„Един пояс, един път“ ще продължи да дава импулс на глобалния растеж
Тази година започна второто десетилетие от съвместното изграждане на „Един пояс, един път“. От 2016 година китайският председател Си Дзинпин участва в четири издания на симпозиума на тема „Един пояс, един път“. На тазгодишния форум той оцени високо досегашните постижения и подчерта важността от насърчаване на висококачественото и устойчиво развитие на страните в инициативата.
През изминалите 11 години инициативата „Един пояс, един път“ е допринесла не само за социално-икономическото развитие на редица страни в Азия, Европа, Африка и Латинска Америка, но и за укрепването на приятелството между народите.
Примерите са възстановяването на сръбския стоманодобивен завод „Смедерево“, строителството на първия презморски мост в Малдивите, пристанището Чанкай в Перу и др.
Светът е изправен пред безпрецедентни предизвикателства от едностранна политика, протекционизъм и въоръжени конфликти, а глобалната икономика се възстановява бавно.
Доклад на Международния валутен фонд показва, че растежът на световната икономика спада за трета поредна година.
Преобладаващото мнозинство от страните участнички се стремят към мир и развитие и одобряват концепцията за общност на споделена съдба. Те очакват да се възползват от новия кръг от научно-техническата революция и индустриализация, което е и една от важните цели на „Един пояс, един път“.
През следващото десетилетие висококачественото изграждане на „Един пояс, един път“ ще продължи да дава импулс на глобалната икономика, за модернизацията на страните участнички и за изграждането на общност на споделена съдба.