Проф. Александър Маринов: Правителство може да бъде формирано, но то няма да бъде нито стабилно, нито дългосрочно
Когато едно управление не е добре обмислено и обосновано и не е съобразено с реалните проблеми и потребности на хората, то завършва зле. Правителство може да бъде формирано, но за съжаление то няма да бъде нито стабилно, нито дългосрочно. Това каза проф. Александър Маринов – политолог, бивш председател на Стратегическия съвет към президента и бивш съветник в политическия кабинет на служебния премиер Гълъб Донев, в предаването “Метроном” на Радио “Фокус”.
Според него има вероятност да бъде съставено редовно правителство. “Но много се съмнявам, че то ще има смелостта, ресурса и подкрепата да се захване с решаване на реалните и големи проблеми, защото това предполага много трудни, непопулярни решения“, коментира проф. Маринов.
Ако “Демократична България“ не участва пряко или косвено в управлението, това според него означава нестабилна и уязвима конструкция. “Много бих се изненадал, ако Бойко Борисов отиде на такъв вариант, освен ако не приемем едно правдоподобно обяснение – че за тези партии и особено за ГЕРБ има една огромна заплаха и тя се нарича Делян Пеевски. Само тази заплаха може да накара една част от политическите сили да преглътнат рисковете и бъдещите загуби, за да се справят с тази непосредствена и голяма опасност. Пеевски има един модел на взаимоотношения с партиите, който предполага тяхното постепенно превземане и фактическо унищожаване. Едно редовно правителство ще прекъсне кранчето на ресурсите, които Пеевски сега изсмуква от изпълнителната власт с помощта на служебното правителство, което е изцяло под негов контрол“, обясни проф. Маринов.
Според него няма други сериозни аргументи за съставяне на редовен кабинет. “Аз не вярвам нито в чувството за отговорност, нито в себеотрицанието, нито в способността на тези политически партии да загърбят предишните си взаимоотношения, така че трябва да е нещо друго“, допълни политологът.
Ключово важни за обществото системи в момента се разпадат, посочи той. “Виждате какво се случва с електроснабдяването, с водоснабдяването, с пътната структура, с бюджета. Има един куп проблеми, които са много трудни за решаване дори от правителство със солидна подкрепа и реална перспектива“, заяви Александър Маринов.
По думите му в момента у българските граждани има голямо отвращение от политиката. “Липсва надежда, липсва упование дори в собствените сили. Трябва да се помни, че когато народът бъде провокиран и гневът му се натрупа, може да се случат най-различни неща. Този гняв може да бъде използван по не най-добрия начин“, предупреди проф. Маринов.
Сегашните политически партии според него са изхабени. “Инстинктът за самосъхранение на обществото ще породи ново равновесие, което може да се постигне по един единствен начин – чрез преструктуриране на съотношенията на силите в политическата система, т.е. с поява на един или повече нови субекта“, поясни политологът.
Александър Маринов обясни, че партия “България може“, част от която е и той, предстои да бъде регистрирана в следващите дни. “Градим партията, създаваме структури, готвим се за избори, тъй като скорошни избори са неизбежни. Имаме определена предизборна стратегия, програма. Ние не се самоопределяме чрез отрицание на другите политически субекти, а чрез идентифициране на проблемите и предлагане на начини за тяхното решаване“, заяви той.
Най-належащият според “България може“ проблем е демографският. “Смятаме да предложим на обществото един пакет от просемейни политики, които подпомагат създаването на семейства, раждането и отглеждането на деца, подпомагат взаимоотношенията между поколенията. На тази основа градим и всички останали политики в икономическата, финансовата област, енергетиката“, допълни проф. Маринов.