Посланието на Картър за отношенията Китай –САЩ все още е вярно
Бившият президент на САЩ Джими Картър почина на 100-годишна възраст миналия месец. Картър изигра важна роля в оформянето на китайско-американските отношения. На 1 януари 1979 г., по време на неговото президентство, Китай и Съединените щати официално установяват дипломатически отношения. Това важно събитие бележи началото на нова ера в двустранните връзки, оказвайки значителното влияние върху двете страни и света като цяло. Картър също прие китайския лидер Дън Сяопин на официално посещение в Съединените щати, което остави значителна следа в историята на обмена между Китай и САЩ.
Картър веднъж каза: „Винаги съм вярвал, че най-важните двустранни отношения в света са между Съединените щати и Китай. Много е важно за нашите две страни и за света да поддържаме тези отношения с взаимно уважение.“ Картър смята установяването на дипломатически отношения с Китай за едно от най-добрите решения, които някога е вземал. Той многократно подчерта, че възходът на Китай не е заплаха и че политиката на ангажираност на САЩ с Китай е донесла безпрецедентен мир и просперитет както на двете страни, така и на света като цяло. Въпреки различията той смята, че двете страни все още могат да си сътрудничат в много области.
Принципът „Един Китай“ е в самото сърце на политическата основа на китайско-американските отношения, а тайванският въпрос е най-важният и чувствителен за двустранните отношения. При установяването на дипломатически отношения с Китай правителството на САЩ, под ръководството на Картър, се съгласи с трите принципа, предложени от китайското правителство, а именно да прекъсне така наречените дипломатически отношения между САЩ и тайванските власти, да анулира своя Договор за взаимна отбрана с Тайван и да изтегли американските сили и военни съоръжения от Тайван.
На 15 декември 1978 г. Картър прави обръщение към нацията и прочита на живо по телевизията и радиото съвместното комюнике за установяване на дипломатически отношения между Китайската народна република и Съединените американски щати. В комюникето се казва:
„Съединените американски щати признават правителството на Китайската народна република като единственото законно правителство на Китай. Правителството на Съединените американски щати признава позицията на Китай, че „има само един Китай и Тайван е част от Китай“.
Оттогава китайско-американските отношения са нормализирани и продължават да се развиват.
Историята на дипломатическите връзки между Китай и Съединените щати демонстрира на света, че две големи държави с различни политически системи, истории, култури и етапи на развитие могат да се обединят и да направят страхотни неща.
През годините двете страни осъществяват всестранно сътрудничество и имат съвместен принос за световния мир и просперитет.
От установяването на дипломатическите отношения двустранната търговия между Китай и САЩ е нараснала от по-малко от 2,5 милиарда долара до повече от 660 милиарда долара, а двупосочните инвестиции са се увеличили от незначителни нива до над 260 милиарда долара.
Китайските стоки разнообразиха избора на американските потребители и намалиха разходите им, а китайските инвестиции повишиха заетостта в САЩ и допринесоха за местното икономическо развитие. Двете страни са установили 286 двойки братски връзки между провинции, щати и градове и са работили заедно за борба с тероризма, реагиране на финансови кризи и справяне с изменението на климата. Стабилното развитие на китайско-американските отношения не само донесе осезаеми ползи за хората от двете страни, а също така и даде силен тласък за глобален мир, стабилност и просперитет.
Докато новата администрация на САЩ се готви да встъпи в длъжност, китайско-американските отношения навлизат в нов исторически момент.
Светът следи отблизо посоката на тази връзка. И двете страни печелят от сътрудничеството и губят от конфронтацията. Ето защо е изключително важно двете страни да изберат диалога пред конфронтацията и печелившото сътрудничество пред игрите с нулева сума. Китай е готов да поддържа комуникация със Съединените щати, да разширява сътрудничеството, да управлява различията и да продължи да проучва правилния начин двете страни да се разбират една с друга в новата ера. Тези думи вдъхват голямо доверие.
Китай поддържа стабилна и последователна политика спрямо Съединените щати. Неговите принципи на взаимно уважение, мирно съжителство и печелившо сътрудничество в управлението на китайско-американските отношения остават непроменени.
Позиция на Пекин за решителна защита на своя суверенитет, сигурност и интереси е последователна и ясна. И стремежът към продължаване на традиционното приятелство между двата народа остава непоколебим. Китай вярва, че Земята е достатъчно голяма, за да поеме съответното развитие и общия просперитет на Китай и Съединените щати.
За тези, които работят по отношенията между Китай и САЩ, най-добрият начин да почетат паметта на Картър е да си припомнят лидерството и смелостта на по-старите поколения да гледат отвъд различията и да си представят по-добър свят чрез здрави отношения между Китай и САЩ.