Разбитият код за влияние
Сталинската максима, че не е важно как се гласува, а как се брои, вече не е актуална в Източна Европа.
Отменените избори за президент в Румъния показаха ясно на всички заинтересовани, че е важно как се гласува, защото резултатът от вота определя дали изобщо ще ви признаят изборите. Така другата известна сентенция: “Ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят”, получи съвсем ново звучене – изборите промениха статуквото и то ги забрани.
Сваленият на финалната права кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску и привържениците му обявиха, че по силата на решението на Конституционния съд, в страната е извършен “държавен преврат”.
Такъв наистина имаше, най-малкото срещу начина, по който менторите ни описваха демокрацията след 1989 г.
Изборите за президент в Румъния бяха отменени не защото са фалшифицирани изборните книжа, изборните резултати, не защото е подменена волята на гласоподавателя или не дори защото той е бил подкупен, което да е доказано от съдебен орган, а защото тайните служби казват, че предизборната кампания е била повлияна от “агресивни руски хибридни действия”.
Като такива в медиите бяха посочени политическите реклами за Джорджеску в социалните мрежи (4100 за малко над 260 хиляди евро, според доклад на две НПО-та, публикуван от агенция “Блумбърг”), все едно другите политически кандидати не използват съвременните информационни технологии.
Нещо повече. Според самите компании, а те сътрудничат прекрасно с властите, както може да потвърди приклещеният в Париж собственик на “Телеграм” Павел Дуров, няма данни за притеснения.
Aмepикaнcкaтa компания “Мета”, собственикът на “Фейсбук”, “Инстаграм”, “Трийдс” и мecинджъpa “Уотсап”, съобщи официално, че не е забелязала нищо нередно около кампанията на Джорджеску.
Другата социална мрежа, свързаната с Китай – “ТикТок”, също отхвърли в писмо до румънските власти твърденията за тайно чуждестранно влияние върху социалната платформа с цел манипулиране на румънските избиратели.
И за капак. Анализ от 26 ноември в сайта на Европейската обсерватория за цифрови медии (EDMO) – независима организация, създадена и подкрепяна в рамките на ЕС, за борба с дезинформацията, показва, че от първите четирима кандидати за президент на Румъния Калин Джорджеску има най-малко гледания в “TикТок” – 120 милиона, макар те рязко да нарастват в последните дни на кампанията. Това сега се представя едва ли не като аномалия, подсказваща уж злонамереност, но така беше и в доинтернетската епоха – най-много плакати се лепяха в последните дни на кампанията.
За сравнение, неговият опонент на несъстоялия се втори тур на изборите Елена Ласкони има 123 млн. гледания, пред тях е соченият за фаворит преди вота социалдемократът Марчел Чолаку – 208,9 млн. гледания на агитматериали.
Безспорен фаворит в “ТикТок” е националистът Джордже Симион с 240,6 милиона гледания “на ключови хаштагове, подкрепени от стабилна мрежа от акаунти”, пише в анализа на EDMO.
Този анализ на гледаемостта на кандидатите в “ТикТок” излезе няколко дена преди президентът Клаус Йоханис, позовавайки се на специалните служби на Румъния, да обяви (4 декември), че има данни за руска намеса в изборния процес. Това заявление беше гарнирано с масиран и неприкрит политически натиск от страна на САЩ.
Държавният секретар Антъни Блинкън заяви от Малта, че “румънските власти разкриват широкомащабни и добре финансирани руски усилия за оказване на влияние върху неотдавнашните президентски избори”, а шестима бивши посланици на САЩ в страната написаха писмо, в което отбелязаха, че “Румъния е била мишена на масивна социална кибератака, оркестрирана от държавен играч”, разбирай Русия.
След като на този фон Конституционният съд на Румъния фактически отмени собственото си решение за признаване на първия тур и касира президентските избори, на сайта на EDMO се появяват нови анализи, където вече “по същество” и “от сърце” е заклеймена руската намеса в румънския вот.
Миналата седмица полицията разпита няколко лица с различна ангажираност към работата на социалните мрежи в Румъния. Един от тях – бившият правителствен съветник и бивш председател на Асоциацията на организацията на казината в Румъния Сорин Константинеску, заяви след разпита, цитиран от агенция “Аджерпрес” и БТА: “Хората в държавните структури не разбират как работи “ТикТок” – на мен, ако ми харесва една публикация, мога да я споделя и да платя колкото искам, без да ви искам разрешение”.
Румънската държава и други държави много добре разбират как работи социалната мрежа, но това не им харесва, когато работи в полза на политически фигури или каузи, които в текущия политически момент са неугодни на силните на деня, включително на чужди държави и най-вече на САЩ, като основни бенефициенти от статуквото в Източна Европа след края на студената война.
Сега в Румъния върви вече пълноценна кампания за дискредитацията на Калин Джорджеску, свързването му с разни тъмни особи от местния ъндърграунд, като целта на това е прозрачна – неговото отстраняване от следващите избори за държавен глава или поне политическата му неутрализация.
Целият му грях се изразява в това, че си позволи да каже, че не иска да предизвиква Русия, защото “сигурността идва от диалог, а не от конфронтация”. В интервю за Би Би Си Джорджеску заяви на въпрос дали ще продължи подкрепата за Украйна: “Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за моя народ. Ние самите имаме много проблеми”.
Това му е проблемът на Джорджеску за пред САЩ и Брюксел. Не това, че оправдава румънските фашисти от Втората световна война или че е антиваксър, че вярва в теориите на конспирацията и т. н. Ако беше само това, никой не би тръгнал да извърши удар срещу демокрацията, както се изрази убедената привърженичка на НАТО и ЕС с ясна антируска позиция Елена Ласкони от “Съюз за спасение на Румъния”.
Тази жена има златни уста. Чуйте какво казва във видеообръщение след решението на КС, изпратено и до БТА: “Остро осъждам случилото се днес. Мисля, че те унищожиха всичко, за което сме работили усилено през последните 35 години. Решението на Конституционния съд е незаконно, неморално и смазва самата същност на демокрацията – гласуването. Подобна грешка ще ни струва скъпо през следващите години.” После Ласкони добавя: “Няма да позволя да станем за смях на Кремълския диктатор”. Закана, която вече изглежда закъсняла.
Важното е тук да отбележим две обстоятелства. Първо – навремето по същия начин се опитваха да дискредитират избора на Доналд Тръмп през 2016 г., като тогавашните американските специални служби и ръководството на Демократическата партия, към която принадлежи и горепосоченият Блинкън, се опитваха дори да му спретнат импийчмънт, че е избран на поста след руска намеса. Пълни измишльотини, които само дискредитираха допълнително американските власти в очите на народа.
Не е ясно дали Путин се е смял, но цялата схема пропадна до степен, че Тръмп не просто остана на поста, а американският народ безапелационно го върна отново в Белия дом през един мандат, нещо, което не се е случвало от 130 години насам.
И второто обстоятелство. Поне сегашната демократическа администрация на Белия дом и европейските й проксита, както е модно да се казва, имат сериозна нагласа към експлоатацията на темата за външната намеса в изборите, за да защитават завоеванията на неолиберализма.
Извън иронията, например по време на посещението на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов във Федералното бюро за разследване в САЩ е било акцентирано върху зловредно влияние от трети страни, “особено употребата на съвременни технологии в интернет, за манипулиране на изборни резултати, включително в държави от Европейския съюз”, гласи официалното съобщение от прокуратурата.
Паралелно, вече на ниво НАТО, темата за руската намеса в европейските избори също се представя като нещо очевидно. На 14 декември в рускоезичния Телеграм канал на германския вестник “Билд” се появи информация, че генералният секретар Марк Рюте е говорил пред експерти по сигурността в Брюксел и е коментирал, че трябва да се премине към “военно мислене”. Очевидно още сега, в мирното време.
Пред форума е бил представен доклад, в който се говори за 150 атаки на Русия срещу НАТО след февруари 2022 г., включително информационни атаки срещу аптеки и болници, но и за намеса в изборите.
Преминаването към “военно мислене”, съчетано с търсенето на външния враг в изборния процес, обещава големи приключения за европейската демокрация и всички действия ще бъдат обяснени точно със загриженост за нея.
Причината не е в злонамерената намеса на Русия, а в дебалансиране на системата поради натрупване на критична маса от грешки в най-различни сфери.
От Франция към Нидерландия, през Германия, надолу към Австрия, после към Румъния и Молдова и чак до Грузия виждаме една и съща картина – опити на ръба на закона и отвъд него за запазване на статуквото, за предотвратяване или поне отсрочване на промяната.
Необходим е външен враг, за да се обяснят с неговите козни “временните трудности” и съответно да се обясни необходимостта от узаконени, разбира се, репресии за спасяване на демокрацията.
Гледайте на Румъния като на полигон.
Любопитно съвпадение, ако изобщо е такова, е че именно в Букурещ, новият върховен представител на ЕС по външната политика, естонката Кая Калас, обяви на 11 декември, че: “Виждам примера от Румъния, но също и от други места, как руснаците наистина са разбили кода за влияние върху избори” (по БТА). “Ако не можеш да вярваш на изборите, тогава как може да вярваш на резултата”, пита Калас и развива мисълта, че методите, по които днес определяме кои избори са свободни и честни, вече са остарели предвид информационните технологии.
Пред очите ни върви обработка на общественото мнение, че за негово добро и пред лицето на външната заплаха е необходимо да приеме, че изборите не са това, което бяха – свободно волеизявление на народа.
Резултатите ще се определят не чрез броене на бюлетините, а по целесъобразност, където какво е целесъобразно и нужно ще го решават евробюрокрацията и администрацията на Белия дом, ако й се занимава изобщо.
Финалът на всичко това е предизвестен. Въпросът е само колко време ще мине, докато настъпи.