. Ние умеем да печелим доверие и да изграждаме здрави отношения, а дипломацията се гради и на лично доверие. Умеем да даваме аргументирани предложения за политики, да намираме съюзници за постигането им“, подчерта вицепрезидентът.
Илияна Йотова постави темата за дефицита на лидерство на световната политическа сцена. Пример за слабо лидерство тя даде с някои политики на Европейския съюз. „Застъпващите се кризи показаха колко неподготвена е Европа да се справя с извънредни ситуации. Така е, когато нямаш дългосрочна визия за развитие, която да отчита възможни рискове, неочаквани моменти. Изключителна тромавост и неадекватност Европейският съюз показа при справянето с мигрантската криза от 2015 г. – едва тази година беше приет пактът за миграцията, при това с доста неясноти. Ковид-кризата пък оголи огромната зависимост на Европа от трети страни по отношение на производството“, посочи вицепрезидентът. Тя отново подчерта, че Европа трябва да изгради своя собствена система за отбрана и сигурност. „Продължаващата вече 2 години война в Украйна потвърди належащата необходимост от собствена отбранителна политика на ЕС в партньорство с НАТО“, заяви Йотова.
Вицепрезидентът посочи, че е против квотното разпределение на мъже и жени на ръководни позиции, и представи добрия пример на България по отношение на равенството между мъжете и жените на ръководни позиции в различни сфери. За българската дипломация тя посочи, че за 34 години е с 50% ръстът на жените и днес те са с около 5% повече от мъжете в дипломатическата служба. „През годините България успешно е представлявана от жени посланици и начело на представителствата ни в чужбина във всички географски региони. През 2005 . е назначена първата жена посланик в Арабския свят. От 1996 г. до днес България е имала шест жени външни министри и няколко заместник-министри. За сравнение – през 2021 г. Германия се поздрави с първата жена външен министър в лицето на Аналена Бербок“, заяви вицепрезидентът. Тя направи съпоставка и с първата жена вицепрезидент на САЩ, избрана едва през 2020 г., докато България има жена на този пост в лицето на Блага Димитрова още на първите преки президентски избори през 1992. Йотова представи пред присъстващите и първата българка в българската дипломация – Надежда Станчова, определена през далечната 1923 г. от британската преса като българската жена чудо. „България се гордее и с първата жена, начело на ЮНЕСКО. Изборът на Ирина Бокова, която със своите два мандата остави трайна диря в организацията, е най-високата позиция, заемана от българин в системата на ООН“, посочи вицепрезидентът.