За дълбоко и всестранно обновление на БСП
В Манифеста за демократичен социализъм в България, приет от ХIV извънреден конгрес на партията от 30 януари-2 февруари 1990 г. заявихме, че слагаме началото на нейното дълбоко и всестранно обновление за прерастването й в нов тип партия на демократичния социализъм. В него „рязко и ясно за всички“ поставихме въпроса, че или ще успеем да изпълним това изискване на времето, или ще слезем от политическата сцена.
В отговор на този призив, от 1 април до 1 юни 1990 г. в Българската социалистическа партия бяха приети нови 24 804 социалисти, от които 13 210 жени, а общо за първите шест месеца на годината новите членове на БСП достигнаха 33 884 души. На първите многопартийни избори от 10 – 17 юни 1990 година БСП спечели доверието на над 2 880 000 български граждани и абсолютно мнозинство в Седмото велико Народно събрание, приело Конституцията на Република България.
51-вият конгрес на БСП ще заседава отново в преломно време. Светът е в процес на радикални промени, на разпад на следвоенния световен ред, милитаризация на международната политика, безпрецедентни неравенства и доминация на глобалния технокапитал, настъпление и официализиране на неофашизма и неонацизма. От историята знаем, че в отсъствие на силна и обединена левица кризата на капитализма възражда мракобесната фашистка идеология във всичките й проявления. БСП е изправена пред изключителното предизвикателство да съчетае своето принципно съдействие за запазването и укрепването на българската държава в новите реалности с изпълнението на мисията си на носител на нова социалистическа перспектива за страната през 21-ви век. Дали тя е в състояние днес да изпълни тази своя мисия?
В момента в страната се наблюдава спад на напрежението в резултат на избора на редовно правителство с парламентарна подкрепа и с участието на БСП, но би било сериозна заблуда то да се приеме за трайна стабилизация на страната. Обществото и държавността са в дълбока криза. Техните устои са дълбоко поразени от последиците на шоковата неолиберална „реформа“, наложена през изминалите години от българската десница – отчуждението, агресията и омразата в отношенията между хората и сриналото се доверие в държавните институции като защитници на икономическата и социална сигурност на гражданите, на тяхното лично достойнство, както и на суверенитета и националната сигурност на България.
Отговорът на днешното предизвикателство пред партията следва да се подчини на една единна цел: да инициира процес на безкомпромисна борба с олигархичната власт и корупцията, срещу завладяната държава и за връщането й на гражданите, в съчетание с последователната социализация на обществения и икономическия живот. На първо място това означава стриктни правила за прозрачно финансиране и реално представителство на партиите, твърди гаранции за свободни и честни избори и строги санкции срещу лица на всички етажи на властта с незаконно придобити финансови средства и имущество.
Едновременно с това БСП следва да разработи и стартира цялостна стратегия за осигуряване на върховенство на закона, за еднаква защита на всички форми на собственост и норми за съобразяване на частния с обществения интерес, насърчаване на кооперирането във всички сектори на икономиката и обществото, гаранции за задължителното колективно трудово договаряне и в частния сектор, както и за въвеждането на прогресивно данъчно облагане на доходите и имуществата. Безусловен приоритет следва да заеме конституционното задължение външната политика на Република България да гарантира националната сигурност и независимостта на страната, благоденствието и основните права и свободи на българските граждани, както и да съдейства за установяване на справедлив международен ред.
Резултат от такъв политически курс следва да стане постепенното възстановяване и разширяване на доверието към нашата партия. Участието й в сегашното правителство с водещите си представители сериозно накърнява шансовете за такъв обрат в подкрепата за партията. Същевременно, в случай че министрите социалисти съумеят да се докажат като ревностни поборници срещу задкулисието във властта и произвола на лобистки и монополни интереси и постигнат реални успехи в ръководените от тях сектори, този подчертано отрицателен ефект би могло донякъде да бъде ограничен.
Днес партията „рязко и ясно за всички“ отхвърля ликвидаторския курс от последните години на повсеместни „чистки“ на всички несъгласни, на разбиване на местни партийни структури и на изолиране на партията от активните слоеве на обществото, довел до масовия отлив и демотивация на много хиляди съзнателни и отдадени на лявата идея членове и симпатизанти на партията. През този период колективното ръководство на партията бе потъпкано, идейно-политическия живот бе изцяло прекратен, политическите сътрудници в Националния съвет бяха заменени със служители, дошли неизвестно откъде, развитието на съвременни леви медии бе подменено с провалилата се тв-авантюра. И като връх на всичко, партията бе доведена до състояние на практически финансов фалит.
За съжаление, при провеждането на пълния цикъл отчети и избори бе пропусната възможността да се дадат насоки за сериозна вътрешнопартийна дискусия за необходимите действия за активизиране и развитие на партията в съвременните условия и на тази основа за издигане на кадри, способни да ги осъществяват.
На партията е нужен нов програмен курс, обосноваващ стратегията на дълбока трансформация на наложилата се в страната система на олигархична власт и разградена икономика. Такъв курс следва да се гради въз основа на последователното спазване на нормите на Конституцията, в съчетание с нов проект за приоритетно развитие на нейната социална компонента, какъвто БСП дължи на обществото като партия-носител на конституционализма.
Необходимият прелом във функционирането на БСП е по силите само на качествено нов представителен състав на Националния съвет, способен да стартира неотложния цялостен процес на всеобхватно обновление – да обсъжда и провежда на практика програмните насоки на нейната дейност, да възстановява и укрепва организационните структури на партията на национално равнище и по места, да сплотява нейните членовете и симпатизанти от различните поколения, да провежда съвременна медийна политика, да възобнови и развие системата за политическо образование и подготовка на кадрите на партията. В периода до следващото заседание на Конгреса новоизбраният състав на Националния съвет следва да организира разработката на основните насоки на програмното и организационно развитие на партията, които да станат основа за сериозна вътрешнопартийна дискусия на всички нива.
Пред новоизбрания председател на БСП възниква изключителната отговорност да организира и координира цялостния процес на възстановяване и разширяване на доверието към партията като надежден представител на интересите на разностранния съвременен спектър работещи хора на наемния труд във всички сфери на дейност и на гражданите, нуждаещи се от социална защита – неразделна част от общонационална стратегия за преуспяване на България в коренно трансформиращия се свят на 21-вия век.
Ана Пиринска
Боян Балев
Велислава Дърева
Георги Божинов
Георги Пирински
Емил Бехар
Захари Захариев
Пeтър Мутафчиев
Светла Тошкова
Светлана Шаренкова
5 февруари 2025 г.
Бележка
Позицията е открита за допълнителни предложения и подкрепа и ще бъде представена по време на обсъждането на тема „За необходимостта от програмно обновление на БСП“ в рамките на Дискусионния форум, организиран на 7 февруари 2025 г., петък, от 11.00 ч. в зала 604 на НС на БСП от Фондация „Солидарно общество“ и Платформата за леви идеи и политики „НовиВремена“.
На сайта „НовиВремена“ можете да се запознаете и с позициите по актуални идеологически и политически проблеми на Платформа „Социализъм XXI век“ за периода от май 2021 г. до декември 2024 г. (https://novivremena.com/platforma-socializam-xxi-vek-may-2021-dekemvri-2024)