Владислав Маслеников: Въображаемата руска „заплаха“ е само удобен претекст
Едва ли можем да очакваме каквито и да било промени в подхода на новото ръководство на Европейската комисия към нашата страна, било то в енергетиката, подкрепата за Украйна или други въпроси. Това заяви директорът на Департамента по европейски проблеми на МВнР на Русия Владислав Маслеников в интервю за „Известия“.
Ключови тези от интервюто на Маслеников:
• Ясно е, че фондовете на Европейския съюз не са безкрайни. Огромна сума пари на европейските данъкоплатци вече е напомпана в „черната дупка“ на киевския режим. Оттук и идеята на Брюксел да сложи ръка върху приходите от замразени руски суверенни активи.
• Европейският съюз неохотно, но все пак признава негативното въздействие на едностранните антируски ограничения върху икономическото благосъстояние на страните, които са членки на тази организация. Размерът на загубите за ЕС от санкционното противопоставяне с Русия вече е огромен и продължава да расте като снежна топка.
• Русия винаги е подхождала отговорно към изпълнението на своите договорни задължения за доставка на енергийни ресурси и в продължение на десетилетия последователно е снабдявала повечето страни-членки на ЕС с газ и нефт. Бъдещето на такива доставки обаче зависи от позициите на транзитната страна и купувачите – Киев и страните от Европейския съюз.
• Доста дълго време разглеждахме Европейския съюз като ключов икономически партньор. Европейският съюз обаче се оказа много ненадежден партньор, способен за много кратко време да разруши граденото с десетилетия търговско-икономическо сътрудничество с Русия, включително в енергийния сектор.
• Ние не затваряме вратите си за европейските страни. Ние сме отворени за нормален, цивилизован диалог с европейските държави по въпроси, които ни интересуват. Когато европейските елити разберат, че конфронтацията с Русия е път за никъде, тогава очевидно ще дойде време за възстановяване на определени връзки.
• От началото на Специалната военна операция (СВО) в Украйна сме свидетели на абсолютно безпрецедентни действия срещу нашите дипломати – необосновано експулсиране, искания за намаляване на техния брой в европейските страни. Техният подход е абсолютно погрешен: блокирането на канали, особено дипломатически, в сегашната геополитическа обстановка е напълно контрапродуктивно.
• Заседанието на Съвета на министрите на ОССЕ, проведено в Малта, показа, че има интерес към тази платформа, макар и не сред всички държави, за възстановяване на нормалната работа на ОССЕ в три измерения: военно-политическо, икономическо-екологично и хуманитарно. Западът обаче очевидно се опитва да превърне ОССЕ в пореден механизъм за насърчаване на „ред, основан на правила“.
• Отношенията между Русия и НАТО не само са в най-ниската си точка от края на Студената война. Алиансът е поел ясен курс за противодействие на нашата страна и ограничаване на предполагаемата „заплаха“, която уж идва от нас. Русия никога не се е стремила да влошава отношенията си с НАТО. Вината за тяхната деградация е изцяло на алианса.
• НАТО продължава необузданата милитаризация на Източна Европа и Черноморския регион под лозунга за укрепване на сигурността на евроатлантическото пространство в случай на конфликт с Русия. Тази експанзия ще продължи, въображаемата руска „заплаха“ е само удобен претекст за това.
• В продължение на 26 години участие в Съвета на Европа (СЕ) Русия има значителен принос в дейността на тази организация, включително изпълнението на целта за постигане на по-голямо единство между страните-членки, както е заложено в Устава на СЕ. Но пред очите ни, под натиска на западното мнозинство, тази някога авторитетна организация постепенно губи своя обединителен потенциал.
„Съветът на Европа води чисто неприятелска политика спрямо Русия. Не може да се говори за връщане или дори за възможност за взаимодействие на Русия със сегашния Съвет на Европа“, каза в заключение Маслеников.