Лавров: За уреждането на украинския конфликт трябва да се признаят новите руски региони и Крим

Окончателното уреждане на украинската криза трябва да се основава на две основи: неприсъединяване на Украйна към НАТО и затвърждаване на нейния необвързан статут, както и преодоляване на последиците от действията на властите на страната срещу рускоезичното население, включително признаване на териториалните реалности, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
„Изхождаме от факта, че неприсъединяването на Киев към НАТО и потвърждаването на неутралния и необвързан статут в съответствие с Декларацията за държавния суверенитет на Украйна от 1990 г. е една от двете основи за окончателно уреждане на украинската криза, което отговаря на интересите за сигурност на Русия“, заяви Лавров в интервю за бразилския вестник „O Globo“.
Втората основа, според ръководителя на руското външно министерство, е преодоляването на „последиците от управлението“ на украинските власти от 2014 г. насам, „включително действия за законодателно и физическо унищожаване на всичко руско – език, медии, култура, традиции, канонично православие“.
„Международното признаване на руската принадлежност на Крим, Севастопол, ДНР, ЛНР, Херсонска област и Запорожие е императивно условие. Всички задължения на Киев трябва да бъдат правно обезпечени, да имат механизми за прилагане и да бъдат с безсрочен характер“, подчерта Лавров.
Освен това, според него, дневният ред включва задачите за „демилитаризация и денацификация на Украйна, премахване на санкции, съдебни дела и заповеди за арест, както и връщане на руски активи, „замразени“ на Запад“.
„Ще търсим и надеждни гаранции за сигурността на Руската федерация от заплахи, създадени от враждебните действия на НАТО, Европейския съюз и техните отделни държави членки по нашите западни граници“, заяви министърът.
Лавров отбеляза, че настоящата американска администрация „се опитва да разбере коренните причини за кризата“. „Президентът Доналд Тръмп многократно е заявявал, че ако предишната администрация не беше „влякла“ Украйна в НАТО, нямаше да има конфликт. Диалогът между Москва и Вашингтон продължава за намиране на начини за разрешаване на ситуацията. Надяваме се, че той ще доведе до взаимно приемливи резултати“, заяви руският външен министър.
За разлика от САЩ, ЕС „се стреми да подкопае постигането на споразумения под претекст, че всъщност не е поканен на преговорите“, добави министърът.
„В същото време ЕС се готви да изпрати военни контингенти на държави от НАТО в Украйна, въпреки нашите предупреждения за неприемливостта на подобна стъпка. Доставките на оръжие за Киев продължават. Разработват се планове за увеличаване на потенциала на военната индустрия. Сформират се някакви „коалиции на желаещите“ и се обсъжда възможността за създаване на извънбюджетни механизми за закупуване на ново оръжие за Киев“, каза Лавров.
Той подчерта, че Русия остава отворена за преговори. „Но топката не е в нашето поле. Досега Киев не е демонстрирал способността си да преговаря“, каза руският министър.