Излезе седмата книга от поредицата „Виж Китай“ на издателство „Български бестселър“
Новата книга „Съвременното китайско общество“ отваря прозорец към разбирането на страната и играе положителна роля за намаляване на погрешните схващания и предразсъдъците и за укрепване на взаимното разбирателство между народите на двете страни, заяви на представянето на книгата Н. Пр. посланикът на КНР г-жа Дай Цинли
Поредицата фундаментални книги за голямата страна „Виж Китай“ на издателство „Български бестселър“ се разшири с още едно интересно произведение, чрез което увеличаващите се интересуващи се от Китай българи ще могат да допълнят и задълбочат познанията си за приятелската голяма азиатска страна. Читателите ще научат много неща за населението, брака и семейството, образованието, социалната структура, околната среда и природните ресурси на Китай, за характера на китайците, за влиянието на интернет в техния живот и като цяло за съвременното китайско общество и китайската народопсихология.
В препълнената зала на Китайския културен център (ККЦ) в София издателството представи седмата си книга от поредицата „Съвременното китайско общество“. Сред гостите на това българо-китайско културно събитие в ККЦ бяха посланикът на Китай Н. Пр. г-жа Дай Цинли, зам.-председателят на Народното събрание Цончо Ганев, проф. Огнян Герджиков, председател на 39-ото НС и бивш служебен министър-председател на България, доц. Александър Йорданов, евродепутат, бивш председател на НС и бивш посланик, както и много български приятели на Китай. Сред гостите бяха и проф. Кирил Топалов, бивш посланик в Гърция и Ватикана и бивш директор на Националната библиотека, и Мехти Меликов – директор на дирекция „Авторско право“ към Министерството на културата.
Тук бе специално пристигналият от Пекин г-н Ли Кайлон, генерален мениджър на Издателството на Китайския народен университет – China Renmin Univerity Press, чието съвместно дело с издателство „Български бестселър“ е книгата „Съвременното китайско общество“. Заедно с него в залата бяха и други представители на издателството.
Тази книга е още една стъпка за насърчаване на културния обмен между България и Китай, за засилване на приятелството и разбирателството между хората. Екип от китайски учени в около 200 страници са осветлил успешно китайското съвременно общество днес. Техният стил е академичен, но информацията е поднесена интересно и популярно, за да се чете с удоволствие, каза при представянето на книгата директорът на издателство „Български бестселър“ Юлияна Томова. Тази книга от поредицата „Виж Китай“ ни въвежда в интересни светове и тематики и ни позволява в дълбочина да се запознаем с китайската история, с икономическото развитие на Китай, с традициите и душевността на китайците, посочи г-жа Томова. Тя не пропусна да отбележи качествената стойностна работа на преводачите от китайски на български език на поредното издание на поредицата „Виж Китай“ Ради Узунов и Евелина Хайн и им благодари сърдечно.
За мен е голяма чест като посланик на Китай в България да отправя сърдечни поздравления по повод представянето на новата книга „Съвременното китайско общество“, каза в словото си Н. Пр. Дай Цинли. „На първо място, искрено благодаря на издателството на Китайския народен университет, на издателство „Български бестселър“, както и на преводачите на книгата за усиления труд, който са положили за нейното издаване. Особени благодарности отправям към всички онези, които са допринесли за това българският народ да придобие по-задълбочено разбиране и познание за китайското общество.
В съвременния свят социалните явления са изключително разнообразни и сложни. Книгата „Съвременното китайско общество“, като част от серията „Виж Китай“, публикувана от издателство „Български бестселър“, представлява достъпно и изчерпателно въведение в китайското общество.
Чрез систематично представяне на политическата система, социалната структура, условията на живот, ценностните нагласи, природната среда, националния характер, социалните промени и тенденциите в развитието на Китай, книгата отваря прозорец към разбирането на страната. Тя играе положителна роля за намаляване на погрешните схващания и предразсъдъците и за укрепване на взаимното разбирателство между народите на двете страни“, отбеляза посланик Дай Цинли. Тя изрази надежда, че тази книга ще бъде едно начало за хората, които искат да следят развитието на китайското общество, да обновяват своите знания и гледни точки и бъдат възприемчиви към новите тенденции, да разглеждат Китай обективно и справедливо и да допринасят за устойчивото развитие на сътрудничеството между двете страни във всички области. То се придържа към принципите на съвместно изграждане, управление и споделяне, за да разкрие нови хоризонти за социален напредък, подчертавайки значението на справедливостта и равенството в обществото и непрекъснато удовлетворявайки стремежа на хората към по-добър живот.
Нека тази книга разкрие още по-красиво бъдеще за културния обмен и сътрудничеството между Китай и България, пожела Н. Пр. Дай Цинли.
Генералният директор на Издателството на Китайския народен университет г-н Ли Кайлон подчерта, че книгата е посветена на 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай, и напомни, че ползотворното сътрудничество между двете издателства е установено още през 2019 г. Чрез публикацията на „Съвременното китайско общество“ това сътрудничество продължава успешно да се развива и тази книга ще даде на българските читатели цялостно разбиране за китайското общество, което е изключително важно за общуването между двете приятелски страни, изтъкна Ли Кайлон.
Видеообръщение към участниците в представянето на книгата в София и гостите на събитието отправи главният редактор на „Съвременното китайско общество“, който благодари на преводачите на изданието и оцени положително многото общи проекти на Издателството на Китайския народен университет с България.
Поредната българо-китайска културна проява в годината, когато се отбелязват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Българи и Китай, завърши с музикална програма с китайски и български изпълнения.
Любомир МИХАЙЛОВ