„Росатом“ изпраща ученици на експедиция до Северния полюс

За шеста поредна година „Росатом“ изпраща ученици на експедиция до Северния полюс на борда на атомния ледоразбивач „50 лет Победы“
На 28 април започна конкурсната селекция сред чуждестранните участници в рамките на международния научно-образователен проект „Ледоразбивач на знанието“, който се организира от мрежата информационни центрове за атомна енергия (AEIC) с подкрепата на „Росатом“. Тази година проектът се провежда за шести път и съвпада с 80-годишнината на руската ядрена индустрия и 500-годишнината от началото на развитието на Северния морски път.
Експедицията е насочена към популяризиране на природонаучните дисциплини и технологиите на ядрената индустрия, и подпомагане на талантливи деца чрез развитие на техните способности и професионално ориентиране. В „Ледоразбивач на знанието“ могат да участват ученици на възраст 14-16 години. Тези, които преминат успешно процедурата по подбора, се изпращат на научно-образователна експедиция до Северния полюс на борда на атомния ледоразбивач „50 лет Победы“.
Конкурсът е отворен за ученици от 20 държави – Армения, Бангладеш, Беларус, Боливия, Бразилия, Унгария, Виетнам, Гана, Египет, Индия, Индонезия, Казахстан, Китай, Киргизстан, Монголия, Мианмар, Намибия, Турция, Узбекистан, Южна Африка. Селекцията ще се проведе на три етапа и ще приключи на 20 юни, когато ще бъдат обобщени резултатите и ще бъде избран международният отбор на участниците в експедицията до Северния полюс.
Русия е единствената страна в света, която разполага с флот от атомни ледоразбивачи. От 2018 г. „Росатом“ е оператор на инфраструктурата на Северния морски път (СМП), като обезпечава логистичната рамка на най-краткия морски път между западната част на Евразия и Азиатско-тихоокеанския регион. Първото споменаване на СМП датира от 1525 г. като възможност за морска комуникация между Русия и Китай. От този момент започва руската история на развитието на Северния морски път, който през 2025 г. ще навърши 500 години.