В Русия създадоха първото грозде с ген на водорасли
Учени от научно-изследователския институт „Магарач“ работят за подобряване на първото в Русия генетично модифицирано грозде, отгледано с помощта на гени за студен шок от морски водорасли. Предвижда се въвеждането на гени за устойчивост на суша и горещини в растението. Това съобщи пред „РБК Вино“ директорът на Федералната държавна бюджетна институция (ФГБУН) на Всеруския научно-изследователски институт по лозарство и винарство „Магарач“ на Руската академия на науките (РАН) Владимир Лиховской.
„Сега търсим гени, участващи в синтеза на полифеноли, които осигуряват качеството на винените продукти и са свързани с органолептичната оценка. Също така ние търсим гени в рамките на видовете Vitis, така че с помощта на редактиране на генома да можем да изрязваме или поставяме гени само от грозде, без да използваме различни водорасли“, каза Лиховской.
На 8 декември РИА Новости съобщи, че в Русия е създадено първото генетично модифицирано грозде. Както разказа Лиховской първата идея е да се създаде сорт, който е устойчив само на пролетни слани.
„Използването в производството на грозде, което е устойчиво на ниски отрицателни температури през вегетационния период, особено през пролетта, когато пъпките обикновено се отварят или дори се развиват леторасти, ще намали загубата на потенциални култури и ще понижи рисковете при отглеждане на грозде и ще увеличи рентабилността на производството“, обясни директорът на научноизследователския институт „Магарач“.
По думите на директора на института процесът на модификация на генома включва много проста технология.
„За целта се взема лист или част от летораст без пъпки. Засадени в култура in vitro (при изкуствени условия)с използване на биотехнология върху хранителни среди, в които се образуват калусни тъкани, подобни на раковите тумори. След това калусите се раздробяват в клетки и се поставят в течна среда и се получават клетъчни суспензии. В тези суспензии от ембриогенните клетки се раждат нови организми. Тази технология се нарича соматична ембриогенеза. За да се вкара нов ген се използват агробактерии, в които се вкарва желаният вектор, носещ необходимия признак (имахме ген за студоустойчивост от морски водорасли). Генът се вкарва в клетъчна суспензия и се върти на „люлеещ се стол“ с различни температури и най-важното с различно осветление“, обясни ученият.
Сега растенията се намират в епруветки. Предвижда се гроздето да се засади след приемането на закон за право на отглеждане на трансгенни растения в полеви условия. Винопроизводители и учени определиха сезон 2024 като аномален. Заради големите горещини гроздето тази година е узрявало две седмици предсрочно. В някои ферми беритбата на гроздето е започнала от 20 юли.