Вашингтон и Киев подписаха споразумение за природните богатства на Украйна

САЩ и Украйна обявиха днес, че са сключили икономическо споразумение за украинските природни богатства след продължилия няколко седмици натиск на американския президент Доналд Тръмп, който призова Киев да компенсира Вашингтон за милиардите долари военна и икономическа помощ, с които Америка подпомага Украйна да отблъсне руската инвазия, предаде “Асошиейтед прес”.
„Имам удоволствието да обявя днешното подписване на историческото споразумение за икономическо партньорство“ с Украйна, заяви във видеоклип, публикуван в социалната мрежа „Екс“, министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, коментирайки подписването на споразумение с Украйна за добив на минерали, заяви, че се надява да получи от сделката повече от 350-те милиарда долара, похарчени от предишната американска администрация в подкрепа на Киев. „Сключихме сделка, при която теоретично получаваме много повече от 350 милиарда долара“, каза президентът пред “Нюз Нейшън”. Той добави, че сделката представлява отплата за 350-те милиарда долара, които „Байдън им е предал“.
„Това споразумение изпраща ясен сигнал към Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, който е вкоренен в дългосрочен план в свободна, суверенна и просперираща Украйна“, заявиха от министерството.
На свой ред “Блумбърг” съобщи, позовавайки се на източници, че споразумението ще даде на САЩ привилегирован достъп до проекти, свързани с природните ресурси в Украйна. Това включва, наред с други неща, нефт, газ, графит и алуминий.
Предполага се, че приходите от проектите ще бъдат преведени в създавания инвестиционен фонд, който ще бъде контролиран от Вашингтон. Американската страна смята, че приходите от работата на фонда до известна степен ще компенсират разходите за военна помощ, предоставена на Киев.
Според “Блумбърг”, в споразумението се посочва още, че постигнатите със САЩ споразумения не трябва да бъдат пречка за стремежите на Украйна да се присъедини към ЕС.
Украинският министър на икономиката Юлия Свириденко изложи нейната версия на подписания документ, цитирана от изданието “Страна. уа”. Според Свириденко, ресурсите остават собственост на Украйна. Съвместният фонд се създава на база 50/50. Нито една от страните няма да има преобладаващ вот.
Фондът ще се попълва с приходи от нови разработки. Става дума за 50% от средствата от лицензи за нови проекти – тоест тези, издадени след началото на договора – в областта на критично важните материали, нефта и газа. Приходите от вече текущи проекти или планираните бюджетни постъпления от тях не са включени.
Американската помощ, която вече е предоставена на Украйна, не се счита за вноска във Фонда. САЩ инвестират или в брой, или под формата на нова военна помощ – например системи за противовъздушна отбрана за Украйна. Съдейки по формулировката на Свириденко, американците са тези, които решават това. Не е известно обаче дали те изобщо са задължени да инвестират във фонда, коментира “Страна. уа”.