В Париж откриха първия паметник на Сергей Рахманинов в Западна Европа

Паметник на великия руски композитор Сергей Рахманинов (1873 – 1943) беше открит в Париж на рождения му ден 1 април, съобщи кореспондент на ТАСС.
Статуята, създадена от скулптора Бесик Соломанишвили, е монтирана в двора на Парижката консерватория „С. Рахманинов“, разположена срещу Айфеловата кула.
„Рахманинов се превърна в символ на руската музика по целия свят, творчеството му продължава да вдъхновява и радва. Рахманинов остави след себе си богато наследство. През 1923 г. той става съосновател и почетен президент на Парижката консерватория, която повече от 100 години е уникален паметник и същевременно активен проводник на руската култура във Франция“, отбеляза на церемонията по откриването Александър Зезюлин, съветник на руския посланик във Франция.
Дипломатът припомни, че след като нацистка Германия нападна СССР през 1941 г., композиторът изнася голям солов концерт в Карнеги Хол в Ню Йорк, „всички приходи от който бяха дарени в помощ на Червената армия“.
„Музиката на Рахманинов съчетава емоционална дълбочина и техническо майсторство, символизирайки руската музикална традиция. Днес, когато отбелязваме 152-рата годишнина от рождението му, признаваме неговия безценен принос към световната култура“, добави Зезюлин.
Първият паметник в Западна Европа
„Днес откриваме първия паметник на Сергей Рахманинов в Западна Европа, в двора на консерваторията, която той е създал. Скулптурата символизира неговия творчески гений. Композиторът седи на пейка, събирайки около себе си хора от различни националности“, каза директорът на музикалната институция Арно Фриле. Той припомни, че след революцията от 1917 г. във Франция пристигат около 500 хиляди руски граждани, значителна част от които се заселват в Париж.
„Това е впечатляващо число предвид населението на Франция, което е 39 милиона души и 3 милиона парижани“, добави той. Сто години по-късно консерваторията „С. Рахманинов“ остава „единственият свидетел на тази огромна емигрантска вълна“, продължи директорът.
„Музиката на Рахманинов се чува тук всеки ден, но физическото му присъствие липсваше. Сега това е коригирано благодарение на инсталирането на паметника“, подчерта Фриле.
Място в сърцето
„Благодарен съм на съдбата, че ми даде възможност да се свържа с този велик човек. Работейки върху скулптурата, получих голямо творческо удовлетворение. Надявам се, че той (паметникът – бел. ТАСС) ще намери своето място в сърцата на тези, които обичат великата музика, които ценят великото наследство на Рахманинов“, отбеляза скулпторът Соломанишвили.
„Искрено благодаря на всички, които дойдоха на откриването на паметника, въпреки всички трудности“, отбеляза архитектът и музикант Пьотър Шереметев, който дълги години е ръководил консерваторията.
„Тази прекрасна скулптура допълва композицията на двора. Тя ще ни напомня за наследството на този велик руски композитор“, добави Шереметев.
Консерватория „С. Рахманинов“ в Париж
Консерваторията „С. Рахманинов“ е основана в Париж през 1924 г. от професори от консерваториите в Санкт Петербург и Москва. Нейните основатели са Николай Черепнин, Фьодор Шаляпин, Александър Глазунов и Александър Гречанинов. Основната им цел е да предадат традициите на руското училище и да подготвят изпълнители на високо ниво.
Миналата година консерваторията отбеляза своята 100-годишнина и френският президент Еманюел Макрон изпрати писмени уверения за високо покровителство. Институцията има 500 студенти и си сътрудничи с други културни институции в Китай, Великобритания, Холандия и Русия.
За Сергей Рахманинов
На 1 април 1873 г. е роден изтъкнатият руски пианист и композитор Сергей Рахманинов. На 19 години завършва Московската консерватория и получава златен медал за дипломната си работа – едноактната опера „Алеко“. Чайковски, който го изпитва, го оценява за “отличен „пет с три плюса”. По негова препоръка операта дори е поставена в Болшой театър. Кариерата на младия музикант тръгва стремглаво нагоре, въпреки че има и някои спадове. Рахманинов е дълбоко наранен от неуспешното изпълнение на Първата симфония през 1897 г., която е остро критикувана.

Периодът от 1900 до 1917 г. е плодотворен за композитора. След като възвръща силите си, Рахманинов пише своя Втори концерт за пиано, който връща статуса му на изключителен руски композитор. А турнетата в Европа, САЩ и Канада носят на С. В. Рахманинов славата на един от най-великите съвременни пианисти.
На 24 декември 1917 г. Рахманинов и семейството му напускат Русия и живеят в чужбина повече от четвърт век. “След като напуснах Русия, загубих желанието да композирам. Лиших се от родината си и загубих себе си.” Едва 8 години след като заминава за чужбина, Рахманинов се връща към творчеството – създава Четвъртия концерт за пиано, Три руски песни за хор и оркестър, „Рапсодия на тема от Паганини“ и други музикални шедьоври.
Рахманинов използва значителна част от хонорарите си, за да осигури финансова подкрепа на своите сънародници в чужбина и в Русия. Така например всички приходи от концерта му през април 1922 г. са дарени в помощ на гладуващите в Русия, а през есента на 1941 г. Рахманинов дарява повече от четири хиляди долара на фонда за подпомагане на Червената армия.
Великият руски композитор си отива от този свят три дни преди да навърши 70 години. Умира в апартамента си в Бевърли Хилс, Калифорния, на 28 март 1943 г.