Москва няма да се откаже от Новорусия
Медии гадаят какви ще са новите граници на остатъка от Украйна
През последните две седмици руският президент изпрати множество сигнали на новоизбрания президент на САЩ. По същество те съдържаха информация за условията на които ще може да се преговаря за мир. От мнението на Зеленски никой няма да се интересува.
Неотдавна на международния форум „Валдай“ Владимир Путин отдели доста време, за да обяснява положението в Украйна. В своето слово и в отговорите на въпросите, които му задаваха, той недвусмислено заяви готовността на Русия за възстановяване на отношенията със САЩ, но „топката е в полето на Вашингтон“. Наред с това дебело бе намекнато, че въпросите, свързани с територията и бъдещите граници на Украйна, ще се решават от Русия и Америка. Киевският режим няма да има думата. Експерти и западни политици се опитаха да разшифроват думите на руския лидер за границите, като всеки ги разтълкува посвоему.
Путин заяви, че новите украински граници „ще зависят от динамиката на събитията и мнението на жителите на историческите територии на Русия“. Известният разследващ журналист и вицепредседател на Московската дума Андрей Медведев смята, че президентът е изложил условията за капитулацията на Украйна и на киевския режим. „Колкото по-късно започнат преговорите за капитулация, толкова по на запад ще минат границите на Русия. Историческите територии, за които говори върховният главнокомандващ, не се отнасят само до Одеса или Николаев. Галиция и Волинска област също са такива исторически територии. Това също е руска земя.“
Според него важен е фактът, че Путин е обозначил позицията на Русия преди Тръмп или някой от неговия екип да озвучи официално американските „мирни планове“, които предполагат замразяване на бойните действия по сегашната фронтова линия. Медведев отбеляза, че Москва никога няма да отстъпи четирите области в Новорусия и затова новата граница с Украйна може да минава само по западните граници на тези територии. Освен това в условията за капитулация влизат и демилитаризация и денацификация на Украйна, статутът на руския език и т. н. Как фактически ще се развива конфликтът и какви исторически области още ще влязат в състава на Русия, ще зависи, както бе казано, от динамиката на събитията. Не може да се разбере дали кукловодите на марионетния театър в Киев ще разберат сигналите на Москва или ще продължат да се придържат към плановете за окончателно унищожаване на украинците.
Ако Путин и Тръмп не се разберат бързо и не постигнат някакво споразумение, следващите условия за прекратяване на войната ще бъдат още по-тежки и неизгодни за Украйна, смята бившият депутат от Радата от времето преди преврата през 2014 г. Олег Царьов. Той е на мнение, че руският лидер е направил сериозно предложение на Тръмп, а именно: линията на фронта ще се превърне в нова граница между двете съседни страни. Това обаче не трябва да се постига чрез примирие, а трябва да стане окончателно решение на въпроса.
Ако Тръмп промени намеренията си, следващата отправна точка за начало на преговори може да стане линията по река Днепър – Днепропетровск, Запорожието и част от Харковска област. Политикът е уверен, че Западът ще полага всички усилия, за да не позволи на Русия „да прекрачи“ Днепър, за да не допусне такъв момент, режимът в Киев ще търси възможност да започне преговори. Ще възникне и въпросът за Одеса, за влияние над която Франция и Англия мечтаят. Сега те изразяват готовност да направят всичко, за да не позволят на руските войски да влязат в града. Така че Киев и Одеса са следващите точки, ако Днепър бъде преодолян.
В анализа на списанието „Русский инженер“ се казва, че предложенията на Владимир Путин не се ограничават с линията на фронта. В своите изказвания руският лидер излага само базовите условия и като юрист прокарва под тях „правни релси“, които ще е трудно да бъдат изтръгнати. Фактическите условия, които поставя президентът: Новорусия еднозначно трябва да бъде в състава на РФ и Москва никога няма да се откаже от тези области. Колкото до Одеса и Харков, тяхното бъдеще, както и на други региони, ще зависи от резултатите на референдуми. След това трябва да има „преучредяване“ на западните области с неутрален статут, без сериозна армия и индустрия, се отбелязва в анализа.
В него се допуска вероятността от повече референдуми. Съседите на Украйна също може да бъдат привлечени в процеса на раздела. Унгарският премиер Виктор Орбан може да стане европейски представител в преговорния процес, като се има предвид, че той е твърде близък на Тръмп. Предполага се, че „границата най-вероятно ще мине по река Збруч – приток на Днестър в Западна Украйна, където свършват историческите територии на Русия. Така Галиция ще се върне към бившите си стопани – унгарците. В публикацията се настоява, че решенията ще се взимат само на базата на ситуацията на фронта и затова военните действия ще продължат. Същевременно се напомня, че „Тръмп е твърде изкусен търгаш и никога няма да даде някому просто така“.
(novorosinform.org)