Научно-технологичната война на САЩ срещу Китай няма да има резултат
Новата 2025 г. отбелязва 100-годишнината на създаването на квантовата механика, като по този случай е и обявена за Международна година на квантовата наука и технологии. В началото на тази година обаче влязоха в сила новите разпоредби на американското правителство, които ограничават американски физически лица и компании да инвестират в напреднали технологии на Китай, като например сектора за квантови изчисления. Анализатори посочват, че САЩ умишлено потискат високотехнологичното развитие на Китай с политически цели, но тези техни действия в крайна сметка са обречени на сериозен провал.
През последните години Китай направи значителен напредък в квантовата наука и технологии, което предизвика притеснения у някои американски политици. На 28 октомври 2024 г., във връзка с американските инвестиции в Китай, под претекст, че това е „заплаха за националната сигурност“, правителството на САЩ обяви забрана за инвестиции в китайските сектори, свързани с полупроводници, квантови технологии и изкуствен интелект.
Подобно мислене подлага на огромни трудности китайско-американското научно и технологично сътрудничество. От блокирането и санкционирането на китайски високотехнологични предприятия, като например „Хуауей“, до използването на средства като технологичен контрол, блокиране на обмена на таланти и др., тези действия показват намерението на САЩ постоянно да създават бариери и да прилагат „мислене от времето на студената война“ и „разделяне“ в областта на науката и технологиите.
Голям брой резултати от научни изследвания доказват, че Китай и САЩ печелят взаимно от засиленото научно и технологично сътрудничество между двете страни, което е ползотворно и за света като цяло. Именно поради тази причина много научноизследователски институти и експерти в САЩ многократно са изразявали мнението, че научно-техническото сътрудничество между Китай и САЩ е от полза за страната.