Помислете сериозно: Тихият океан е достатъчно голям за Китай и за САЩ
С настъпването на новата година на път е да започне и промяна в отношенията между Китай и САЩ. Новоизбраният президент Доналд Тръмп се завръща в Белия дом, а отношенията между Китай и САЩ навлязоха в преходен период, наблюдаван отблизо от света едновременно с тревога и очакване.
Нищо чудно, че когато китайският президент Си Дзинпин се срещна с президента Джо Байдън в Лима, Перу, през миналия ноември, целият свят внимателно търсеше индикации как двете страни ще продължат отношенията си през оставащите дни от управлението на Байдън и какъв курс ще поеме Китай във втория мандат на Тръмп. Следните изводи от срещата заслужават сериозен размисъл.
Историята е като огледало
Отношенията между Китай и САЩ като цяло са стабилни, но опасността се натрупва, тъй като на все повече антикитайски ястреби се дават видни ръководни постове във Вашингтон и се очаква това да продължи в бъдещата администрация.
На срещата с президента Байдън в Лима президентът Си изброи седем опита и вдъхновения, които двете страни трябва да извлекат от хода на своите отношения: възприемане на правилно стратегическо отношение една към друга, съчетаване на думите с действия, третиране на двете страни като равни, ненарушаване на червени линии и първостепенни принципи, задълбочаване на диалога и сътрудничеството, отговаряне на очакванията на хората и поемане на отговорностите от две големи държави.
Това е обобщение на натрупания опит. Както гласи стара китайска поговорка: „От огледалото научаваме за себе си; от миналото научаваме за бъдещето“. Историята е като огледалото. Миналото на китайско-американските отношения доказа, че с търсенето на допирни точки и с преодоляване на различията, Китай и САЩ могат да бъдат полезни един за друг и за целия свят.
Работейки заедно, двете страни постигнаха много
От съвместното противодействие на тероризма и подпомагане на света да се справи с глобалната финансова криза до спирането на разпространението на ебола в Западна Африка и напредването на глобалните действия в областта на климата.
Като златни нишки в гоблен, тези усилия допринасят за най-добрите аспекти на приятелството и сътрудничеството между двете страни, което превърна света, по-добро място.
Историята също така служи като ярко напомняне за това как антагонизмът може да нарани и двете страни. Пример за това е тарифната война на САЩ срещу Китай. Както показва статистиката, това подхрани и инфлацията в САЩ и накара потребителите в САЩ да платят сметката. За тангото са нужни двама…
Президентът Си потвърди на срещата в Лима целите, които си е поставил Китай – стабилни, здрави и устойчиви отношения между Китай и САЩ, повтори неговия ангажимент за взаимно уважение, мирно съжителство и печелившо сътрудничество като принципи за управление на отношенията. Си Дзинпин подчерта и неговата позиция за решителна защита на суверенитета на Китай, сигурността и интересите за развитие, както и желанието си да продължи традиционното приятелство между двата народа. Посланието на Китай е ясно: без значение коя политическа партия поеме кормилото в САЩ, политиката на Китай към САЩ ще бъде последователна и реалистична.Нормално е страните да имат разногласия и да съществува конкуренция. Ключът за управление и насочване на двустранните отношения към взаимен успех. Подчиняването на единия от другия е грешен път.
От общите споразумения в Бали до визията от Сан Франциско и от прегледа на опита в Лима може да се заключи категорично, че Китай действа добросъвестно, за да защити отношенията си със САЩ от насрещни ветрове.
За разлика от това, правителството на САЩ нарече Китай „най-сериозното геополитическо предизвикателство за Америка“ в своята Стратегия за национална сигурност и наложи множество санкции и ограничения на китайски компании и лица, цитирайки различни оправдания.
Американски служители многократно са казвали, че отношенията между САЩ и Китай са „може би най-сложните и еволюиращи отношения от всички в света“. Като такива и двете страни трябва да работят в една и съща посока, за да ги поддържат в правилния път. Съединените американски щати все още не са срещнали Китай по този път.
Тъй като планетата става по-топла и по-податлива на конфликти, пътуването напред ще бъде дълго и неравномерно. Сътрудничеството е най-добрият път напред за Китай и Съединените американски щати в този свят на промени и безредици. Греъм Алисън, професор в HarvardKennedySchool, веднъж описа двете страни като „неразделни, сиамски близнаци“. Той обясни, че ако „единият удуши другия, това би било равно на самоубийство“.
Антъни Блинкън и Джейк Съливан, двамата висши американски дипломати, също признаха, че двете страни живеят на една планета и трябва да „работят заедно“, за да намерят начин за постигане на мирно съвместно съществуване.
Понякога е необходимо да погледнем назад, за да продължим напред от по-добра позиция.
Посланието на председателя Си на срещата в Лима е важно за всяка администрация на САЩ.
Тъй като Тихият океан обхваща почти половината от дължината на Екватора и той е достатъчно голям, за да могат Китай и САЩ да живеят рамо до рамо в мир. САЩ трябва да помислят сериозно за това и да направят правилния избор за свое собствено добро и за доброто на целия свят.
Прочетено във в. „Глобъл таймс“