Китайските индустриални паркове с нулеви въглеродни емисии са път към по-зелено бъдеще

Миналогодишната Централна икономическа работна конференция на Китай през декември призова за увеличаване на усилията за насърчаване на зелен преход във всички сектори, включително създаването на група индустриални паркове с нулеви въглеродни емисии. Увеличение на броя на такива паркове се очаква през 2025 г. Те не само стимулират нисковъглеродното развитие, но и повишават способността на предприятията за иновации, енергийната ефективност и нивото на информатизация, служейки като ключов двигател за висококачествения икономически растеж на Китай.
П о почти 500-метров асфалтов път, засенчен от навес от фотоволтаични панели, нови енергийни превозни средства пътуват напред-назад. Някои спират на крайпътната станция за зареждане, захранвана от слънчева батерия. За тази екологична сцена, особено подходяща за Деня на земята, отбелязан на 21 април, разказва агенция Синхуа.
В случая обаче става дума за част от по-широка инициатива за нулеви въглеродни емисии в индустриален парк от 100 хектара в град Лиян, Източната китайска провинция Дзянсу.
Диверсифициране на източниците за чиста енергия
От началото на дейността си през юни 2024 г. паркът е инсталирал около 77 000 квадратни метра фотоволтаични панели, генериращи 5,2 милиона киловатчаса зелено електричество годишно.
За да постигне нулеви нетни въглеродни емисии, паркът диверсифицира своите източници на чиста енергия, за да включи вятърна и водна енергия, според Ли Лие, генерален мениджър на State Grid Liyang Electric Vehicle Service Company, един от ключовите разработчици на парка.
Безвъглеродните индустриални паркове имат за цел да постигнат нулеви въглеродни емисии чрез интегриране на чиста енергия, зелена архитектура, интелигентни системи за управление и практики на кръгова икономика.
Централната икономическа работна конференция на Китай, която очерта националните приоритети за 2025 г., призова за увеличаване на усилията за насърчаване на зелен преход във всички сектори, включително създаването на група индустриални паркове с нулеви въглеродни емисии.
Според У Уей, доцент в Китайския институт за изследвания в областта на енергийната политика към университета Сямън, такива паркове не само стимулират нисковъглеродното развитие, но също така повишават способността за иновации на предприятията, нивото на енергийна ефективност и информатизация, служейки като ключов двигател за висококачествения икономически растеж на Китай.
Изграждане на нулеви въглеродни фабрики
Според плана за действие града Чанджоу в провинция Дзянсу например има за цел да изгради повече от 10 почти нулеви въглеродни парка и повече от 15 почти нулеви въглеродни фабрики от 2024 до 2026 г.
Сред пионерите в този план е Nari-Relays Electric (NR Electric), местна компания за силова електроника. Чрез използване на AI и облачни изчисления за наблюдение и оптимизиране на потреблението на енергия в реално време – от потреблението на вода и електричество до фотоволтаична мощност и условия на околната среда – компанията е намалила над 21 000 тона емисии на въглероден диоксид и е спестила близо 7300 тона стандартни въглища от 2023 г. насам.
Благодарение на тези усилия намаляването на разходите и подобряването на ефективността са спестили на NR Electric близо 20 милиона юана (около 2,77 милиона щатски долара), според компанията.
Тъй като микромрежите са крайъгълен камък на функционирането на парковете с нулеви въглеродни емисии, Чанджоу е завършил 39 проекта за микромрежи с обща инвестиция от 1,18.
Безвъглеродните емисии набират скорост в цялата страна
Отвъд Чанджоу, стъпките за безвъглеродни емисии набират скорост в цялата страна. През 2022 г. Шанхай публикува план за действие за демонстрационен парк с нулеви въглеродни емисии в своя район Минхан. През 2024 г. беше разкрит план за изграждане на парк с нулеви въглеродни емисии в района Дасин в Пекин. Провинции и региони като Гуанси, Юннан и Фудзиен са включили изграждането на паркове с нулеви въглеродни емисии в своите правителствени отчети за работата за 2025 г.
Китай се е ангажирал да достигне връх на въглеродните емисии до 2030 г. и да постигне въглероден неутралитет до 2060 г. С напредъка на целите за двойни въглеродни емисии се очаква да види скок в парковете с нулеви въглеродни емисии през 2025 г., казва Дин Хонг, вицепрезидент на провинциалното общество на градската икономика на Дзянсу.
„Напредъкът в разпределените слънчеви фотоволтаици, съхранението на енергия и интелигентните платформи за управление на енергията значително ще намалят разходите за изграждане и експлоатация на паркове с нулеви въглеродни емисии и ще променят дълбоко начина на използване на енергията в Китай“, обяснява каза Дин.
В индустриалния парк Суджоу в Дзянсу, съвместна сграда с нулево потребление на енергия между Китай и Сингапур, оборудвана с фотоволтаични панели на покрива, малки вятърни турбини и управлявана от AI система за осветление и климат, показва възможностите на бъдещата градска архитектура.
Изградена с помощта на устойчиви материали, структурата е част от China-Singapore Green Digital Hub, проект на стойност 6,7 милиарда юана, стартиран миналия ноември за насърчаване на зелени индустрии и нововъзникващи услуги.
Според Ли Уъндзие, заместник-директор на института за градско развитие в индустриалния парк Суджоу, сградата с нулево потребление на енергия е сертифицирана от организации по стандартизация както в Съединените щати, така и в Сингапур. „Това подчертава, че китайските технологии за намаляване на въглеродните емисии са получили световно признание“, отбеляза той.
Китайските зелени технологии намират пазар в света
Зелените технологии на Китай вече достигат световните пазари. NR Electric например предостави решения за съхранение на енергия в над 30 страни, включително Великобритания, Япония и Саудитска Арабия. В британския Richborough Energy Park неговата технология е помогнала за намаляване на въглеродните емисии с над 10 000 тона – най-голямото намаление сред всички проекти за съхранение на енергия от батерии в страната през 2024 г.
В момента Китай си сътрудничи по проекти за зелена енергия с над 100 държави и региони. Според Международната агенция за възобновяема енергия средната глобална цена на мегаватчас за вятърна енергия е спаднала през последното десетилетие с над 60 процента и с 80 процента за слънчева енергия.
Китай постигна забележителен напредък в своя зелен преход и технологии, каза Ерик Берглоф, главен икономист в Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, по време на тазгодишния форум Боао за Азия, проведен в края на март. Той отбеляза, че нейното пътуване предлага план за устойчиво развитие, който други страни могат да следват.