В Русия въвеждат глоби за продажба на вейпове на деца
Рязко нарастват административните глоби за продажба на електронни и обикновени цигари на непълнолетни в Русия. Държавната дума прие на първо четене законопроект, според който максималният размер на санкциите за физически лица е до 300 хиляди рубли, а за юридически – до 2 милиона рубли, съобщи duma.gov.ru.
„Нараства употребата на вейпове сред подрастващите – обоснова необходимостта от промени председателят на Думата Вячеслав Володин. – Това води до проблеми с дихателната и сърдечно-съдовата система, други опасни заболявания“.
По думите му твърдите мерки са необходими по отношение на онези, които „заради печалба погубват здравето на нашите деца“.
Според статистиката на профилния комитет на Думата 26% от децата от 11 до 17 години са пробвали наргиле, вейпове, а при по-големите – мининум 50%.
„Това са огромни цифри, та нали никотинът и никотиносъдържащите продукти са причина за развитие на онкологични заболявания, влияят на репродуктивната функция“, подчерта първият зам.-председател на Комитета по опазване на здравето Бадма Башанкаев. Той добави, че в сравнение с 2023 г. през 2024 са били образувани 2,5 пъти повече административни дела, свързани с незаконна продажба на никотиносъдържащи продукти на деца.
„Същевременно 72% от пушещите подрастващи съобщават, че без проблеми са си купували вейпове, а продавачите не са се интересували от възрастта им, когато очевидно ставало дума за деца“, напомни данните от пояснителната записка към законопроекта зам.-председателят на Комитета по младежка политика Александър Толмачов. – Щом продавачите смеят да поставят печалбата си над закона, законът ще ги лиши от печалба“.
Приемането на подобни норми е стъпка към подобряването на качеството на живота и намаляване на тежките последствия за здравето на населението, смята членът на Комитета на Думата по бюджет и данъци Никита Чаплин.
„Забранителните мерки и увеличаването на глобите са насочени към това да се постави бариера по пътя на разпространението и достъпността на тези продукти, особено за младите“ подчерта той. – Важно е да се осъзнае, че първото запознаване с никотина и тютюна започва от юношеска възраст, което води до зависимост и множество други проблеми в бъдеще. Според различни изследвания, повече от 60% от пушачите за първи път са пробвали цигари на 16 години. Затова са необходими сериозни санкции за продавачите на никотиносъдържащи продукти на непълнолетни“.
По думите му това не са просто забранителни мерки, но и силен сигнал за бизнеса, че спазването на закона е залог за дългосрочен успех и репутация.