Китайските фирми увеличават инвестициите си в изкуствен интелект

Според нов доклад, публикуван от глобалната консултантска компания Accenture, китайските компании ускоряват приемането на генеративен изкуствен интелект. Тази авангардна технология предоставя значителни възможности пред тях да повишат оперативната ефективност, да останат конкурентоспособни и да се ориентират в сложния бизнес пейзаж.
Докладът посочва, че 87% от анкетираните китайски компании планират да увеличат инвестициите си в технологии и модели, свързани с изкуствения интелект (AI) през 2025 г. Настоящата година определено се вижда от всички специалисти в сектора като период на бърза промяна. 58% от интервюираните бизнес ръководители в Китай смятат, че развитието на AI в техните предприятия се случва по-бързо от първоначално очакваното.
Настоящите инвестиции на китайските предприятия в генеративен AI са насочени основно към основна технологична инфраструктура и данни, като AI платформи, облачни решения и управление на данни. Освен това се отдава и сериозно значение на развитието на таланти и умения, се казва в доклада на Accenture.
Трите основни причини, посочени от ръководителите на китайски компании за увеличаване на инвестициите в генеративен AI, са капитализирането на напредъка в технологията, поддържането на конкурентоспособността на компаниите и повишаването на доверието в управлението на свързаните с бизнеса рискове.
Първите три области, в които анкетираните компании планират да внедрят генеративен AI през 2025 г., са информационни технологии, инженерство и производство, както и научноизследователска и развойна дейност. Основният фокус на китайските ръководители за инвестиции в генеративен AI е създаването на нови продукти или услуги, задвижвани от AI.
Генеративният AI се отнася до компютърни алгоритми, обучени с огромни количества данни, които могат да генерират съдържание като изображения, текст, аудио и видео по начин, наподобяващ човешкия. Това е ключовата технология, която е в основата на базираната в САЩ изследователска компания OpenAI и нейния продукт ChatGPT.
Докладът установява, че в Китай 77% от служителите вярват, че техните роли ще бъдат засегнати от генеративния AI. Около 85% от китайските служители в момента използват генеративни инструменти за изкуствен интелект в работата си, като 63% от тях ги използват повече от година, основно за анализ на данни.
Близо 60 процента от анкетираните бизнес лидери в Китай заявиха, че очакват техните генеративни AI решения да бъдат приети в голям мащаб в техните компании тази година, което е увеличение с 32 процентни пункта спрямо 2024 г. Проучването обхваща 790 ръководители на компании и 687 служители в 22 индустрии в Азиатско-тихоокеанския регион.
Ю И, технологичен ръководител в Accenture за Китай, заяви, че компаниите, стремящи се да останат напред в бързо променящия се пазар, все повече се обръщат към съвременните технологии за изкуствен интелект, за да подхранват иновациите си. Той добави, че делът на китайските компании, които увеличават инвестициите и стимулират прилагането на AI, нараства драстично.
Ю И подчерта още, че китайските предприятия ускоряват дигиталната трансформация в усилията си за глобализация, като генеративните технологии на изкуствения интелект са приети като част от усилията на фирмите да разширят своето присъствие на международните пазари. Данни от компанията за пазарни проучвания CCID Consulting показват, че китайската индустрия за изкуствен интелект ще направи значителен напредък през следващите 10 – 15 години, като пазарът ще достигне 1,73 трилиона юана (237,4 милиарда долара) до 2035 г., представлявайки 30,6% от глобалния пазар.
Вътрешни източници изчисляват, че до 2025 г. китайският генеративен изкуствен интелект ще постигне технологични пробиви и ще ускори интеграцията си в множество области.
Неотдавнашното стартиране на DeepSeek-R1, AI модел с отворен код, разработен от китайския стартъп DeepSeek, привлече глобално внимание и стана значителен фактор в технологичната индустрия. Моделът на DeepSeek съответства на водещите технологии в области като математика, кодиране и разсъждения по естествен език, но на много по-ниска цена и с по-малка изчислителна мощност от конкурентите му, на фона на затегнатия контрол върху износа на чипове от САЩ.
Пан Хълин, член на Експертната комисия за информационна и комуникационна икономика към Министерството на промишлеността и информатизацията, заяви, че бързото развитие на DeepSeek не само демонстрира нарастващия иновационен капацитет на китайските компании в сферата на изкуствения интелект, но и насърчава развитието на глобалната екосистема за AI в отворена и приобщаваща посока.
Изследователска бележка от CITIC Securities посочва, че местните модели за изкуствен интелект постигат голям напредък, въпреки ограниченията за усъвършенствани чипове. Това е благодарение на ниските разходи, високата ефективност и отворените функции. Тези фактори ще насърчат развитието на местната индустрия и ще стимулират прилагането на AI в нови области.