Обвиниха като шпионин свидетел срещу сина на Байдън
Федерален прокурор в Ню Йорк обяви, че е повдигнал обвинения в шпионаж в полза на Китай на ръководител на мозъчен тръст с двойно американско и израелско гражданство, който обвини Хънтър Байдън, син на президента на САЩ Джо Байдън, в корупция, предаде БТА.
Петдесет и седем годишният Гал Луфт, директор на мозъчния тръст Институт за анализи на глобалната сигурност, който се занимава с въпроси на енергетиката, е обвинен в „заговор с други лица за насърчаване на интересите на Китай като агент“ на Пекин, „без да се регистрира като чуждестранен агент, както се изисква от законодателството на САЩ“, се казва в изявление на канцеларията на федералния прокурор на Южния окръг на Ню Йорк, Деймиън Уилямс.
Луфт е обвинен и за “трафик на оръжия”, “нарушения на санкции срещу Иран” и за “фалшиви декларации пред федерални агенти”.
Арестуван в Кипър през февруари 2023 г., сега той се укрива, след като беше освободен под гаранция в очакване на екстрадиция, уточнява американското министерство на правосъдието.
По най-тежките обвинения Луфт е заплашен от до 20 години затвор.
Гал Луфт, който е работил като съветник на китайската държавна енергийна компания Си И Еф Си (CEFC), от няколко години обвинява Хънтър Байдън, че тайно е приел милиони долари от тази компания.
Във видео, публикувано от в. “Ню Йорк пост” на 5 юли, той твърди, че е споделил тази информация с двама американски федерални прокурори и четирима агенти на ФБР в Брюксел през март 2019 г.
Няколко конгресмени консерватори призовават Луфт да свидетелства пред Конгреса.
„Той е ключов свидетел“, каза в неделя сенаторът републиканец Рон Джонсън пред телевизия “Фокс нюз”. „Трябва да му осигурим имунитет, за да може да свидетелства и да разкаже историята си”, допълни сенаторът.
„Гал Луфт е изключително достоверен свидетел на корупцията на семейство Байдън“, написа в петък в Туитър конгресменът републиканец Джеймс Комър.
През май конгресмени републиканци от парламентарна комисия, натоварена с контрола над изпълнителната власт, публикуваха доклад, в който се твърди, че членовете на семейството на Джо Байдън и техните сътрудници са получили близо 10 млн. долара от чуждестранни компании, включително китайски и румънски.
Тези обвинения са част от дългогодишна кампания, насочена към съмнителните сделки на Хънтър Байдън, предизвикващия противоречиви коментари син на президента на САЩ.
Републиканците го обвиняват, че е използвал името на баща си, когато последният беше вицепрезидент на Барак Обама (2009 – 2017 г.), за да сключи съмнителни договори в няколко държави.
В САЩ вече се говори за “Брайбгейт” – аферата с подкупи, в която се твърди, че са замесени Джо Байдън и неговият син.
Както посочва АРД, през 2016 година, като вицепрезидент, Джо Байдън бил обвързал отпускането на помощи за Украйна с изискването да бъде уволнен главният прокурор Виктор Шокин, защото е корумпиран. Пикантното в случая е, че Шокин е водил разследвания и срещу украинската газова фирма “Бурисма”, в чийто надзорен съвет е бил синът на Байдън Хънтър.
Всичко това не е ново – ново е твърдението на републиканския сенатор Чък Грасли, който заяви в парламента следното: “Чуждестранните граждани, за които се смята, че са подкупвали Джо Байдън и сина му, са направили тайно 17 записа на водените разговори.” Визира се основателят на “Бурисма” Микола Злочевски, а източникът е информатор на ФБР под прикритие, обяснява АРД. “Той искал чрез записите да се подсигури, ако корупцията бъде разкрита”.
Но какво съдържат тези мистериозни записи, ако съществуват наистина? По време на изслушване в Конгреса сенаторът Тед Круз поиска да разбере от заместник-шефа на ФБР Пол Абът дали федералната полиция разполага с тези записи. Отговорът: “Нямам право да говоря за текущи разследвания”.
Депутатът републиканец Джеймс Комър от Кентъки, който води разследването от страна на Камарата на представителите, очевидно знае повече, изтъква АРД. “В два от записите се чува гласът на Байдън, в останалите – гласът на тогавашния мениджър на “Бурисма” Хънтър Байдън”. Разговорите се въртят около условията за предоставяне на подкупи – излизало, че Джо Байдън и синът му са получили по пет милиона долара.
Доналд Тръмп, срещу когото са повдигнати обвинения за неправомерно изнасяне на секретни документи, не пропусна шанса си да отклони вниманието от собствените си прегрешения, посочва АРД. След преизбирането си, той щял да назначи истински специален следовател, който да се занимае с “най-корумпирания американски президент на всички времена” и неговата престъпна клика, каза Тръмп миналата седмица, пише DW.
Междувременно демократите защитават Байдън с думите, че навремето действията му за сваляне на главния прокурор на Украйна са били съгласувани с други държави, включително с ЕС. Но депутатът Джеймс Комър прогнозира, че тази защитна линия няма да издържи дълго. “На Байдън ще му става все по-трудно да обясни постъпките си. А в един момент и левите медии ще започнат да проучват откъде са парите му”.
Предстои доказателствата за получени подкупи, възлизащи на милиони, и компрометиращите записи да бъдат разгледани от парламентарна комисия.
Във видеоклип, публикуван от “Ню Йорк пост” миналата седмица, Луфт заяви, че през 2019 г. е предоставил на служители на Министерството на правосъдието на САЩ и ФБР доказателства за финансови транзакции на семейство Байдън с китайския енергиен конгломерат CEFC, които според него са били извършени. Републиканският сенатор Рон Джонсън обвини правителството в прикриване, предава БГНЕС. “Той разполага с богата информация. Но те никога не са проследили тази среща. Вместо това го арестуваха в Кипър, за да го накарат да замълчи”, заяви Джонсън наскоро в ефира на Fox News