Китай и други страни от БРИКС критикуваха заплахата на Тръмп организацията да не създава своя собствена валута
Като важна платформа за сътрудничество за нововъзникващите пазари и развиващите се страни, БРИКС се застъпва за откритост, приобщаване и печелившо сътрудничество, а не за блокова конфронтация и не е насочен към която и да е държава. Целта е да се постигне общо развитие и просперитет.
Това заяви говорителят на китайското Външно министерство Лин Дзиен, помолен да коментира заплахите от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи 100-процентови мита на страните от БРИКС, ако те създадат нова валута, която да замени щатския долар.
„Китай е готов да продължи да работи с партньорите от БРИКС за задълбочаване на практическото сътрудничество в различни области и да допринесе повече за устойчивия и стабилен растеж на световната икономика“, каза Лин Дзиен.
„Ние изискваме ангажимент от тези страни, че нито ще създават нова валута на БРИКС, нито ще подкрепят друга валута, която да замени могъщия щатски долар, или те ще се сблъскат със 100% мита и трябва да очакват да се сбогуват с продажбите в прекрасната американска икономика“, написа Тръмп в социалната си мрежа TruthSocial, предизвиквайки недоволство сред членовете на организацията.
„Тази позиция, декларирана чрез язвителен пост в социалните медии, може да има тежки последици за износа на Индия, особено в критични сектори като фармацевтичните продукти, текстила и информационните технологии“, съобщи индийската медия TheEconomicTimes.
„Възможните мита на Тръмп могат да принудят Индия да преразгледа позицията си относно търговията със САЩ“, подчертава The Economic Times, добавяйки, че „на Индия може да се наложи да балансира ангажимента си към долара, като същевременно проучва алтернативи, които защитават нейните търговски интереси“.
Руската медия RT отбеляза в репортаж, че Тръмп многократно е „заплашвал да използва мита“, за да постигне геополитическите си цели. „Сътрудничеството в рамките на БРИКС не е насочено срещу никого или нищо – нито срещу долара, нито срещу други валути“, цитира RT говорителя на Кремъл Дмитрий Песков през октомври.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва призова страните от БРИКС да разработят алтернатива на долара във външната търговия миналата година, твърдейки, че тези, които не използват американската валута, не трябва да бъдат принуждавани да го правят. По думите му единна валута на БРИКС „увеличава нашите опции за плащания и намалява нашите уязвимости“, заяви Лула, цитиран от „Форбс“.
През август „Ройтерс“, позовавайки се на източник от индийското правителство, съобщи, че централните банки на Индия и Русия са подновили дискусиите за установяване на механизъм за разширяване на търговията в местни валути, като те включват определяне на референтен курс за търговия между рублата и рупията, вместо определяне на стойността им спрямо щатския долар.
„Не всичко, което казва Тръмп, може и ще бъде приложено. Особено когато става въпрос за нововъзникващите икономики на страните от БРИКС плюс, това ще бъде само контрапродуктивно и неустойчиво да се намесва с такава екстремална политика“, посочи през местни медии Сваран Сингх, професор по международни отношения в Университета „Джавахарлал Неру“.