Касетъчните бомби са оръжие на терора
В Украйна привършват бойни припаси, в САЩ – също са дефицит. Такава причина за решението си да предаде на Украйна касетъчни снаряди изтъкна Джо Байдън. Това по думите му била „временна мярка за преходния период”, докато в САЩ не започнат да произвеждат повече обикновени боеприпаси. Въпросът бил в това, че украинците нямали достатъчно оръжие, с което да спрат руските войници.
Решението е критикувано както от американската, така и от европейската общественост. Особено рязко и откровено се изразяват ползвателите на социалните мрежи. „Тези снаряди са много опасни за местните жители, а американците са просто ужасни хора”, „Следващата стъпка на Байдън сигурно ще бъде да прати на Украйна ядрени бойни глави”, пишат участници в Twitter. Съвременната демокрация на Запад обаче така се е „усъвършенствала”, че ако има нещо, което няма значение за управляващите, това е мнението на мнозинството граждани.
Рязко реагираха съпартийците на Джо Байдън от Демократическата партия. Те го обвиниха във вземането на „лицемерно решение, което поставя под заплаха моралния авторитет на САЩ”. Членът на Конгреса Криси Хулахан заяви, че победата на Украйна „не трябва да се постига за сметка на американските ценности и демокрацията”. Нейната колежка Сара Джейкъбс смята, че доставката на касетъчни бомби ще затрудни икономическото възстановяване на Украйна след края на войната.
Сенаторите Патрик Лих и Джеф Мъркли отбелязаха, че използването на касетъчни боеприпаси ще доведе до още по-разрушителни последствия за гражданското население. „Знаем, че това оръжие предизвиква терор. Много представители на международната общност години наред работиха, за да сложат край на използването му”, излагат позицията си двамата сенатори във вестник The Washington Post.
В Русия решението на Байдън бе наречено „жест на отчаяние”. „Тази стъпка, че САЩ и техните сателити осъзнават своето безсилие”, коментира руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов. Той заяви още, че САЩ са „обсебени от идеята да нанесат поражение на Русия и вече не осъзнават тежестта на грешките си”. Според него в Белия дом въобще не си дават сметка за опасността, която създават с новата смъртоносна оръжейна доставка, и тласкат света – главно Европа, към трета световна война.
Впрочем Пентагонът се опита да намери що-годе приемливо обяснение за решението на президента. Щели да бъдат подбрани „най-малко опасните” снаряди, които „представляват минимална заплаха за мирното население”. Говорителят на военното ведомство Патрик Райдър дори увери, че САЩ разполагали с касетъчни бомби, предназначени както за поразяване на жива сила, така и на военна техника. За уточнение добави: „На Украйна ще са й полезни и двата вида”.
Само преди година в САЩ имаха друго мнение. Заемащата тогава поста говорител на Белия дом Джен Псаки нарече употребата на касетъчни снаряди военно престъпление. Някои експерти смятат, че решението на Байдън е резултат от факта, че не е имал избор. Опитите да се обясни изпращането на касетъчно оръжие за киевския режим, за да „бъдат спрени руснаците”, са безсмислени. Това е поредната пропагандна басня за поредното „чудо оръжие”, което може да спаси украинската армия, а всъщност не може да повлияе на хода на военните действия. Преди това по същия начин бяха възпявани „джавелините”, след тях „хаймарсите” и „леопардите”. Рисуваха ги на икони в църквите, кръщаваха новородени с такива идиотски имена, но и това не помогна на неонацисткия режим. Реалният проблем е в това, че САЩ изчерпаха запасите си на класическия тип въоръжения за експорт, а за да увеличат производителните мощности, им е необходимо време, което също свършва, обясняват военни експерти.
Така, притиснати от времето, в Белия дом се сетиха, че в складовете им лежат гигантски количества касетъчни боеприпаси от различен тип, които може да бъдат утилизирани – при това безплатно, а наред с това да помогнат в битката срещу Русия. Свидетели сме на типичната за Щатите практика – да изпращат бракуваното си оръжие там, където то може да бъде максимално ефективно срещу враговете на Вашингтон. В случая с конфликта в Украйна касетъчните бомби в рамките на тяхното мислене ще имат двоен ефект, тъй като за тях разлика между украинци и руснаци няма. По този начин се изпълнява най-добрият им сценарий, съществуващ от десетилетия – руснаците трябва да се убиват един друг.
„Колкото до „супер оръжието”, бих го сравнил с реклама за подмладяващ крем – достатъчно е да се намажете един-два пъти и отново сте на 18 години. По-рано казваха на Украйна: „Ще ви дадем „джавелини” и руските танкове никъде няма да минат”. Сега обещават, че като прилетят F-16, руските самолети сами ще падат от небето”, иронизира военният експерт Александър Артамонов.
Според експерта от Академията на военните науки Александър Бартош САЩ прекрасно знаят, че касетъчните боеприпаси са много опасен вид оръжие, което поразява огромни площи. Тъкмо на това и залагат – на масово поражение на жива сила. Затова смятат да доставят на Киев главно противопехотния вариант. „Русия трябва да обърне особено внимание на този факт. Тя може да отговори със същото оръжие, но още не са известни плановете на военното ръководство. Най-добре би било използването на касетъчните боеприпаси да бъде предотвратено с унищожаването на носителите на този тип оръжие – артилерия и самолети, и на самото оръжие в момента на доставка и складиране”, допълва експертът.
Разбира се, освен политическа страна доставките на касетъчно оръжие имат преди всичко чисто военен смисъл. Ръководителят на Военния център на Дипломатическата академия към руското Външно министерство Вадим Козюлин обяснява: „На бойното поле касетъчните боеприпаси най-често се изстрелват от самолети или от реактивни системи за залпов огън. Самият снаряд представлява контейнер с множество малки бомби. При падане устройството се разтваря и поразява големи територии. Доста голям брой от тях може да не се взривят и лягат на земята като мини. Отначало „касетите” са били измислени за блокиране придвижването на противника на определена територия, но тъй като те падат безпорядъчно, жертвите сред мирното население може да са многобройни”.
Решението на Байдън за доставка на този вид оръжие за масово унищожение поставя под заплаха живота на поколения украинци за десетки години напред, заявиха правозащитни организации в САЩ и Европа. Те изразиха опасения, че Украйна ще повтори съдбата на Виетнам, Лаос и Камбоджа, където Вашингтон масово използва касетъчни бомби. Някогашните бойни полета в тези страни досега са обсипани са невзривени снаряди и стотици хора там продължават да загиват и да бъдат осакатявани.
Пентагонът и Белият дом се опитаха да успокоят общественото мнение с тезата, че за Украйна щели да бъдат подбирани по-качествени снаряди, така че по земята да не остават невзривени като мини със забавено действие. Известно е, че в американските арсенали 14 процента от запасите са дефектни – именно такива, които не се взривяват. Сега казват, че бракът е „вероятно един процент”. „Това е лъжа. След като измислиха формулировката „умерени терористи”, сега американците предлагат думата „вероятно” в проценти. Тяхната цел е да отвлекат вниманието на обществеността от факта, че подкрепят терористичната дейност на режима на Зеленски”, заяви говорителят на Външно министерство Мария Захарова.
Като „словесна еквилибристика” определи пропагандистките усилия на САЩ руският сенатор Андрей Климов. „Тяхната цел е да оправдаят собствените си аморални антихуманни действия. Хиляди ще бъдат жертвите на техния „вероятно един процент” некачествени и 99 на сто качествени касетъчни снаряди. Това не може да се скрие зад завоалирани метафори. Вашингтон директно подпомага международния тероризъм. САЩ дълго и упорито работиха за разпалването на военен конфликт в Украйна, а сега искат да победят Русия, без да мислят и да се съобразяват с каквито и да било последици”, заяви сенаторът.
В полза на решението на Байдън в Белия дом извадиха още един абсурден аргумент: Зеленски бил дал писмено обещание да не използва касетъчното оръжие срещу руска територия, а да бие само по своя. С други думи, по собствените си граждани – връх на йезуитско мислене, на цинизъм и лицемерие. Западните лидери се правят, че не знаят или не помнят как режимът в Киев, който те доведоха на власт с „майданната” си политика, още през 2014 г. започна да бие по жителите на Донбас с касетъчни и фосфорни бомби. Де факто с доставките на това оръжие Западът упорито върви към ескалация на конфликта без мисъл за съдбата на мирното население. Нещо повече, там не си дават сметка за участта на хората нито в Европа, нито в САЩ. Явно живеят с илюзията, че Русия ще стои и няма да отговори на удара.
В годините на Студената война НАТО насаждаше принципа „по-добре мъртъв, отколкото червен” (Better dead than red). Днес „червени” вече няма. Просто най-елементарно и механично замениха Съветския съюз с Русия. Върнаха се към вековната си цел – унищожението на Русия, каквото и име да носи, каквато и да е нейната политическа и социална система. Важното е, че нейните богатства остават. Всички опити досега са били неуспешни. Такъв ще бъде и този. Въпросът е на каква цена.
Страницата подготви Светлана Михова
От в. “Русия днес-Россия сегодня”
(Заглавието е на ЗЕМЯ)