Мишустин назова ключовите области на работа на ЕАИС
Председателят на руското правителство Михаил Мишустин назова пет основни направления на работа на Евразийския икономически съюз (ЕАИС), определени в декларацията за по-нататъшното развитие на икономическите процеси в рамките на ЕАИС до 2030 г. и за периода до 2045 г. Министър-председателят на Русия обяви данни в интервю за „Российская газета“ на 17 декември:
„На 1 януари Евразийският икономически съюз празнува своя юбилей – 10 години от влизането в сила на Договора за неговото създаване. Както отбеляза Президентът на Русия Владимир Путин, през това време „нашето сдружение се утвърди като един от независимите и самодостатъчни центрове на възникващия многополюсен свят“, каза Мишустин.
„Въз основа на резултатите от миналата година делът на националните валути на „петте” държави в рамките на взаимната търговия достигна 90%. Ще запазим тези тенденции. Създадена е Евразийска презастрахователна компания. Дейностите й ще подкрепят обема на взаимната и външната търговия на ЕАИС в размер на над 361,3 милиарда рубли“, съобщи премиерът на Русия.
„Фокусът е и върху укрепването на външните отношения на ЕАИС. Разширява се кръгът на страните наблюдатели в Съюза. Освен Узбекистан и Куба, такъв статут ще получи и Иран“, отбеляза той.
По думите на Михаил Мишустин ЕАИС се доказа като ефективен интеграционен проект, основан на равнопоставеност и зачитане на интересите на всеки участник. В „петицата“ е прието да се чуват един друг, да се доверяват, да търсят и намират компромиси и да зачитат нормите на международното право.
„Ние изграждаме единно икономическо пространство, разчитайки на собствения си технологичен и производствен потенциал, така че Евразийският икономически съюз да бъде удобен за живеене на гражданите и бизнеса“, подчерта той.
ОНД
„Държавите от Общността са ключови партньори и най-близки съюзници на Русия. И разширяването на търговските и хуманитарните връзки между съседните държави е естествен процес. Според резултатите от третото тримесечие страната ни е на първо място по стокообмен с Беларус (52,7%) и Армения (41,1%) и на второ място по стокообмен с Казахстан (18,7%), Узбекистан (18%), Киргизстан (23%)“, уточни Мишустин.
По думите му Русия остава най-големият доставчик за страните от ОНД, осигурявайки им стоките и ресурсите, необходими за устойчиво развитие, и като най-голямата икономика в региона е значителен пазар за продажби.
Мишустин отбеляза, че в ОНД е създадена разклонена система от органи за индустриално сътрудничество, включително в промишлеността, строителството, селското стопанство, енергетиката, транспорта, информационните технологии и комуникациите, в областта на научно-техническото сътрудничество и иновациите, както и в различни области на регулиране.
„Следващата година в ОНД с решение на държавните глави е обявена за Година на 80-годишнината от Победата във Великата Отечествена война – Година на Мира и Единството в борбата срещу нацизма. Заедно ще отдадем почит пред подвига на нашите братски народи“, каза в заключение руският премиер.