Турция пуска Швеция в НАТО най-рано през октомври
Турция няма да ратифицира членството на Швеция в НАТО преди октомври, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, предаде Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Швеция ще представи на Турция пътна карта за борба с тероризма въз основа на постигнатото с нея споразумение за подкрепа на Турция за членството ѝ в НАТО. Това обяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от турските медии, пише БТА.
Швеция ще ни предостави пътна карта за борба с всички терористични организации, която е предвидена в тристранния меморандум, след което ще преминем към следващия етап, като изпратим протокола за присъединяване на страната към НАТО в Меджлиса, каза турският президент, който коментира пред журналисти двудневната среща на върха на НАТО във Вилнюс.
Когато Меджлисът възобнови работата си след ваканцията, този протокол ще бъде разгледан, посочи Ердоган, като не изключи, че това ще бъде приоритетен въпрос за парламента.
След тристранна среща във Вилнюс тази седмица между Ердоган, шведския министър-председател Улф Кристершон и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг стана известно, че Турция се е съгласила да внесе кандидатурата на Швеция за членство в НАТО за ратификация в турския парламент възможно най-скоро.
Във вторник сутринта CNN Türk съобщи, че турският парламент ще ратифицира членството на Швеция до края на идната седмица, след като Ердоган изненадващо даде съгласието си за влизането на Швеция в Алианса и това бе оценено като историческа стъпка. Съгласието на Анкара е получено срещу правото да получи изтребители F-16 и ускоряване на членството на Турция в ЕС. Очевидно обаче Ердоган отново е променил мнението си.
Ето какво пише в комюникето, прието днес от лидерите на страните членки на НАТО на срещата във Вилнюс: “Предстои формалното присъединяване на Швеция към НАТО, но след решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да се съгласи на членството на скандинавската страна членките на Алианса “приветстват Швеция като пълноправен член” и “приветстват споразумението, постигнато между генералния секретар на НАТО, президента на Турция и премиера на Швеция”.
Предстои присъединяването на Швеция да бъде ратифицирано от турския парламент. Малко вероятно е обаче да има промяна след поетия от Ердоган ангажимент на най-високо ниво и след като фактическият му коалиционен партньор, Партията на националистическото действие, обяви, че не вижда достатъчен напредък в Стокхолм по исканията на Анкара, но решението остава в ръцете на държавния глава, казват още от срещата на върха във Вилнюс.