Манолова за закона за надценките: На обсъждането на съдбата на агнетата бяха поканени само вълците

Според бившия омбудсман предложеният от министъра на земеделието законопроект за агрохранителната верига е частична победа за бойкота
Когато започнахме бойкота, предложихме и решение, а именно законопроекта за пределните надценки. Бойкотът припозна законопроекта, а виждаме, че министърът го е осиновил, защото основната идея присъства и в неговия вариант.
Това заяви бившият омбудсман Мая Манолова в предаването „Говори сега“ по БНТ. Тя допълни, че законопроектът ѝ има своите предимства като по-ниска, десетпроцентова надценка за по-голям набор от продукти – 70 вместо предложените от правителството 22.
Манолова остро разкритикува проведеното от Министерството на земеделието и храните обсъждане на законопроекта за агрохранителната верига:
„При обсъждането на съдбата на агнетата са поканени само вълците. На обсъждането бяха поканени само представители на търговските вериги, чийто смешен плач за това, че видите ли, нямало достатъчно българско производство, че се нарушават международни актове, би могъл да бъде париран и от потребителите, и от производителите.“
Кандидатът за омбудсман припомни, че през предния си мандат темата за цените и качеството на храните е бил неин основен приоритет:
„Кампанията за двойните стандарти на храните между Западна Европа и България завърши с успех – благодарение на усилията ни това стана нелоялна търговска практика според европейска директива. Преборих се и ДДС върху дарените храни да падне, защото бяхме в абсурдната ситуация един производител и търговец да му е по-евтино да унищожи една храна, отколкото да я дари.“
Манолова отбеляза и успехите на омбудсмана през 2015-2019 г. с кампанията „Великден за всеки“, кампанията за здравословни храни в лавките и ученическите столове.
По отношение на разпускането на парламентарната група на партия МЕЧ председателят на Изправи се.БГ беше категорична, че групата на МЕЧ съществува, защото според решенията на Конституционния съд и на ЦИК те имат 11 депутати, т.е. не са паднали под минимума, обозначен в ПОДНС. По нейни думи, председателят на парламента просто е съобщила, че групата има 9 членове, но това съобщение няма правна стойност.
„Древните римляни са казали, че е човешко да се греши, но да продължаваш да грешиш, е дяволско. Давам решение на ръководството на Народното събрание: да не продължава в тази посока, да не вади депутати на МЕЧ от парламентарните комисии и международните делегации, а в сряда на председателски съвет да си признаят и грешката, и че ПГ на МЕЧ съществува по силата на правилника на Народното събрание. Да спрат да упорстват, защото грешат и така рушат малкото останало доверие в институциите.“ – призова Мая Манолова.
Пауза, а не окончателен край на бойкотите!
Първи четвъртък без бойкот на супермаркетите и промоциите в голяма част от тях изчезнаха. По време на тях хората успяха да си напазаруват на достъпни цени. Но нашата цел още от самото начало беше не просто чрез подаяние от веригите и чрез промоции, а трайно, през законодателство, цените на хранителните стоки да поевтинеят.
Това заяви кандидатът за национален омбудсман Мая Манолова в „Студио Actualno“ по повод края на бойкотите. Тя добави, че законопроектът на правителството, залегнал върху предложения от нея за таван на надценките на основните хранителни стоки, е частична победа за инициаторите на бойкотите.
„Накарахме правителството да се размърда. Ако те се забавят прекалено дълго или ако текстовете на закона не са в полза на гражданите и на българските производители на храни, ще продължим с бойкота.“ – категорична беше Манолова.
По нейни думи, за нея е чест, че организациите от Инициативния комитет за бойкота са издигнали и подкрепили номинацията ѝ за национален омбудсман на България.
„Според мен мястото на омбудсмана не е в кабинета му в центъра на София, а сред хората. И не гражданите трябва да отиват при омбудсмана в неговата приемна – той трябва да бъде на място, да пресреща проблемите и да има сърце и отговорност. Да се върне толкова пъти на място, колкото е необходимо, за да бъде решен конкретния проблем.“, коментира бившият обществен защитник.
Манолова заяви, че сред важните приоритети, които е извела в своята концепция, е защитата на уязвимите – омбудсманът трябва да чува не тези, които крещят най-силно, а тези, които говорят без глас: хората с увреждания, децата, социално слабите, самотните родители, 2 милионата българи, които живеят около линията на бедност – и пенсионери, и работещи бедни.
На въпрос относно присъствието на омбудсмана в списъка на длъжности, които потенциално биха могли да бъдат избрани за служебен министър-председател, Манолова коментира:
„Не му е работа на омбудсмана да бъде служебен премиер. Мястото на обществения защитник не е в „домовата книга“ и силно се надявам Конституционният съд възможно най-скоро да се произнесе срещу тези конституционни разпоредби. Защото всеки може да бъде Главчев, но не всеки може да бъде омбудсман.“
Тя припомни, че Изправи се.БГ с години изпълнява функцията на граждански омбудсман.
„Офиса ни ежедневно е пълен с хора, на които помагаме – срещу банки, телекоми, колекторски фирми, топлофикации, ЕРП-та, икономически и политически силните на деня. Ние сме единствените, които заведохме три колективни иска срещу мобилните операторатори. Водихме безплатни дела на стотици пенсионери, когато бяха ощетени при преизчисляването на пенсиите през 2022 година. Наистина успяхме да помогнем на стотици граждани през последните години.“ – допълни Манолова.